MojAndroid

V najnovšej tlačovej správe o vypnutí 3G siete informuje už aj operátor Orange. Ako sme už dávnejšie zmienili, Orange plánuje vypnúť 3G sieť v záujme o navýšenie kapacity pre zlepšenie modernejších 4G a 5G sietí do konca aktuálneho roka. Mobilná dátová sieť tretej generácie slúžila zákazníkom od roku 2006. Medzitým bola plnohodnotne nahradená novšími a pokročilejšími alternatívami. Funkčnosť 3G siete od Orange je podľa oficiálnych slov garantovaná len do konca kalendárneho roka 2023. Sieti dáva operátor zbohom po 17 rokoch.

„Vypnutie siete staršej generácie nám umožní sústrediť sa na novšie typy sietí, ktoré zákazníkom prinesú vyššiu kvalitu a lepšiu používateľskú skúsenosť. Uvoľnené frekvenčné pásma 3G siete plánujeme využiť pre vysokorýchlostné 4G a 5G siete, vďaka čomu budú tieto siete ešte silnejšie, robustnejšie aj kvalitnejšie. Plnohodnotnú funkčnosť 3G siete garantujeme všetkým zákazníkom do konca tohto roka,” vysvetľuje Eric Maintenay, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orange Slovensko.

Za zmienku rozhodne stojí, že 5G sieť od Orange je k dispozícii ž pre 65,6 % populácie Slovenska, a to v 584 mestách a obciach. Pokiaľ zákazník vlastní zariadenie, ktoré podporuje len 2G alebo 3G sieť a je využívané aj na prístup k internetu, o pár dní bude načase ho nahradiť za modernejšie. Ak sa telefón využíva len na posielanie SMS správ a telefonovanie, stále bude možné využívať starú 2G sieť. Je potrebné však poznamenať, že aj tá bude o pár rokov vypnutá.

Ak SIM karta podporuje len 2G / 3G siete, bude potrebné ju vymeniť na ktorejkoľvek pobočke “oranžového” operátora. Výmena je samozrejme bezplatná. Technická deaktivácia 3G siete začne v januári 2024 a ukončenie tohto procesu je naplánované na február 2024. Viac informácií o vypínaní 3G siete operátora Orange je dostupné na ich oficiálnych stránkach.

Prvý slovenský operátor dnes kompletne vypol 3G sieť. Vypínanie bude pokračovať

23.11.2023

Predvčerom, 21. novembra 2023, bola vypnutá 3G sieť Telekomu v ďalších 38 slovenských okresoch. Dnes vypol sieť kompletne a o možnosť pripojiť sa prišli zákazníci na celom Slovensku. Vypínanie začalo 3. októbra tohto roka, kedy bola sieť vypnutá v prvých dvoch okresoch – Zlaté Moravce a Žarnovica. Telekom je tak prvým slovenským operátorom, ktorý už vôbec nemá 3G sieť.

Do konca tohto roka plánuje svoju 3G sieť úplne vypnúť aj Orange.

Na Slovensku pokračuje vypínanie 3G siete. Prvý operátor s ňou kompletne skončí do mesiaca

19.10.2023

Telekom plánuje pokračovať vo vypínaní 3G siete aj v druhej polovici novembra. V úvodnej fáze bola vypnutá sieť v dvoch okresoch, teraz pribudnú ďalšie, informoval operátor v tlačovej správe. Do konca nasledujúceho mesiaca by mala byť kompletne vypnutá 3G sieť operátora.

Dve vlny vypínania

Zvyšok Slovenska príde o 3G sieť v dvoch vlnách. Už 21. novembra 2023 bude vypnutá v 38 okresoch: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Detva, Gelnica, Humenné, Kežmarok, Košice I-IV, Košice-okolie, Krupina, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Medzilaborce, Michalovce, Poltár, Poprad, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Zvolen a Žiar nad Hronom.

Vo štvrtok, 23. novembra je naplánované vypnutie zvyšnej časti Slovenska. Takže práve toto bude dňom, kedy nadobro skončí 3G sieť Telekomu.

3G sieť je minulosťou. Prvý slovenský operátor začal s jej vypínaním

3.10.2023

Telekom dnes ráno vypol 3G sieť v prvých dvoch okresoch, ako už avizoval niekoľko dní predtým. Ide o okresy Zlaté Moravce a Žarnovica.

Pôvodný článok:

To, že naši mobilní operátori sa chystajú vypínať 3G siete, je známe už niekoľko mesiacov. Telekom teraz začína v okresoch Zlaté Moravce a Žarnovica, informoval nás prostredníctvom e-mailu. Kompletne vypnutá by mala v týchto lokalitách byť 3.10.2023. Neskôr budú pribúdať aj ďalšie lokality. Hlavným dôvodom vypínanie sietí je uvoľnenie frekvencií nových technológiám.

Operátor ďalej uvádza, že ak patríte medzi zákazníkov, ktorí majú ešte starú SIM kartu, bude potrebná jej výmena. Tú si môžete objednať priamo na stránke www.telekom.sk/3G.

3G sieť na Slovensku skončí. Dvaja operátori ju vypnú do konca tohto roka

3.5.2023

Najmodernejšia 5G sieť sa na Slovensku konečne začala rozširovať rýchlejším tempom. V zásade platí, že najväčšie mestá a väčšie obce majú už pokryté prakticky všetci operátori. Už v roku 2021 sme písali o tom, že v susednej Českej republike budú operátori postupne vypínať svoje 3G siete. A čaká to samozrejme aj Slovensko. Viac informácií uviedol v tlačovej správe Telekom.

Nemali by ste prehliadnuť:

Operátor svoju 3G sieť spustil v januári 2006 a k vypínaniu dôjde vo viacerých vlnách počas posledných troch mesiacov tohto roka. Plošný koniec 3G siete je naplánovaný pred Vianocami 2023. Dôvodom je samozrejme to, že prevádzka 3G siete postune klesá a nahradili ju modernejšie riešenia.

„Siete tretej generácie boli pred 15 rokmi boom a mnohým zákazníkom otvorili nové možnosti mobilnej komunikácie a používanie smartfónov. Vďaka 3G sieti používatelia naskočili na vlnu iPhonov, Androidov i ďalších noviniek, začali chodiť do virtuálnych obchodov, sťahovať si hry či aplikácie. No rozmach smartfónov nastal pomerne neskoro, v pokročilej fáze sietí tretej generácie a netrvalo dlho, kým čoraz vyššie dátové požiadavky prebrali 4G siete. Preto sú 3G siete na ústupe a aj my pristúpime k jej vypnutiu v blízkej budúcnosti.“

Vladan Pekovič, riaditeľ technológií a IT Slovak Telekomu

4G sieť je dnes už dostupná takmer pre každého a očakáva sa, že podobne to bude aj s 5G. Ale na to si ešte nejaký čas počkáme, no najväčší operátori už teraz poskytujú pokrytie pre viac ako 30 % obyvateľov Slovenska.

Vypnutie 3G siete: Čo sa zmení pre zákazníkov?

Vypnutie 3G siete sa dotkne minimálneho počtu zákazníkov, ktorí ešte teraz používajú staršie smartfóny. Tých na trhu naozaj už nie je veľa a stretnúť sa s nimi je skôr vzácnosťou. Ak ale predsalen stále používate zariadenie bez podpory 4G či 5G, stále ho bude možné používať. Avšak už len s 2G konektivitou. V konečnom dôsledku ani my takto staré smartfóny určite neodporúčame používať, najmä z dôvodu bezpečnosti.

Pokiaľ máte SIM kartu, ktorá podporuje len 2G a 3G sieť, operátor vás na túto skutočnosť upozorní a ponúkne bezplatnú výmenu.

Vypínanie 3G sietí v Európe

Nie je to len Slovensko. Operátori v celej Európe postupne plánujú vypínanie svojich 3G sietí, niektorí ich už dokonca aj vypli. Napríklad v Česku, Nemecku alebo v Nórsku boli vypnuté v roku 2021, v Holandsku sa vypínali v priebehu rokov 2020 – 2023. To isté platí aj pre americký trh, kde boli 3G siete vypínané v roku 2022.

Orange vypne 3G sieť do konca roka 2023, plánuje aj vypnutie 2G

Orange na svojich stránkach uvádza, že bude 3G sieť vypínať tiež. Pôvodne rozhodnutie bolo, že sa tak stane dokonca roka 2024, no neskôr sa operátor rozhodol, že sieť vypne do konca roka 2023. Do roku 2030 plánuje aj vypnutie 2G siete. Operátor ako dôvod uvádza, že sa chce sústrediť na novšie typy sietí, ktoré prinesú vyššiu kvalitu, vyššie rýchlosti a lepšiu používateľskú skúsenosť. Tými sieťami sú primárne 5G, ale aj 4G.

Vyjadrenie Orange pre MôjAndroid.sk:

“3G sieť plánujeme vypnúť k 31.12.2023. Vypnutie siete staršej generácie nám umožní sústrediť sa na novšie typy sietí, ktoré zákazníkom prinesú vyššiu kvalitu a lepšiu používateľskú skúsenosť. Vďaka vylepšeným parametrom 4G a budovaniu 5G siete budeme schopní zákazníkom poskytovať ešte kvalitnejšie služby a dátovo náročnejšie riešenia. Frekvenčné pásma 3G siete, najmä 2100 MHz, plánujeme využiť pre vysokorýchlostnú 5G sieť, ostatné spektrá pre 4G/LTE sieť, vďaka čomu budú tieto siete ešte silnejšie, robustnejšie aj kvalitnejšie.”

Na otázku, ako to bude s nárocným roamingom so 4kou po vypnutí 3G siete, operátor zatiaľ neodpovedal, pretože rokovania stále prebiehajú.

4ka svoju vlastnú 3G sieť nemá, no v oblastiach so slabším pokrytím využíva národný roaming od Orange v 3G sieti. Operátor O2 sa pre redakciu MôjAndroid.sk vyjadril, že fixné plány ohľadom vypínania 3G nemá, situáciu analyzuje a rozhodnutie spraví vtedy, keď to bude rozumné z pohľadu zákazníka a ekonomického hľadiska.

Náš tip
Tieto Samsung smartfóny už nedostanú Android 14 . Je medzi nimi aj váš?

2.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+