MojAndroid

Je všeobecne známe, že štvrtý a najmladší slovenský operátor nemal príchod na trh veľmi jednoduchý. Najväčším problémom je, že nemôže využívať pásmo B20, ktoré u nás operátori využívajú na 4G pokrytie miest s menšou hustotou osídlenia. Jeden takýto vysielač dokáže obslúžiť väčšiu plochu, čo sa hodí.

Z tohto dôvodu je aj 4G pokrytie operátora v porovnaní s konkurenciou slabšie. Zatiaľ čo mestá a husto osídlené oblasti sú bezproblémové, horšie je to s odľahlejšími oblasťami, kde sa ekonomicky neoplatí budovať infraštruktúru, ktorá funguje na vyššej frekvencii. Výsledkom je slabší signál, čo sa negatívne prejaví najmä na používateľskej spokojnosti.

4ka má dohodu s Orangeom, od ktorého si momentálne prenajíma 3G sieť, ktorú zákazníci môžu využívať práve na miestach, ktoré nie sú pokryté 4G signálom 4ky. A funguje to pomerne dobre. Portál Teraz.sk uvádza, že zákazníci sa dočkajú výrazného zlepšenia. 4ka získa na najbližšie tri roky prístup do 4G siete Orangeu. Vďaka tejto dohode sa pokrytie rýchlou 4G sieťou pre zákazníkov najmladšieho operátora zvýši až na 97 % populácie.

Tento, prípadne podobný krok bol očakávaný. Slovenskí mobilní operátori totiž plánujú svoje 3G siete vypínať a frekvencie využiť pri modernejších riešeniach. Vypínanie 3G oznámil okrem Orangeu aj Telekom. Viac informácií o tejto téme nájdete v článku 3G sieť na Slovensku skončí. Dvaja operátori ju vypnú do konca tohto roka.

Náš tip
4ka: Medzi najpredávanejšími smartfónmi kopec iPhonov aj vlajkové lode
11.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+