MojAndroid

Vírusy pre mobilné telefóny sa s postupom času stávajú veľmi odolnými voči rôznym antivírusom. V poslednej dobe sa rozšírili najmä Trojské kone, ktoré môžu spôsobovať aj časté a nechcené zobrazovanie reklám.

V niektorých prípadoch dokážu dokonca získavať dáta o hovoroch alebo o polohe zariadenia. Portál DarkReading zverejnil štatistiku za mesiac február, kedy bolo v zariadeniach po celom svete identifikovaných viacero typov trójskych vírusov.

Aký vírus bol počas februára najviac rozšírený?

Najbežnejšími typmi trójskych koní sú také, ktoré hackeri vložili do súborov danej aplikácie. Spoločnosť Bitdefender, ktorá sa zameriava na bezpečnosť, zverejnila 10 najvyskytovanejších vírusov za mesiac február.

Drvivú väčšinu (91 %) zo všetkých zaznamenaných útokov tvorili najmä tieto tri trójske kone. Downloader.DN sa vyskytuje v aplikáciách stiahnutých z obchodu Google Play.

Po rozbalení a nainštalovaní určitých aplikácií sa automaticky spustí nával vyskakujúcich reklám s nežiadúcim obsahom. V niektorých prípadoch vírus dokonca dokázal sťahovať do zariadení aj ďalšie reklamy.

Štatistika za mesiac február - Trójsky kôň - vírusy
Štatistika za mesiac február – vírusy -Trójsky kôň | DarkReading.com

Ďalším známym vírusom je InfoStealer.XY, ktorý je zamaskovaný v aplikáciách. Tieto apky sa väčšinou prezentujú ako antivírusové programy. Podobne ako predošlý vírus, tak aj tento sa dokáže dostať k citlivým dátam a sťahovať ďalšie súbory obsahujúce nebezpečný malvér.

HiddenApp.AID je posledným z trojice najrozšírenejších vírusov. Tento typ sa vydáva na Google Play, ako aplikácia na blokovanie reklám. Takýmto spôsobom sa dokáže infiltrovať do zariadení a pomocou viacerých povolení, ktoré musí každý používateľ akceptovať sa ukrýva pred antivírusmi.

Ďalších sedem trójskych vírusov zastáva približne 10 zvyšných percent v celkovej štatistike. SpyAgent.DW sa nepatrne dostane ku všetkým citlivým dátam, ako napríklad k SMS správam, kontaktom alebo k GPS a polohe zariadenia. Veľmi podobnými sú aj SpyAgent.EA a SpyAgent.EM, ktoré taktiež môžu získať prístup k hovorom a kontaktom.

Veľmi nízky výskyt bol pri vírusoch s názvom Banker.YM. Ten umožňuje prístup k povoleniam a opäť sa zameriava na SMS správy a sledovanie hovorov. Rozdielom je, že pomocou tohto vírusu je smartfón prepojený so serverom, ktorý prijíma a odosiela zo zariadenia rôzne citlivé informácie. Na rovnakom princípe funguje aj vírus Banker.XJ.

ESET Antivirus
Antivírus | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Banker.XX napodobňuje kórejské bankové aplikácie a využíva ich na nahrávanie zvuku a videa z napadnutého zariadenia. Aj tento malvér komunikuje so serverom, na ktorý odosiela všetky získané informácie o používateľovi.

Posledným je Dropper.AIF, ktorý pomaly a nenápadne vkladá do zariadenia pomocou nainštalovaných súborov nebezpečný vírus. Nevýhodou je, že tento typ je vďaka pomalému napadaniu skoro neviditeľný pre antivírusy. To je jedným z dôvodov, prečo je jeho odhalenie takmer nemožné.

Aj takouto štatistikou vás chceme varovať pred pofidérnymi aplikáciami, ktoré aj bez vášho vedomia dokážu napadnúť vaše zariadenie. O vírusoch a aplikáciách, ktoré ho prenášajú sa môžete dočítať viac aj v ďalších článkoch na našom webe.

Náš tip
Pripravované smart hodinky Fitbit opäť neponúknu systém Wear OS

29.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+