MojAndroid

Londýnsky súd udelil 12-ročnému dievčaťu anonymitu, aby mohla podať žalobu na TikTok pre porušenie prísnych pravidiel, ktoré zaviedla Európska únia na ochranu údajov a súkromia. Téme sa venoval portál Bloomberg.

Dievča berie ochranu svojich údajov vážne

Maloleté dievča „má v úmysle obrátiť sa na súd s tvrdením, že nie len jej práva na ochranu súkromia boli porušené spôsobom, ktorý si vyžaduje odškodnenie,“ uviedol v stredu sudca Mark Warby. Neposkytnutie anonymity by podľa neho malo zlý dopad na maloleté osoby, ktoré si chcú obhájiť svoje práva na ochranu údajov.

Detská komisárka Anne Longfield, ktorá prípad podá na súd v mene londýnskeho dievčaťa, uviedla, že maloletá osoba by riskovala „priamu online šikanu zo strany iných detí alebo používateľov aplikácie TikTok“, ak by jej totožnosť ostala známa. Sudca Mark Warby s týmto predpokladom súhlasil. Plánovaný súdny proces je zatiaľ vo veľmi ranom štádiu, ale tvrdenia obžaloby zahŕňajú vážnu kritiku. Tie môžu zmeniť kľúčové aspekty fungovania sociálnej siete.

TikTok sa bráni, no súd si na platformu posvieti aj tak

„Ochrana súkromia a bezpečnosť sú pre nás najvyššou prioritou a máme zavedené dôkladné  procesy a technológie na ochranu všetkých používateľov, najmä tých maloletých,“ uviedol zástupca TikToku v oficiálnom vyhlásení.

TikTok sa o prípade dozvedel až v stredu, keďže podnet bol podaný bez predchádzajúceho upozornenia a spoločnosť teraz „zvažuje jeho dôsledky.”

Európska únia si na TikTok posvietila už začiatkom roka a platforma prešla pod dôkladnejší dohľad. Európska komisia na ochranu údajov sa v júni zaviazala, že bude koordinovať vyšetrovania čínskej spoločnosti. Taktiež zriadi pracovnú skupinu, ktorá sa bude venovať praktikám a spôsobom, akými TikTok spracováva údaje.

Náš tip
Američania na TikTok nezabudli. Situáciu skomplikoval boj právnikov

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+