MojAndroid

Je rok 2015 a vo vreckách nohavíc máme také výkonné zariadenia, aké ešte pred niekoľkými rokmi zaberali množstvo miesta na stole v kancelárii či v obývačke. Je skvelé, že ich môžeme nosiť všade so sebou a byť tak neustále v kontakte so svetom. Problémom však je, že táto naša sloboda a voľnosť je iba dočasná. Skôr či neskôr (pravdepodobne skôr) sa totiž vybije batéria a nám nezostáva nič iné, iba nájsť elektrickú zásuvku či nosiť všade externú nabíjačku. Prečo je to ale problém aj teraz? Prečo sa za toľko rokov existencie výrobcom nepodarilo dobehnúť výkonnostnú stránku smartfónov a prečo vydržia telefóny na jedno nabitie tak dlho, ako to bolo pred piatimi a viac rokmi?

Odpovede na tieto otázky musíme hľadať na viacerých miestach. Prvou prekážkou na ceste k lepšej výdrže sú aktuálne trendy – veľké displeje s jemným rozlíšením a stále tenší profil zariadenia. Aj keď sa výrobcovia všemožne snažia, musia napájať stále náročnejšie displeje a batériu musia vtesnať do čoraz menšieho priestoru. Inžinieri spravili skvelú prácu a dnes dokážu priniesť možno aj o čosi lepšiu výdrž na smartfóne, ktorý je oveľa väčší ako pred niekoľkými rokmi, má oveľa jemnejšie rozlíšenie a telo tenšie o niekoľko milimetrov. Výrobcovia sa jednoducho riadia tým, čo chcú zákazníci a všetko naznačuje tomu, že súčasní spotrebitelia uprednostnia krajší vzhľad s tenším telom, ako by mali získať lepšiu výdrž batérie.

bateria rychlodobijanie

Druhým problémom je fakt, že ešte stále používame v našich zariadeniach batérie s technológiou Li-Ion či Li-Po. Túto technológiu využívali aj telefóny z čias Nokie 3310, čo o niečom hovorí. Zatiaľ, čo všetky ostatné prvky telefónov sa niekoľkonásobne zlepšili, technológia batérie zostáva rovnaká. Samozrejme, nejaký pokrok tu je, no súčasná technológia predstavuje aj nejaké fyzikálne obmedzenia, ktoré jednoducho nie je možné odstrániť. Preto je aj dnešná priemerná výdrž batérie v nových telefónoch na úrovni spred niekoľkých rokov a na jedno nabitie nám väčšina telefónov vydrží iba deň či dva. Samozrejme, nájde sa aj niekoľko výnimiek. Niektorí výrobcovia si uvedomujú existenciu diery na trhu a snažia sa priniesť zariadenia so skutočne fantastickou výdržou. Jednou z popredných spoločností v tomto smere aj Lenovo, ktoré teraz prišlo s modelmi Vibe P1 a Vibe P1m, ktoré vo výdrže batérie skutočne excelujú. Hoci ide o skutočne podarené zariadenia, ich tromfom nie je revolučná batéria, ale jednoducho iba oveľa väčšia kapacita ako u konkurencie. To sa potom odráža aj na väčšej hrúbke zariadenia či vyššej hmotnosti. To sú obmedzenia, ktoré možno niektorí užívatelia nevedia prehltnúť a možno aj preto nie sú takéto zariadenia tak populárne.

Lenovo_Vibe_P1_5-1

Okrem výrobcov ako Lenovo však výdrži batérie pomáhajú aj ďalšie prvky smartfónov. Operačný systém je v najnovšej verzii spravidla energeticky šetrnejší ako predchodca. Ešte výraznejšie to platí pri procesoroch, ktoré neraz ponúkajú v novej generácii podstatne vyšší výkon a zároveň výrazne nižšiu spotrebu energie. Stále sa však presviedčame o tom, že to nestačí a výdrž batérie sa ani napriek tomu nezlepšila tak, ako by to mohli naznačovať čoraz šetrnejšie čipy. Všetko to stroskotáva na tom, že používame starú technológiu batérií. A nie je to preto, že by neexistovala alternatíva. Nové technológie sú ale príliš drahé a zatiaľ sa nepodarilo nájsť náhradu, ktorá by priniesla skutočnú revolúciu.

Skutočnosť je taká, že rôznych revolučných technológií pre akumulátory sa v posledných rokoch objavilo obrovské množstvo. Postupom času sme ale takýmto senzačným správam jednoducho prestali dôverovať. Aj napriek tomu, že technológie existujú a sú potenciálne dostupné výrobcom batérií, zatiaľ o ne nikto neprejavil záujem. Žiadna revolúcia sa teda nekoná, aspoň zatiaľ. V súčasnom svete, kde sa množstvo technologických odvetví obracia na obnoviteľnú energiu, je ale zrejme iba otázkou času, kým nejakú novú technológiu uvidíme. Batérie s niekoľkonásobnou výdržou budú v budúcnosti jednoducho nutnosťou a nemôžeme donekonečna iba zvyšovať kapacitu a rozmery akumulátora, ktorý je umiestnený v telefóne. Aby toho nebolo málo, batériu už väčšinou zo zariadenia nevieme ani sami odstrániť a vymeniť ju za druhú. To síce prinieslo možnosti vyššej kapacity vstavaného akumulátora, ale zlepšenie je aj tu iba minimálne.

bateria-titulka

Nám nezostáva nič iné, iba danú situáciu akceptovať. Ak je pre vás výdrž batérie skutočne dôležitá, máte k dispozícii smartfóny, ktoré vyčnievajú z radu. Musíme pochváliť spoločnosť Lenovo za to, že nová generácia modelov Vibe P1 je v tomto smere skutočne fantastická aj z toho hľadiska, že robí minimum kompromisov. Je ale vidieť, že aj inžinieri v Lenove musia akceptovať fyzikálne zákony a hoci sa stále zlepšujú, ešte to nie je ono. Ktovie, možno už o rok o takomto čase budeme písať o tom, ako nová technológia batérií navždy zmenila mobilný priemysel. S najväčšou pravdepodobnosťou to tak ale nebude a ak si budete chcieť prečítať článok na vašom telefóne, stále budete iba dúfať, že vám batéria vydrží, a to aj ak ste ju od elektriny odpojili v ten istý deň.

Zdroj: XDA

29.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+