MojAndroid

Najmodernejšia 5G sieť sa na Slovensku konečne začala rozširovať rýchlejším tempom. V zásade platí, že najväčšie mestá a väčšie obce majú už pokryté prakticky všetci operátori. Už v roku 2021 sme písali o tom, že v susednej Českej republike budú operátori postupne vypínať svoje 3G siete. A čaká to samozrejme aj Slovensko. Viac informácií uviedol v tlačovej správe Telekom.

Nemali by ste prehliadnuť:

Operátor svoju 3G sieť spustil v januári 2006 a k vypínaniu dôjde vo viacerých vlnách počas posledných troch mesiacov tohto roka. Plošný koniec 3G siete je naplánovaný pred Vianocami 2023. Dôvodom je samozrejme to, že prevádzka 3G siete postune klesá a nahradili ju modernejšie riešenia.

„Siete tretej generácie boli pred 15 rokmi boom a mnohým zákazníkom otvorili nové možnosti mobilnej komunikácie a používanie smartfónov. Vďaka 3G sieti používatelia naskočili na vlnu iPhonov, Androidov i ďalších noviniek, začali chodiť do virtuálnych obchodov, sťahovať si hry či aplikácie. No rozmach smartfónov nastal pomerne neskoro, v pokročilej fáze sietí tretej generácie a netrvalo dlho, kým čoraz vyššie dátové požiadavky prebrali 4G siete. Preto sú 3G siete na ústupe a aj my pristúpime k jej vypnutiu v blízkej budúcnosti.“

Vladan Pekovič, riaditeľ technológií a IT Slovak Telekomu

4G sieť je dnes už dostupná takmer pre každého a očakáva sa, že podobne to bude aj s 5G. Ale na to si ešte nejaký čas počkáme, no najväčší operátori už teraz poskytujú pokrytie pre viac ako 30 % obyvateľov Slovenska.

Vypnutie 3G siete: Čo sa zmení pre zákazníkov?

Vypnutie 3G siete sa dotkne minimálneho počtu zákazníkov, ktorí ešte teraz používajú staršie smartfóny. Tých na trhu naozaj už nie je veľa a stretnúť sa s nimi je skôr vzácnosťou. Ak ale predsalen stále používate zariadenie bez podpory 4G či 5G, stále ho bude možné používať. Avšak už len s 2G konektivitou. V konečnom dôsledku ani my takto staré smartfóny určite neodporúčame používať, najmä z dôvodu bezpečnosti.

Pokiaľ máte SIM kartu, ktorá podporuje len 2G a 3G sieť, operátor vás na túto skutočnosť upozorní a ponúkne bezplatnú výmenu.

Vypínanie 3G sietí v Európe

Nie je to len Slovensko. Operátori v celej Európe postupne plánujú vypínanie svojich 3G sietí, niektorí ich už dokonca aj vypli. Napríklad v Česku, Nemecku alebo v Nórsku boli vypnuté v roku 2021, v Holandsku sa vypínali v priebehu rokov 2020 – 2023. To isté platí aj pre americký trh, kde boli 3G siete vypínané v roku 2022.

Orange vypne 3G sieť do konca roka 2023, plánuje aj vypnutie 2G

Orange na svojich stránkach uvádza, že bude 3G sieť vypínať tiež. Pôvodne rozhodnutie bolo, že sa tak stane dokonca roka 2024, no neskôr sa operátor rozhodol, že sieť vypne do konca roka 2023. Do roku 2030 plánuje aj vypnutie 2G siete. Operátor ako dôvod uvádza, že sa chce sústrediť na novšie typy sietí, ktoré prinesú vyššiu kvalitu, vyššie rýchlosti a lepšiu používateľskú skúsenosť. Tými sieťami sú primárne 5G, ale aj 4G.

Vyjadrenie Orange pre MôjAndroid.sk:

“3G sieť plánujeme vypnúť k 31.12.2023. Vypnutie siete staršej generácie nám umožní sústrediť sa na novšie typy sietí, ktoré zákazníkom prinesú vyššiu kvalitu a lepšiu používateľskú skúsenosť. Vďaka vylepšeným parametrom 4G a budovaniu 5G siete budeme schopní zákazníkom poskytovať ešte kvalitnejšie služby a dátovo náročnejšie riešenia. Frekvenčné pásma 3G siete, najmä 2100 MHz, plánujeme využiť pre vysokorýchlostnú 5G sieť, ostatné spektrá pre 4G/LTE sieť, vďaka čomu budú tieto siete ešte silnejšie, robustnejšie aj kvalitnejšie.”

Na otázku, ako to bude s nárocným roamingom so 4kou po vypnutí 3G siete, operátor zatiaľ neodpovedal, pretože rokovania stále prebiehajú.

4ka svoju vlastnú 3G sieť nemá, no v oblastiach so slabším pokrytím využíva národný roaming od Orange v 3G sieti. Operátor O2 sa pre redakciu MôjAndroid.sk vyjadril, že fixné plány ohľadom vypínania 3G nemá, situáciu analyzuje a rozhodnutie spraví vtedy, keď to bude rozumné z pohľadu zákazníka a ekonomického hľadiska.

Náš tip
Tieto Samsung smartfóny už nedostanú Android 14 . Je medzi nimi aj váš?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+