MojAndroid

Robotické vysávače sa pomaly stávajú bežnou súčasťou slovenských domácnosti. Okrem už dnes tradičného výrobcu iRobot sa stále viac dostávajú do povedomia aj robotické vysávače čínskej značky Roborock. Tá bola v roku 2014 kúpená čínskou spoločnosťou Xiaomi, ktorá má u nás povesť výrobcu s dobrým pomerom výkonu a ceny.

Naposledy sme pre vás otestovali jej prémiový model Roborock S6 Pure, ktorý ale nepatrí k tým lacnejším. Cenovo lepším riešením by tak mohol byť pre väčšinu ľudí skôr Roborock e4, ktorého test vám prinášame v dnešnom článku.

Špecifikácie:

  • Rozmery robota: 350 × 350 × 90,5 mm
  • Hmotnosť robota: 3 kg
  • Doba nabíjania: 90 minút
  • Výdrž batérie: 180 minút
  • Sací výkon: 2000 Pa
  • Typ batérie: Líthium Ion
  • Objem zásobníka: 640 ml
  • Typ zásobníka: Umývateľný
  • Maximálne pokrytie: 200 m2
  • Maximálna výška prahu: 2 cm
  • Hlučnosť: 69 dB

Obsah balenia

Balenie Roborock e4 ukrýva okrem samotného vysávača dock, nabíjací kábel, podložku pod vysávač k docku, manuál, nádobku na smeti s filtrom, nádobku na vodu a utierku pre mop. Výrobcu treba pochváliť, že všetky položky sú uložené v tvarovaných penových priehradkách, takže nemôže dôjsť k ich poškodeniu. Negatívom môže byť, že v balení nenájdete navyše extra kefku alebo extra filter.

Inštalácia

Inštalácia robotického vysávača je úplne jednoduchá. V prvom rade je potrebné nájsť v byte vhodné miesto pre dock, odkiaľ bude Roborock e4 vyrážať vysávať nečistoty. Dock by nemal byť umiestnený na koberci, pretože sa pod neho lepí priesvitná podložka pre samotný vysávač. Zároveň by mal byť blízko elektrickej siete, do ktorej ho zapojíte nabíjacím káblom.

Pred umiestnením vysávača do docku je potrebné otvoriť polovicu jeho vrchného krytu a vložiť doň nádobku na smeti so správne nainštalovaným filtrom. Pokiaľ chcete využívať aj mop, tak musíte vložiť pribalenú nádobku s vodou a utierkou zo spodnej strany za otvor pre vysávanie. Potom už stačí nainštalovať do vášho smartfónu aplikáciu Mi Home s pomocou QR kódu v manuáli a môžete začať využívať váš nový robotický vysávač.

Dizajn a konštrukcia

Roborock e4 sa na rozdiel od drahšieho modelu Roborock S6 Pure vyrába v čiernej matnej farbe, čím pôsobí oveľa elegantnejším dojmom. Vrchnú stranu tvoria dve polovice. Jedná sa dá otvoriť a nachádza pod ňou nádobka na smeti. Druhá je pevná a patrí optickému senzoru a dvom ovládacím tlačidlám – tlačidlu spustenia a dockovania. Spodnú stranu tvoria dve pevná kolieska a jedno otočné o 360 stupňov. Na ľavej strane je otočná kefka a na pravej otvor k optickému senzoru.

Ten má svoje snímače na viacerých miestach spodnej strany. V strede spodnej strany je sací otvor s ďalšou otočnou kefou. V prednej časti bočnej strany je dlhý lesklý pás patriaci svetelnému senzoru a v zadnej časti dva veľké prieduchy, ktorými sa vypúšťa nasávaný vzduch. Pochvalu si zaslúži matný plast na bokoch, ktorý dokáže odolať aj tvrdším nárazom do stien, nábytku alebo kovových predmetov v byte.

Vysávanie a ovládanie

Vysávanie môžete spustiť buď tlačidlom na tele vysávača alebo pomocou mobilnej aplikácie Mi Home. Na tele je ešte tlačidlo pre vrátanie sa vysávača do docku. Na rozdiel od vyššieho modelu Roborock S6 Pure nevyužíva Roborock e4 laserovú navigáciu.

Tým pádom si nevie vytvoriť a uložiť mapu vašej domácnosti. Zároveň nepodporuje pokročilé funkcie, ako je rozdelenie mapy na jednotlivé miestnosti alebo zadefinovanie zakázaných zón. Pre navigáciu využíva gyroskop a optický senzor OpticEye. Ten má svoje snímače na vrchnej, prednej a aj spodnej strane.

Tento systém navigácie je prekvapivo účinný a dokáže si poradiť aj s ťažko dostupnými miestami medzi nohami stoličiek alebo medzi kvetináčmi. Pokiaľ je priestor aspoň tak široký alebo vysoký ako je vysávač, tak sa tam Roborock e4 dostane. Vysávač sa snaží vysávať miestnosti postupne vo vodorovných linkách smerom od docku. Navyše mu nerobia problém ani prahy dverí (podľa výrobcu až do výšky 2 cm) a dokáže sa tak dostať aj do ďalšej miestnosti.

Je vhodné, aby v miestnosti neboli na zemi káble od spotrebičov, pretože vysávač môže pri potiahnutí spotrebič zhodiť alebo sa mu môže do kábla zamotať kefka. Pokiaľ vysávač vyhodnotí, že miestnosť alebo byt bol kompletne povysávaný, tak sa vráti do docku. Cestu späť nájde bez problémov, pokiaľ z docku pri štarte vychádzal. Ak ste ho ale pred štartom do vybranej miestnosti premiestnili, tak cestu späť logicky nenájde.

Aplikácia Mi Home, ktorou vysávač ovládate, nie  je lokalizovaná do slovenčiny, ale jej jednoduché ovládanie pochopíte aj bez pokročilej znalosti angličtiny. S Roborock e4 ju prepojíte cez domácu Wi-Fi sieť a následne ho môžete ovládať aj mimo domova cez mobilné siete.

V hornej časti aplikácie vidíte naposledy povysávanú plochu, percenta nabitia batérie a čas posledného vysávania. Dole je tlačidlo pre vrátenie sa do docku, vysávanie a nastavenie sacieho výkonu. Celkovo sú k dispozícii 4 stúpne výkonu od tichého a najslabšieho až po najsilnejší a najhlučnejší.

V nastaveniach je možne aktivovať ešte špeciálny režim pre mopovanie. Vysávač sa dá ovládať aj manuálne pomocou touchpadu. V nastaveniach samozrejme nájdete aj históriu posledných vysávaní. Najužitočnejšiou funkciou je ale plánovač vysávania vo vybranom čase.

A aká je kvalita vysávania? Roborock e4 si bez problémov poradí s väčšinou nečistôt na hladkom pevnom povrchu. Pri starších hustých kobercoch má ale aj na najvyšší výkon problém s vysatím menšieho bordelu zachyteného vo vlákne koberca. Osobne by som tak vysávač odporučil skôr do bytov bez kobercov alebo s jednoduchšími menej hustými kobercami.

Tak ako ostatné robotické vysávače s okrúhlou konštrukciou ani Roborock e4 nevysaje prach v úplnom rohu miestnosti. Negatívom je tiež jeho vyššia hlučnosť a dlhšie trvajúce vysávanie oproti drahším modelom. Je tak vhodné naplánovať vysávanie na čas, kedy nebudete doma.

Mopovanie

Roborock e4 zvláda aj mopovanie. V takom prípade musíte najprv naplniť nádobku pre mop vodou a pripevniť ju na zadnú časť spodnej strany za sací otvor. Na nádobke pod utierkou sa ešte nachádza prepínač, ktorým nastavíte mieru vlhkosti mopovania.

Pri silnejšom režime bude podlaha kvalitnejšie umytá, ale budete musieť pri mopovaní viackrát doplniť vodu, pokiaľ máte väčší byt alebo dom. Ani pri najsilnejšom mopovaní ale nedosiahnete rovnakého výsledku ako pri klasickom mope. Ten ale neposkytuje pohodlie ako robotický mop.

Čistenie

Pri čistení vysávača je nutné vybrať nádobku na smetie a odstrániť filter. Následne z nádoby vysypete smetie a nádobu umyjete. Rovnako je nutné umyť aj samotný filter pod prúdom vody a prudkými pohybmi z neho následne vytriasať vodu. Z nádobky na vodu pre mop je možné odstrániť utierku a následne ju vyprať.

Záver

Roborock e4 je pri odporúčanej cene 249 eur produktom s dobrým pomerom výkonu a ceny. Odporučil by som ho ľudom, ktorí túžia po lacnejšom a zároveň kvalitnom robotickom vysávači. Je vhodný skôr do bytu alebo domu s hladkou podlahou bez kobercov s minimalistickým vyšším nábytkom. Na hustejšie koberce nemá vysávač dostatočný výkon. Negatívom môže byť väčšia hlučnosť a dlhšia doba vysávania.

Náš tip
OnePlus 7, 7T, 7 Pro a 7T Pro dostávajú septembrovú bezpečnostnú aktualizáciu, zlepší spotrebu a plynulosť
6.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+