MojAndroid

Internetové úložiská sú stále populárnejšie. Možnosť pristupovať k svojim dátam odkiaľkoľvek je veľmi lákavá, no prichádza s niekoľkými rizikami. Umiestnenie našich súkromných fotografií či iných súborov na cudzích serveroch vyžaduje istú dávku dôvery, že poskytovateľ služby nebude pristupovať k týmto citlivým dátam. Na základe vyhlásení Edwarda Snowdena sa zdá, že aj najpopulárnejšia cloudová služba Dropbox nie je až taká transparentná, ako by sme mohli očakávať. Preto možno mnohí z vás hľadajú alternatívu, ktorá vaše údaje uchová naozaj bezpečne. Edward Snowden odporúča Spider Oak.

SpiderOak je cloudové úložisko, ktorého hlavným cieľom je uložiť vaše súbory bezpečne s tým, že ani samotný poskytovateľ služby nebude mať možnosť k nim pristupovať. Využíva k tomu tzv. Zero Knowledge Privacy, alebo prístup s nulovou znalosťou. Ten funguje tak, že všetky vaše dáta sú ešte pred uložením na servery Spider Oak zašifrované a kľúč k dešifrovaniu je uložený na vašom zariadení. Vďaka tomu nemá nikto okrem vás prístup k týmto dátam a všetko, čo zamestnanci spoločnosti vo vašich úložiskách vidia, je nezmyselný rad jednotiek a núl, ktorý dáva zmysel iba po dešifrovaní. Na serveroch Spider Oak pritom nie je uložené ani vaše heslo k účtu, takže nikto okrem vás sa nedokáže dostať k vašim údajom.

spideroak1 spideroak2 spideroak3

Spider Oak si môžete nainštalovať na všetky svoje zariadenia, vďaka čomu získate prístup k svojím dátam odkiaľkoľvek. Pre správne fungovanie služby je potrebné zaregistrovať sa cez počítač a nastavenie účtu musíte dokončiť cez počítačovú aplikáciu. Potom môžete využívať aj služby mobilnej aplikácie. Tá ponúka jednoduché rozhranie typické pre cloudové služby. Väčšinu nastavení je nutné urobiť v počítačovej aplikácii, a tak v smartfóne alebo tablete budete mat iba jednoduchú aplikáciu, pomocou ktorej budete môcť pristupovať k zdieľaným súborom, alebo zdieľať nové súbory. Zadarmo máte k dispozícii 2 GB úložného miesta, pričom za 10$ na mesiac môžete tento objem navýšiť o ďalších 100 GB.

Mobilná aplikácia poskytuje zatiaľ iba obmedzenú funkcionalitu. Nie je možné pomocou nej ani zdieľať súbory cez menu Zdieľanie, čím je používanie značne náročnejšie. Na druhej strane ale máte istotu, že vaše údaje sú bezpečné a naozaj nikto okrem vás k ním nemá prístup. Spider Oak ponúka aj služby pre podniky, vďaka čomu môžete bezpečne zálohovať aj súbory vo vašej firme. Viac informácií získate na oficiálnych stránkach Spider Oak.

Verzia: 3.6.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.6.1
Aktuálna cena: Zdarma

22.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+