MojAndroid

Počas celého roka sme vám prinášali najrôznejšie novinky, ktoré sa netýkali len nových zariadení ale aj samotného operačného systému Android. Niektoré špekulácie sa ukázali ako pravdivé, iné zasa nie. Poďme sa pozrieť na niekoľko očakávaných udalostí v roku 2012, ktoré sa nikdy nestali.

Android@Home

Vízia Google, ktorú verejnosti predstavil ešte na Google I/O 2011. Ani v roku 2012 ju však spoločnosť neuviedla do praxe a pravdepodobne ani v roku 2013 neuvedie. Projekt Android@Home bol zameraný na ovládanie spotrebičov v domácnosti pomocou smartfónov alebo tabletov. Hoci sme sa nedočkali prevratných noviniek od Google v tejto oblasti, niekoľko spoločností sa vybralo cestou dotácií na vlastné projekty pomocou stránok, ako Kickstarter alebo Indiegogo. Pre Android sa tak v roku 2012 objavilo niekoľko zaujímavých zariadení, ktoré umožnili ovládanie žiaroviek, teploty v miestnosti alebo zámkov dverí. Google však na podobných zariadeniach pravdepodobne už prestal pracovať a sústredí sa na vývoj v iných odvetviach.

Majoritná aktualizácia na Android 5.0

Aj tento rok sa niesol v znamení špekulácií o predstavení nového operačného systému Android 5.0 Key Lime Pie. Ten mal podľa dohadov priniesť významné zmeny do sveta Androidu. Nová verzia mala údajne ponúknuť novinky, ako vlastné používateľské prostredie po pripojení zariadenia k externému monitoru alebo implementáciu operačného systému Chrome, kde by bola možnosť dual boot bez potreby reštartovania zariadenia. Nádeje na majoritnú aktualizáciu sa však počas roka rozplynuli a Google predstavil nový OS Android 4.1 Jelly Bean, ktorý síce priniesol niekoľko zaujímavých noviniek, no napriek tomu nedisponoval prevratnými zmenami, ktoré sa od novej verzie očakávali. Neskôr Google predstavil aj novšiu verziu Android 4.2 Jelly Bean, ktorá so sebou priniesla podporu používateľských kont pre tablety a fotoaparát s podporou funkcie Photo Sphere.

Windows Phone sa nestal konkurenciou Androidu 

V roku 2012 sa tiež očakávalo, že mobilný operačný systém Windows Phone od Microsoftu, by mohol konečne konkurovať Androidu. Tieto očakávania sa však nenaplnili a Windows Phone skončil na konci tohto roka s trhovým podielom len 2,6%. To je v porovnaní s Androidom, ktorý má pod palcom viac ako 68% trhu, veľmi málo. Niektorí analytici síce predpokladajú rast podielu OS od Microsoftu, no ten by sa nad 10% hranicu mohol dostať až niekedy v roku 2016. K zvýšeniu populárnosti smartfónov s Windows Phone nepomohol ani HTC, ktorý tento rok predstavil celý rad smartfónov s týmto OS. Nokia, ktorá je hlavným ťahúňom Windows Phone sa aj naďalej potýkala s finančnými problémami a stratila svoje dlho udržiavané prvenstvo v počte vyrobených smartfónov – titul najväčšieho producenta mobilov na svete získal Samsung.

Nexus zariadenia od rôznych výrobcov

Už v máji tohto roka sa objavili prvé špekulácie o tom, že Google tento rok v spolupráci s rôznymi výrobcami predstaví niekoľko Nexus zariadení. Veľa z vás potešila aj správa o tom, že Google dokonca spustí certifikačný program, ktorý by umožnil pri splnení určitých podmienok vytvoriť vlastný Nexus smartfón komukoľvek. Samotné aktualizácie by zabezpečoval Google, čím by sa v telefónoch a tabletoch odstránil dlhotrvajúci problém s aktualizáciami OS na najnovšiu verziu. Spustenie takéhoto certifikačného programu sa však nakoniec nekonalo a Google predstavil v tomto roku len tri nové zariadenia – Nexus  7, Nexus 4 a Nexus 10. Nexus Q bol ďalším neúspešným projektom spoločnosti, ktorý upadol do zabudnutia.

Veľké zmeny po odkúpení Motoroly spoločnosťou Google

Google odkupil v auguste 2011 Motorolu a všetci sa vtedy určite pýtali, aké veľké zmeny sa udejú po tejto veľkej akvizícii, ktorá vyšla internetového giganta na 12,5 miliardy dolárov. Odpoveď bola v roku 2012 jasná – žiadne. Okrem predaja divízie Set-top boxov a prepúšťania zamestnancov sa v spoločnosti tento rok nič veľké neudialo. Motorola vydala niekoľko smartfónov, no veľkú dieru s nimi do sveta neurobila. Menšiu aktivitu spoločnosti môže mať na svedomí práve Google, ktorý nechcel v tomto roku odradiť partnerov od používania Androidu. Sám sa vyjadril, že v roku 2012 nebudú viditeľné žiadne veľké zmeny. Tie by sa mohli prejaviť až na konci roka 2013. Už teraz sa však objavujú špekulácie o tom, že Motorola plánuje pod taktovkou Google vyrábať nový X-Phone a X-Tablet, ktoré by mali konkurovať dostupným top zariadeniam na trhu.

Via: phandroid

31.12.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+