MojAndroid

Obchodu Google Play sa ani naďalej nevyhýbajú škodlivé aplikácie obsahujúce malvér, čo potvrdzuje aj najnovšie odhalenie bezpečnostnej spoločnosti Pradeo. Tá odhalila dvojicu škodlivých aplikácií, ktoré by o vás mohli odosielať citlivé informácie, takže si ich radšej okamžite odinštalujte, ak ich máte vo svojom smartfóne.

Tieto aplikácie sú určite odinštalujte

Bezpečnostný nástroj spoločnosti Pradeo odhalil v obchode Google Play dvojicu škodlivých aplikácií, ktoré si nainštalovalo až 1,5 milióna používateľov. Obe aplikácie sú od rovnakého vývojára s menom Wang Tom a identifikujú sa ako aplikácie na správu súborov. Spúšťajú sa bez interakcie používateľov a v tichosti získavali ich citlivé údaje, ktoré sú následne odosielané na čínske servery.

Vo svojich profiloch v obchode Google Play síce tvrdia, že nezhromažďujú žiadne údaje zo zariadení používateľov, ale to je evidentné klamstvo. V podstate tak ide o tzv. spyware – škodlivý softvér vytvorené za účelom kradnutia citlivých informácií. Ak ste si teda niektorú z týchto dvoch aplikácií náhodou nainštalovali, tak ju určite odinštalujte:

  • File Recovery and Data Recovery – com.spot.music.filedate – viac ako milión stiahnutí
  • File Manager – com.file.box.master.gkd – viac ako pol milióna stiahnutí 

Aké údaje zhromažďoval odhalený spyware?

Analýza spoločnosti Pradeo odhaľuje, že škodlivé aplikácie sa neobmedzili len na kradnutie malého množstva citlivých údajov používateľov. Išlo o široké množstvo typov údajov, ktoré boli následne posielané do veľkého počtu destinácií, ktoré sa väčšinou nachádzali v Číne. Ukradnuté údaje zahŕňali:

  • Zoznamy kontaktov používateľov zo samotného zariadenia a zo všetkých pripojených účtov, ako je e-mail, sociálne siete a ďalšie
  • Médiá v zariadení: Obrázky, audio a video obsah
  • Lokalizácia používateľa v reálnom čase
  • Mobilný kód krajiny
  • Názov poskytovateľa siete
  • Sieťový kód poskytovateľa SIM karty
  • Číslo verzie operačného systému
  • Značka a model zariadenia

Aplikácie už boli nahlásené spoločnosti Google, ktorá ich zo svojho oficiálneho obchodu odstránila.

Náš tip
4ka: Zákazníci pocítia výrazné zvýšenie komfortu. 4G sieť budú mať aj tam, kde doteraz nebola
12.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+