MojAndroid

Dropbox je považovaný za jednu z najpopulárnejších služieb pre ukladanie dát v cloude. Podľa známeho informátora Edwarda Snowdena však súkromie služby leží na tenkom ľade. V rozhovore s renomovaným portálom The Guardian, Snowden označil Dropbox za partnera PRISM (tajný národný bezpečnostný program elektronického sledovania, ktorý prevádzkuje NSA, pozn. redakcie), ktorý je “nepriateľský voči súkromiu”.

Snowden vyjadril aj svoje negatívne emócie spojené s nástupom Condoleezzy Riceovej, bývalej americkej ministerky zahraničných vecí do správnej rady spoločnosti. Snowden ju označil za pravdepodobne najhoršieho úradníka pre boj za ochranu osobných údajov. Riceová je podľa jeho slov jedna z niekoľkých ľudí, ktorí dohliadali na program Stellar Wind. Ten umožňoval NSA zber e-mailov a dát o používaní Internetu v Spojených štátov na celých desať rokov až po teroristický útok 11. septembra.

Obdobné spoločnosti, ktoré sa zaoberajú ukladaním dát v cloude by podľa Snowdena mali prejsť na prístup s nulovou znalosťou (zero-knowledge), ako konkurenčný Spider Oak. Takýto poskytovatelia šifrujú dáta ešte predtým, než sa dostanú do cloudu a šifrovací kľúč zostáva u používateľa. Ten je potom jedinou osobou, ktorá dokáže dáta otvoriť. “To je jediný spôsob, ako môžu poskytovatelia ukázať zákazníkom, že dokážu byť dôveryhodní s ich informáciami,” povedal Snowden.

V oficiálnom prehlásení pre portál PcWorld spoločnosť Dropbox uvádza, že ochrana údajov svojich používateľov je hlavnou prioritou služby. “Nie sme zapojení do PRISM a budeme sa brániť akýmkoľvek programom tohto druhu”, uvádza sa vo vyjadrení.

Zdroj: the guardian, pcworld 

21.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+