MojAndroid

Lenovo ku koncu roka na slovenský trh uviedlo hneď niekoľko noviniek. Okrem tabletov Yoga 3 to boli aj smartfóny, ktoré vynikajú veľkou kapacitou batérie. Sú nimi Lenovo P1 s 5000 mAh batériou a Lenovo P1m. Druhý menovaný má 4000 mAh batériu a medzi Androidmi ponúka TOP výdrž, ktorá sa pri aktívnom používaní približuje k rekordným štyrom dňom.

Konštrukcia

Lenovo Vibe P1m na prvý pohľad veľmi nezaujme. Má telo s fádnym dizajnom a konštrukčné spracovanie odpovedajúce nižšej cenovej kategórii. Vyrobený je celý z plastu a ani displej chránený neznámym priehľadným materiálom nemá zrovna najlepšie vlastnosti. S obľubou totižto zachytáva odtlačky prstov a mastnotu. Plusom ale je, že na zariadení nič nevŕzga a všetky časti do seba presne zapadajú.

Lenovo_Vibe_P1m_recenzia-3

Na prednej strane okrem displeja nájdete trojicu kapacitných tlačidiel, ktoré slúžia k navigácii v operačnom systéme zariadenia. Nad zobrazovacím panelom majú svoje miesto predná kamera, senzory a telefónny reproduktor. Nechýba ani notifikačná LED dióda, ktorá ale z neznámych príčin svietila aj vtedy, keď sme v notifikačnom paneli nemali žiadne upozornenia.

Boky Lenova Vibe P1m lemuje strieborný rámik, po ktorého obvode sú situované ovládacie tlačidlá, konektory a hlasný reproduktor. Napravo je na dosah palca umiestnené tlačidlo zapnutia, hneď nad ním dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Navrchu nájdete microUSB port pre nabíjanie a 3,5 mm audio jack pre pripojenie slúchadiel. Výrobca do ľavého boku osadil aj prepínač pre voľbu normálneho alebo úsporného režimu. Pomocou neho je možné rýchlo a jednoducho medzi nimi prepínať, a tak použiť šetriaci mód len vtedy, keď to naozaj potrebujete.

Lenovo_Vibe_P1m_recenzia-4

Zadný kryt je odnímateľný, no aj tak tu nenájdete vymeniteľnú batériu. Tá je zapečatená dvoma nálepkami, ktorých poškodenie môže znamenať porušenie záruky zariadenia. Škoda. Okrem nej sa vám tu naskytne pohľad na dvojicu microSIM slotov a slot pre pamäťovú kartu microSD. Zadnej strane dominuje fotoaparát s LED bleskom, ktorý je osadený v malom ostrovčeku vyrobenom z kovu.

Lenovo_Vibe_P1m_recenzia-6

Väčšej batérii odpovedá aj väčšia hrúbka zariadenia. To má rozmery 141 x 71,8 x 9,3 mm a hmotnosť 148 gramov. V ruke sa napriek tomu drží dobre a bezproblémové je aj ovládanie jednou rukou. Vo vrecku nohavíc tiež nepôsobí nemotorne a v sumári ide o dobre skonštruované zariadenie, ktoré kvalitami plne odpovedá svojej cene. Navyše, po kúpe vás poteší aj balenie, ktoré obsahuje aj ochranný kryt a fóliu na displej.

Lenovo_Vibe_P1m_recenzia-12

Displej

Displej má veľkosť 5-palcov a dostačujúce rozlíšenie 720×1280 px. Ponúka hodnoverné zobrazenie farieb, výborné pozorovacie uhly a dobrú čitateľnosť na priamom slnku. Nevýhodou je absencia oleofóbnej vrstvy, v dôsledku čoho je displej magnetom na odtlačky a mastnotu. To niekedy sťažuje aj čitateľnosť vo vonkajších prostrediach. Tiež sme si všimli, že automatická regulácia podsvietenia nefunguje úplne podľa našich predstáv. Niekedy bol jas zbytočne vysoký, inokedy zas nízky. Samozrejme, môžete použiť manuálne nastavenie, ale to je už z praktického hľadiska nie práve najvhodnejšia možnosť.

Lenovo_Vibe_P1m_recenzia-8

Výkon a pamäť

Lenovo Vibe P1m používa úspornejší typ procesora MediaTek, ktorý je taktovaný maximálne na frekvenciu 1 GHz. Má však štyri jadrá a tak poskytuje dostatok výkonu pre väčšinu bežných činností. Naozaj, aj napriek slabším výsledkom v benchmarkoch sme pri bežnej práci jeho nedostatok nepociťovali. Reakcie operačného systému boli rýchle, a to platí aj o aplikáciách, či o prehliadaní webu a prehrávaní multimédií. Vibe P1m si tak poradí aj s niekoľkými súčasne otvorenými záložkami v internetovom prehliadači alebo s prehrávaním Full HD videa. Hranie hier asi nebude úplne bez problémov a hoci väčšinu titulov spustíte, určite si ich nebudete môcť vychutnať v takých detailoch alebo v kvalite ako na výkonnejších zariadeniach. V 3D Marku sme na tomto Lenove namerali len 3075 bodov. V Antutu dosiahol uspokojivejšie, aj keď stále nižšie skóre, a to na úrovni 20-tisíc bodov. To len dokazuje to, že výrobca sa nesústredil na maximalizáciu výkonu, ale predovšetkým na optimalizáciu a úsporu energie. To sa mu pri pohľade na výdrž aj podarilo.

Screenshot_2015-11-11-13-06-05 Screenshot_2015-10-28-20-46-29

Pamäť má veľkosť 16 GB, z ktorej si výrobca ukrojil 4,39 GB pre operačný systém. Zatiaľ čo pre väčšinu majiteľov bude takto veľká pamäť maximálne postačovať, náročnejší používatelia si ju môžu rozšíriť o pamäťové karty. Pamäť sa však dá rozšíriť aj inak, a to prostredníctvom externých USB úložísk a flash diskov. Pripojiť môžete samozrejme aj príslušenstvo, ako myšky alebo klávesnice.

Multimédiá

Lenovo má v sebe integrovaný jeden reproduktor, ktorý sa skrýva za jednou z dvoch mriežok. Hrá dostatočne hlasno a kvalitne. S drahšími zariadeniami sa však nedá porovnávať a už vôbec nie s BoomSound reproduktormi, ktoré nájdeme na smartfónoch spoločnosti HTC. K prehrávaniu cez 3,5 mm audio jack nemáme žiadne pripomienky. Výstup je dostatočne kvalitný, výkonný a aj bez dodatočných nastavovaní hrá dobre. Na svoje si tak prídu priaznivci väčšiny hudobných štýlov.

Lenovo_Vibe_P1m_recenzia-9

Operačný systém

Lenovo Vibe P1m je vybavený Androidom 5.1 Lollipop, ktorý dopĺňa nadstavba Vibe UI. V tomto konkrétnom modeli je však pomerne oklieštená a ponúka len základnú funkcionalitu a niekoľko predinštalovaných aplikácií. Launcher samozrejme ukladá všetky aplikácie a hry na plochu, pričom menu s aplikáciami chýba úplne. Notifikačná lišta obsahuje niekoľko rýchlych ovládacích prvkov, napríklad pre zapnutie WiFi, Bluetooth, mobilných dát alebo ďalších funkcií. Z funkcii poteší asi len prítomnosť inteligentného pohotovostného režimu, ktorý dokáže detekovať tvár pri používaní a nechať tak displej zapnutý aj po vypršaní časového limitu obrazovky. Inak tu ale nenájdete žiadne ďalšie funkcie, ktoré by stáli za zmienku.

Fotoaparát

8 Mpix fotoaparát patrí v Lenove Vibe P1m skôr k podpriemeru triedy. Fotografie sú počas dňa síce obstojné, chýba im však trochu kontrastu, pričom by sme uvítali aj vernejšie farebné podanie a viac detailov. V noci a v horších svetelných podmienkach je fotenie pomalšie a aj výsledné fotografie sú viac zašumené a na viacerých miestach neostré. Video nahráte v maximálnom rozlíšení 720p a tiež od neho nemôžete čakať veľa.

Konektivita: Dual SIM so 4G

Lenovo Vibe P1m je podobne ako väčšina smartfónov tejto značky typu Dual SIM. To znamená, že môžete doň vložiť dve SIM karty v rozmere mikro, ktoré vedia komunikovať v sieti dvoch rôznych operátorov. Obidva sloty podporujú 4G konektivitu a ich funkcie je možné samostatne nastaviť priamo v systéme. Jedna SIM karta tak môže slúžiť na príjem hovorov alebo posielanie SMS správ, tá druhá zas pre prenos dát. Čo sa týka konektivity, tak nechýba tu podpora Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, či GPS. Chýba však gyroskop aj digitálny kompas, ktorý by pomáhal pri navigácii. Počuteľne horší je aj telefónny reproduktor, ktorý nehrá až tak čisto ako v prípade niektorých drahších zariadení. Inak ale všetky funkcie fungujú bezproblémovo.

Lenovo_Vibe_P1m_recenzia-2

Batéria: Preborník vo výdrži

Čim Lenovo Vibe P1m skutočne zaujme je výdrž na jedno nabitie. Hoci Lenovo 4000 mAh batériu použil už aj v modeli P70, tu sa mu podarilo v spojení s vybraným hardvérom dosiahnuť rekordne dlhú výdrž. Pri našom testovaní nás Lenovo P1m skutočne prekvapilo a na jedno nabitie sme ho bez problémov dokázali používať 3-4 dni. Počas nich sme ho vôbec nešetrili. Po úplnom nabití sme mobil používali s nonstop pripojením do siete, pričom asi polovicu času zabezpečovala konektivitu 4G sieť. P1m sme hodinu používali aj na streamovanie hudby cez službu Spotify a hodinu sme ako WiFi hotspot na ceste z Bratislavy do Žiliny. Inak sme s P1m vykonávali všetky bežné činnosti – prehliadali webové stránky, volali, posielali SMS, synchronizovali e-maily, sledovali správy cez RSS čítačku, či fotili a natáčali video. Displej počas 86 hodín vydržal byť aktívny 5 hodín a 11 minút, čo je skutočne skvelý čas. Samozrejme, keby sme počas nášho používania na noc vypínali WiFi a mobilné dáta, tak by sme sa pohodlne dostali výdržou cez 96 hodín, čo sú už celé 4 dní. Trúfame si povedať, že ak by ste Lenovo Vibe P1m používali bez pripojenia do internetu aj počas dňa, tak by vydržal ešte dlhšie.

Lenovo_Vibe_P1m_recenzia-7

Samozrejme, chod na batériu môžete predĺžiť niekoľkými spôsobmi. Výrobca do systému pribalil inteligentnú úsporu energie, či režim extrémneho šetrenia, kedy sa vypnú všetky nepotrebné funkcie a konektivita. Tomu sa prispôsobí aj používateľské prostredie, ktoré má po prepnutí minimalistický vzhľad a ponúka prístup k šiestim aplikáciám. V tomto režime sme po dosiahnutí kapacity 5% dokázali do úplného vybitia fungovať ešte ďalších 10 hodín. Počas nich sme sa však nepripájali k internetu a nevykonávali žiadne ďalšie úkony. Nabíjanie 4000 mAh batérie trvá dlhšie, čo je však vzhľadom na jej kapacitu a cenu zariadenia pochopiteľné. Z 5 na 100% sa Lenovo Vibe P1m nabije za 3 hodiny.

Záverečné hodnotenie

Lenovo Vibe P1m je cenovo dostupný smartfón, ktorý vás poteší najmä výbornou výdržou na jedno nabitie. Tou patrí ku absolútnej špičke. Po ostatných stránkach však ide o priemerný smartfón, ktorému sa výbavou, výkonom a konštrukčným spracovaním vyrovná takmer ktorýkoľvek smartfón s cenovkou do 200 eur. Dobrým príkladom je napríklad Lenovo A7000, ktorý ponúka skutočne zaujímavý pomer ceny a výkonu. Ten však na rozdiel od P1m nevydrží na nabitie tak dlho. Ak teda patríte ku skupine ľudí, ktorá sa chce od nabíjačky držať čo najďalej a najdlhšie, tak potom je tento smartfón určený práve pre vás.

Plusy:

  • Špičková výdrž na jedno nabitie
  • Aj napriek nižšiemu výkonu rýchle reakcie 
  • Kvalitný displej

Mínusy:

  • Oproti iným Lenovo smartfónom oklieštený systém
  • Predná strana je magnetom na odtlačky a mastnotu
  • Výkon mohol byť vyšší

Lenovo_Vibe_P1m_recenzia-5

11.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+