MojAndroid

Vedenie čínskej úspešnej sociálnej siete TikTok potvrdilo, že niektorí jej zamestnanci majú prístup k osobným dátam používateľov. Pokiaľ by išlo len o dáta Číňanov, neboli by sme prekvapení, vzhľadom na systém, ktorý v krajine vládne. Avšak Gizchina uvádza, že táto informácia platí aj pre používateľov z USA. Zamestnanci majú prístup aj k ich dátam.

Vzhľadom na túto skutočnosť je viac než pravdepodobné, že je to rovnaké aj v iných krajinách sveta, vrátane Slovenska. To znamená, že Čínski zamestnanci by mohli mať prístup aj k osobným dátam Slovákov.

tiktok titulka
TikTok | Zdroj: Miroslav Schwamberg

TikTok tieto informácie uviedol na žiadosť deviatich amerických senátorov. Tí sa pýtali na to, či čínski zamestnanci majú prístup k dátam používateľov z USA a aká je ich úloha pri vytváraní odporúčacích algoritmov sociálnej siete. V Neposlednom rade je aj otázkou, či údaje putujú aj k čínskym orgánom.

TikTok hovorí, že prístup je zamestnancom povolený len po vykonaní série bezpečnostných protokolov a čínska vláda údajne dáta nedostáva.

TikTok údajne zbiera súkromné údaje používateľov. Hrozí mu zmazanie z Obchodu Play

Predchádzajúca časť článku

Sociálna služba TikTok je v USA už dlho označovaná ako bezpečnostná hrozba. Za vlády Donalda Trumpa mala dokonca ban, ktorý zrušila čiastočná zmena vlastníckej štruktúry v službe. Zákaz jej teraz hrozí opätovne, pretože komisár Federálnej komisie pre komunikáciu (FCC) požiadal Google a Apple, aby ju odstránili zo svojich obchodov.

Žiadosť sa opiera o bezpečnostnú kauzu, ktorú mal údajne TikTok už vyriešiť

CEO spoločnosti Apple, Tim Cook, a CEO Googlu, Sundar Pichai, mali obdržať e-mail od republikánskeho komisára FCC Brendana Carra. Ten v ňom žiada o odstránenie mobilnej aplikácie TikToku z obchodov s aplikáciami. Odvoláva sa pritom na článok, ktorý nedávno zverejnil portál BuzzFeed News. Článok obsahuje zvukový záznam z 80 interných stretnutí spoločnosti TikTok.

Záznam naznačuje, že čínski zamestnanci ByteDance (materská spoločnosť TikToku) mali prístup k súkromným informáciám o používateľoch v USA. Asi nie je náhoda, že niekoľko hodín po zverejnení tejto správy portálom BuzzFeed News TikTok oznámil, že všetok dátový tok používateľov v USA je teraz migrovaný do cloudovej infraštruktúry Oraclu a je prístupný iba v USA.

Komisár FCC považuje TikTok aj naďalej za hrozbu a dáva Applu a Googlu ultimátum

Zdá sa však, že na Brendana Carra táto snaha čínskej platformy TikTok riešiť obavy týkajúce sa úniku údajov nezapôsobila. Vo svojom liste uviedol aj ďalšie články a správy, ktoré poukazovali na podobné bezpečnostné problémy spoločnosti TikTok. Medzi nimi boli správy, v ktorých výskumníci zistili, že TikTok môže obísť bezpečnostné opatrenia pre Android a iOS. Tým získal prístup k citlivým údajom používateľov.

V liste Carr zdôrazňuje, že TikTok predstavuje „neprijateľné riziko pre národnú bezpečnosť“. Jeho rozsiahle zbieranie citlivých údajov je niečo, s čím je komisár veľmi nespokojný. Uvádza, že obľúbená sociálna platforma údajne zhromažďuje tieto údaje: históriu vyhľadávania a prehliadania, vzory stlačenia klávesov, biometrické identifikátory, koncepty správ a metadát, text, obrázky a videá uložené v mobilnom zariadení.

Vo svojom liste dáva dvom technologickým gigantom čas do 8. júla, aby poskytli vysvetlenie, prečo je TikTok stále v ich obchodoch (v prípade, že ho neodstránia). Zdá sa však, že do tohto listu nie sú zapojení žiadni ďalší komisári FCC. Je teda otázne, či bude žiadosť voči Googlu a Applu vymáhateľná a budú na ňu títo giganti reagovať.

Náš tip
Telekom pokryl 5G sieťou celú Nitru. Pridáva aj ďalších 27 obcí a nové podporované telefóny

3.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+