Je rok 2015 a vo vreckách nohavíc máme také výkonné zariadenia, aké ešte pred niekoľkými rokmi zaberali množstvo miesta na stole v kancelárii či v obývačke. Je skvelé, že ich môžeme nosiť všade so sebou a byť tak neustále v kontakte so svetom. Problémom však je, že táto naša sloboda a voľnosť je iba dočasná. Skôr či neskôr (pravdepodobne skôr) sa totiž vybije batéria a nám nezostáva nič iné, iba nájsť elektrickú zásuvku či nosiť všade externú nabíjačku. Prečo je to ale problém aj teraz? Prečo sa za toľko rokov existencie výrobcom nepodarilo dobehnúť výkonnostnú stránku smartfónov a prečo vydržia telefóny na jedno nabitie tak dlho, ako to bolo pred piatimi a viac rokmi?
Odpovede na tieto otázky musíme hľadať na viacerých miestach. Prvou prekážkou na ceste k lepšej výdrže sú aktuálne trendy – veľké displeje s jemným rozlíšením a stále tenší profil zariadenia. Aj keď sa výrobcovia všemožne snažia, musia napájať stále náročnejšie displeje a batériu musia vtesnať do čoraz menšieho priestoru. Inžinieri spravili skvelú prácu a dnes dokážu priniesť možno aj o čosi lepšiu výdrž na smartfóne, ktorý je oveľa väčší ako pred niekoľkými rokmi, má oveľa jemnejšie rozlíšenie a telo tenšie o niekoľko milimetrov. Výrobcovia sa jednoducho riadia tým, čo chcú zákazníci a všetko naznačuje tomu, že súčasní spotrebitelia uprednostnia krajší vzhľad s tenším telom, ako by mali získať lepšiu výdrž batérie.
Druhým problémom je fakt, že ešte stále používame v našich zariadeniach batérie s technológiou Li-Ion či Li-Po. Túto technológiu využívali aj telefóny z čias Nokie 3310, čo o niečom hovorí. Zatiaľ, čo všetky ostatné prvky telefónov sa niekoľkonásobne zlepšili, technológia batérie zostáva rovnaká. Samozrejme, nejaký pokrok tu je, no súčasná technológia predstavuje aj nejaké fyzikálne obmedzenia, ktoré jednoducho nie je možné odstrániť. Preto je aj dnešná priemerná výdrž batérie v nových telefónoch na úrovni spred niekoľkých rokov a na jedno nabitie nám väčšina telefónov vydrží iba deň či dva. Samozrejme, nájde sa aj niekoľko výnimiek. Niektorí výrobcovia si uvedomujú existenciu diery na trhu a snažia sa priniesť zariadenia so skutočne fantastickou výdržou. Jednou z popredných spoločností v tomto smere aj Lenovo, ktoré teraz prišlo s modelmi Vibe P1 a Vibe P1m, ktoré vo výdrže batérie skutočne excelujú. Hoci ide o skutočne podarené zariadenia, ich tromfom nie je revolučná batéria, ale jednoducho iba oveľa väčšia kapacita ako u konkurencie. To sa potom odráža aj na väčšej hrúbke zariadenia či vyššej hmotnosti. To sú obmedzenia, ktoré možno niektorí užívatelia nevedia prehltnúť a možno aj preto nie sú takéto zariadenia tak populárne.
Okrem výrobcov ako Lenovo však výdrži batérie pomáhajú aj ďalšie prvky smartfónov. Operačný systém je v najnovšej verzii spravidla energeticky šetrnejší ako predchodca. Ešte výraznejšie to platí pri procesoroch, ktoré neraz ponúkajú v novej generácii podstatne vyšší výkon a zároveň výrazne nižšiu spotrebu energie. Stále sa však presviedčame o tom, že to nestačí a výdrž batérie sa ani napriek tomu nezlepšila tak, ako by to mohli naznačovať čoraz šetrnejšie čipy. Všetko to stroskotáva na tom, že používame starú technológiu batérií. A nie je to preto, že by neexistovala alternatíva. Nové technológie sú ale príliš drahé a zatiaľ sa nepodarilo nájsť náhradu, ktorá by priniesla skutočnú revolúciu.
Skutočnosť je taká, že rôznych revolučných technológií pre akumulátory sa v posledných rokoch objavilo obrovské množstvo. Postupom času sme ale takýmto senzačným správam jednoducho prestali dôverovať. Aj napriek tomu, že technológie existujú a sú potenciálne dostupné výrobcom batérií, zatiaľ o ne nikto neprejavil záujem. Žiadna revolúcia sa teda nekoná, aspoň zatiaľ. V súčasnom svete, kde sa množstvo technologických odvetví obracia na obnoviteľnú energiu, je ale zrejme iba otázkou času, kým nejakú novú technológiu uvidíme. Batérie s niekoľkonásobnou výdržou budú v budúcnosti jednoducho nutnosťou a nemôžeme donekonečna iba zvyšovať kapacitu a rozmery akumulátora, ktorý je umiestnený v telefóne. Aby toho nebolo málo, batériu už väčšinou zo zariadenia nevieme ani sami odstrániť a vymeniť ju za druhú. To síce prinieslo možnosti vyššej kapacity vstavaného akumulátora, ale zlepšenie je aj tu iba minimálne.
Nám nezostáva nič iné, iba danú situáciu akceptovať. Ak je pre vás výdrž batérie skutočne dôležitá, máte k dispozícii smartfóny, ktoré vyčnievajú z radu. Musíme pochváliť spoločnosť Lenovo za to, že nová generácia modelov Vibe P1 je v tomto smere skutočne fantastická aj z toho hľadiska, že robí minimum kompromisov. Je ale vidieť, že aj inžinieri v Lenove musia akceptovať fyzikálne zákony a hoci sa stále zlepšujú, ešte to nie je ono. Ktovie, možno už o rok o takomto čase budeme písať o tom, ako nová technológia batérií navždy zmenila mobilný priemysel. S najväčšou pravdepodobnosťou to tak ale nebude a ak si budete chcieť prečítať článok na vašom telefóne, stále budete iba dúfať, že vám batéria vydrží, a to aj ak ste ju od elektriny odpojili v ten istý deň.
Zdroj: XDA
Radšej by som prijal väčšiu batériu namiesto hnaním sa za tenkosť.. Veď keď som si kupil S6 bál som sa ju z vačku vytiahnúť že sa mi vyšmykne taká tenká je.
Kupil som si Apple iPhone 6s a na vydrz baterky sa nemozem stazovat. Dokazem ho pouzivat viac ako 8 hodin so zapnutym displejom a este dalsich 8 hodin pohotovostneho rezimu. A vykon….je lepsi ako na vatsine pocitacov
A tak isto je telefon velmi tenky.
Nuz, niekomu este aj v roku 2015 staci 1334×750 pixelov. Mne uz nie…
Ziadny velky rozdiel oproti QHD displeju na Lenove Vibe Z2Pro tam nevidim.
horsie je to uz s tvojou gramatikou :)
Ziadne gramaticke chyby tam niesu. Jedine ze je to pisane bez diakritiky.
ty vatsina :D
Veta “Preto je aj dnešná priemerná výdrž batérie v nových telefónoch na úrovni spred niekoľkých rokov a na jedno nabitie nám väčšina telefónov vydrží iba deň či dva.” Má v celku pobavila, ak si pamätám pred pár rokmi telefony nemali problém vyzdrzat týždeň či dva ..
to suviselo s tym, ze tie telefony zrali podstatne menej energie; procak bol niekolkonasobne menej vykonny, displeje mali obmedzene mnozstvo farieb a screen resolution 100×100 alebo menej. Taktiez ziadna konektivita na wifi. A neboj, ked si aktivne pouzival bluetooth, baterku to vyzralo dost skoro, tak ci tak;
Je to od teba pekne že si mi článok zhrnul no pochopil som ho na prvý krát. Síce je to pekné že to suvisolo z niečím , no táto veta je napisana jasne a vypliva z nej že priemerná výdrž telefónov pred pár rokmi bol 1-2 dni
Zalezi co povazujes za par rokov. On smartfon v roku 2008 – 2010 skutocne vydrzal jeden – dva dni, rovnako ako dnes. Tyzden vydrzali jednoduche telefony spred tejto doby. Taka 3310ka vysla uz v roku 2000..
Tak znovu ta veta “Preto je aj dnešná priemerná výdrž batérie v nových TELEFONÓCH na úrovni spred niekoľkých rokov a na jedno nabitie nám väčšina TELEFÓNOV vydrží iba deň či dva.” Prečo by som to mal porovnávať so smratfonom,ako píšeš ty, keď sa tam píše o telefónoch? Takže za telefón s pred pár rokov môžme kľudne považovať 3310 ale zdaleko neni jediný ani posledný telefón s dlhšou vydržou
podla mna vklude vydrz moze byt rovnaka ako na starych…zober si nejaky stary sony ericsson napr k508i. Nemal zlu vydrz ale keby sme merali na zapnuty display tak urcite by mal mensiu alebo pripadne rovnaku ako dnesne smartfony. Kedze vtedy sa tolko necumelo do mobilu len sa telefonovalo a citali sms, pripadne prilezistostne spravila nejaka foto. Keby sa vtedy pouzivali rovnako telefony co sa tyka zataze urcite by vydrze boli podobne.
Iste, kludne to porovnaj aj s klasickou pevnou bezdratovou linkou. Este pred par rokmi na nich vsetci frcali….
ale to je pravdiva veta. prve smartfony ktore sa podobaju tym dnesnym vznikali uz v 2007mom, kedy bol na trh napriklad uvedeny uplne prvy iPhone. To je uz 8 rokov.
myslíš to dobre ale nemáš úplne pravdu množstvo technológii napredovalo ku predu a dám reálne porovnanie môj starý počítač s pred 11 rokov so 17″ monitorom kotrý je výkonovo omnoho slabší ako môj nový PC s pred 3 rokov s 21″ monitorom a neporovnateľne výkonnejší no jeho priemerná spotreba je cca 80-100W pričom starý PC má 110-150W. a to isté prešlo aj vývojom mobilov a súce sú výkonnejšie ale aj jednotlivé komponenty úspornejšie. samozrejme s ostatným súhlasím zmenil sa spôsob využívania mobilov samozrejme aj veľkosť displayov tu už úspora v technológii moc nepomôže keď je 5 násobne väčší..
akurat ze ten rozdiel v mobiloch je podstatne drastickejsi ako pri notebookoch. Ano, urobili sa usporne opatrenia, mas uplnu pravdu, ale uspora sama o sebe nestaci na velmi dlhu vydrz, proste potrebujes nacpat viac energie do rovnako maleho priestoru, ak chces signifikantne zvysit vydrz. Ale ano, uspora sa brutus zlepsila -> primarne inak preto, ze spolocnosti vyvijajuce procaky a displeje atd, si uvedomili, ze baterky sa nezlepsia
a hlavne s nim nebolo co robit, cize si ho pouzival max. 5min denne
ak si z galaxy alphy urobim hlupy telefon (rezim extremneho setrenia baterie) tak tiez vydrzi tyzden az 2
“Je ale vidieť, že aj inžinieri v Lenove musia akceptovať fyzikálne zákony a hoci sa stále zlepšujú, ešte to nie je ono. ” Co sa zlepsuje? Fyzikalne zakony? :-D
A co maju fyzikalne zakony spolocne s vydrzou baterie? :-) To nie je o tom, ze fyzikalne zakony urcuju ze toto je maximalne dosiahnutelna energeticka kapacita baterii, ale ze nedokazeme vymysliet technologiu, ktora by umoznila vacsiu energeticku kapacitu a dalsie dobre vlastnosti pre predatelny produkt.
Ja sa vôbec nesťažujem. note2 mi vydrží celé 4 hodiny používania na pozeranie filmov a prezeranie internetu. Je to dobré že nabijam len 2x denne. Mohlo to byť aj oveľa horšie :P
Ak ma povedzme iphone 6s hrubku 7,1 mm tak 1 mm hrubky naviac by si nikto nevsimol a na kapacite baterie by to pridalo niekolko 100viek mAh. K tomu povedzme technologia od lg, ktoru pouzili pri G2 kde bateria vyplna takmer vsetky volne pod krytom. Kapacita baterie by bola zrejme vyse 2500 mAh a SOT by bol niekde okolo 13 hodin.
ja som so svojim spokojny … nabijal som v piatok rano a teraz (nedela vecer) a mam 78% pri normalnom pouzivani .. volanie, par fotiek a kontrola mailov na nete (Nexus 5X)
Každý máme asi iný pojem pre normálne používanie smartfónu, ja ho ráno nabijem a o 14stej už musím znovu nabíjať, je to note 4….
??
Súhlas, každé používanie je individuálne. Mám Note 4, ktorý mi naposledy vydržal 13 dní a baterka mala cez 30 %(a nebol v režime extrémneho šetrenia). Len som ho pozrel vždy len ráno a večer (najmä sms a výpisy, hovory). Inak bežne 4-6 dní, no a S4, ktorú používam nonstop, nabíjam vždy 2 x denne, niekedy aj 3 x
velmi individualne. Napr. ak hras geocaching alebo ingress, tak tam sa mozes dostat na spotrebu, jedno percento za dve minuty..
Potom ratas spotrebu na minuty, nie dni :D
Neviete o čom hovoríte, keď nemáte Nexus!
Jano a alvisio
cisty Android si mozes dat na hocijaky telefon, ale funkcie ktore nexus nema si mozes tak nakreslit
Cely clanok mi pride ako jedna velka fraska. Vyskumi su, technologie a patenty taktiez. Len ich maju odkupene obrovske spolocnosti, ktore ich nepustia na svetlo sveta.
lebo to je pre tie spolocnosti tak strasne velmi nevyhodne, predavat smartfony s obrovskou vydrzou baterie, cim by sa totalne oddelili od konkurencie a boli by jednou z najpredavanejsich znaciek. Presne tak. Ty si na to dosiel. Vzdycky mam rad taketo konspiracne teorie, ktore su totalne nepremyslene.
Skus premyslat kym napises nezmyselnu vec. Obrovska vydrz by vytlacila bezne baterie. Vsetko co potrebuje nejaku energiu by mohli nahradit niecim setrnejsim a hlavne lacnejsim. Uz by sme nepotrebovali ropu ani plyn. ;-)
Tesla sa presne o toto pokusa. A napriek tomu maju rovnake problemy ako vsetci ostatni. Nedokazu dostat viac nez niekolko hodin stavy z toho; A Tesla je tiez riadena ropnymi spolocnostami podla teba? (Ich produkt ide proti samotnej podstate vyuzivania fosilnych paliv)… Skor by som to povedal tak, ze zamysli sa ty predtym nez napises nezmyselnu vec.
A este, to si akoze vazne myslis, ze spolocnosti vyrabajuce mobilne telefony riesia co si myslia nejake ropne spolocnosti? Firmy ako Apple, Google, Microsoft ci Samsung su bohatsie ako lubovolny ropny magnati a ropne firmy. Tieto firmy maju uplne u riti, co si myslia nejake ropne firmy. V tomto svete ide len o aktualny biznis. Drviva vacsina spolocnosti nedovidi dalej ako najblizsich 5 rokov; Oni chcu zisk teraz.
ja by som v poho zobral mobil, ktory by bol dva krat hrubsi ako sucastny.. (Honor 6)