MojAndroid

Po CES 2013 sa v mobilnom svete začalo hovoriť nielen o nových Android zariadeniach a technológiách, ktoré ich budú sprevádzať, ale aj o procesoroch, ktoré výrobcovia na výstave spotrebnej elektroniky predstavovali vo veľkom. Veľký rozruch spôsobili takmer všetky spoločnosti vyrábajúce mobilné procesory, či už Intel, Samsung s ich Exynos procesorom, nVidia so svojou Tegrou či Qualcomm a ich obľúbená rada Snapdragon. Ktorý z nich však bude kráľom tohtoročných benchmarkov?!

Qualcomm Snapdragon procesory

Minulý rok sa spoločnosti Qualcomm jednoznačne darilo. Hovoria o tom nielen finančné výsledky spoločnosti, ktoré sú mimoriadne dobré, ale aj počet Android zariadení, ktoré v sebe integrujú čipy od tejto spoločnosti. Hitom sú jednoznačne procesory Snapdragon rady S, ktoré nájdeme v najvýkonnejších zariadeniach z minulého roku. Za všetky môžme spomenúť napríklad Nexus 4 alebo Asus Padfone 2.

Qualcomm v produkcii výkonných čipov pokračuje aj tento rok. Nová rada procesorov Snapdragon nadväzuje na úspech S4 Pro procesorov a prináša vyšší výkon, menšiu spotrebu a lepšie grafické vykresľovanie. Snapdragon 600, slabší z dvojice predstavených procesorov, prináša nový Krait procesor so 4 jadrami. Možné je ich taktovanie až do frekvencie 1,9 GHz, čo zaručí obrovský procesorový výkon pre akýkoľvek pokyn či aplikáciu. Vyrobený je 28 nm technológiou a integruje v sebe aj vlastný grafický čip Adreno 320, známy z procesorov Snapdragon S4 Pro, kde vykonával poctivú prácu. Oproti predošlej generácii Snapdragon SoC prináša až o 40% vyšší výkon.

Druhý z dvojice nových procesorov – Snapdragon 800 – bude adeptom na najvýkonnejší mobilný čip na trhu. Hovorí o tom nielen použitie 4 nových výpočtových jadier, ktoré môžu mať frekvenciu až 2,3 GHz, ale aj nový grafický čip Adreno 330, ktorý prinesie až 200% výkon v porovnaní s najrýchlejším grafickým procesorom na dnešnom trhu – Adrenom 320, ktorý sme spomínali už aj vyššie. Nízku energetickú náročnosť zaručuje 28 nm výrobný proces a z ďalších špecifikácií rozhodne stojí za spomenutie podpora pre Ultra HD 4k video či podpora fotoaparátu s rozlíšením až do 55 Mpix. Slovami na záver, Qualcomm tento rok na trh postavil veľmi silné kone, ktoré bude veľmi náročné predbehnúť.

MôjAndroid.sk TIP:

Samsung Exynos

Na CES 2013 sa novým procesorom prezentovala aj spoločnosť Samsung. Tá predstavila prvý 8-jadrový procesor pre mobilné zariadenia Exynos 5 Octa. Kombinuje v sebe dva 4-jadrové čipy, ktoré pracujú na rôznych frekvenciách, pričom sú podľa frekvencie určené pre náročné procesy a procesy nevyžadujúce tak vysoký výkon. Vďaka 28 nm výrobnému procesu sú všetky jadrá energeticky úsporné, ak napriek tomu, že sú taktované na frekvenciu 1,8; resp. 1,2 GHz. Priniesť by mali až 3,3-násobne nižšiu spotrebu energie, ako ich predchodca.

Samsung v novom procesore Exynos 5 Octa predstavil aj novú generáciu grafického procesora PowerVR SGX – 544MP3. Ten je taktovaný ná úctyhodných 533 MHz, čo predstavuje zhruba súčet grafických procesorov v najnovších zariadeniach od spoločnosti Apple – iPhone 5 (266 MHz) a iPad 4 (300 Mhz). Procesor tak bude schopný pracovať aj s náročnejšími hrami a graficky náročnejšími procesmi. V prospech tohto procesora hrá aj použitie nových výpočtových jadier big.LITTLE. Exynos 5 Octa by sme mohli vidieť v zariadeniach ako Samsung Galaxy S4 alebo Samsung Galaxy Note 3.

MôjAndroid.sk TIP:

Intel Clover Trail

Po procesore Intel Medfield, ktorý spoločnosť Intel predstavila a na trh priniesla len minulý rok, sa na CES 2013 hovorilo aj o novinkách z dielne tejto spoločnosti – procesore Intel Atom Z2420 s kódovým označením Lexington a výkonnejšej novinke s názvom Clover Trail+. Práve tento 2-jadrový procesor bude určený pre výkonnejšie Intel zariadenia s operačným systémom Android. Intel síce na CES 2013 predstavil aj prvý 4-jadrový procesor Bay Trail, ten však bude primárne určený pre tablety s konkurenčným systémom Windows Phone 8, a tak pre nás nie je zaujímavý.

Procesor Clover Trail+ prinesie 2-jadrový systém s frekvenciou 1,8 GHz a nízkou náročnosťou na energiu, ktorá je pre Intel procesory už známa. Najnovší procesor Intel Clover Trail bude podporvať aj Dual-channel LPDDR2 RAM ~ 800 MHz a ponúkne dokonca ešte lepší grafický procesor ako najnovší Exynos 5 procesor – Power VR SGX 545 s frekvenciou 533 Mhz. Vyrobený je však 32 nm technoogiou, v čom mierne zaostáva za konkurenciou. Procesor Intel Clover Trail+ bude použitý napríklad v smartfóne Lenovo K900.

MôjAndroid.sk TIP:

nVidia Tegra 4

Zrejme najzaujímavejším procesorom, ktorý bol predstavený na CES 2013, bol čip od spoločnosti nVidia – Tegra 4. Ten bude pokračovaním veľmi rozšíreného a obľúbeného procesoru Tegra 3, ktorý sa nachádza vo viacerých výkonných zariadeniach z minulého roku. Za všetky môžme spomenúť Nexus 7 alebo smartfón HTC One X+. Tegra 4 procesor prinesie 4-jadrovú architektúru taktovanú na frekvenciu do 1,9 GHz, ktorú bude dopĺňať jadro pre výkonnostne menej náročné procesy s menšou frekvenciou.

 

Najnovší čip od spoločnosti nVidia by mal priniesť aj nový grafický procesor so 72 výpočtovými jadrami. To zabezpečí plynulý chod aj extrémne náročných hier, akou je napríklad aj prvá hra pre Tegra 4 procesor – Dead Trigger 2 od českého herného štúdia Madfinger Games. Ďalšie špecifikácie v sebe zahŕňajú podporu pre rozlíšenie displeja 2560 x 1600 pixelov, podporu pre 1080p video s frekvenciou 120 Hz, podporu pre 4K UltraHD video či najnovšie technológie ako USB 3.0 a Dual-channel LPDDR3 RAM. Procesor nVidia Tegra 4 je už teraz dostupný v zariadení nVidia Shield, čo je prvá herná konzola od tejto spoločnosti. Predčasné testy nedokončenej verzie procesoru pre smartfóny a tablety však ukázali, že výkon oproti predošlej verzii procesoru Tegra 3 nestúpol o toľko, ako výrobcovia mobilných Android zariadení očakávali, a tak predčasne vyhlásili, že o tento procesor nemajú veľký záujem.

MôjAndroid.sk TIP:

Záver

Rok 2013 prinesie revolučné navýšenie výkonu Android smartfónov a tabletov. Do nových mobilných zariadení budú nasadzované najnovšie mobilné technológie a procesory od všetkých vyššie spomínaných spoločností a nakoľko sa ešte vyššie menované procesory v Android zariadeniach nepredávajú a nie sú dostupné ich finálne verzie na testovanie, je ťažké povedať, ktorý z procesorov bude ponúkať najvyšší výkon. Už tradične výborné budú rozhodne procesory spoločnosti Qualcomm, na čo poukazujú aj najnošie štatistiky, ktoré hovoria o neustále narastajúcich objednávkach pre rôzne spoločnosti. Prekvapiť však môže aj Tegra 4 od spoločnosti nVidia, ktorá zatiaľ neponúka taký výkon, ako spoločnosť deklarovala, no ešte sa nenachádza vo finálnej fáze. Najnovší Exynos 5 Octa procesor je kategóriou samým pre seba, nakoľko ako prvý na trh prinesie mobilný SoC s 8 jadrami a zaujímavým je rozhodne aj 2-jadrový Intel Clover Trail. Ktorý z procesorov však bude kráľom benchmarkov? To s istotou nevie nik. Čo si o nových procesoroch pre mobilné zariadenia myslíte vy? Zahlasujte v našej ankete a napíšte nám svoj názor do komentárov pod tento článok. Nižšie nájdete aj prehľadnú tabuľku s vlastnosťami vyššie spomínaných procesorov.

Procesory a ich vlastnosti Qualcomm Samsung Intel nVidia
Snapdragon 600 Snapdragon 800 Exynos 5 Octa Clover Trail Tegra 4
Počet jadier  4  4 8 (4+4) 2 4 + 1
Typ jadier ARM Cortex A15 ARM Cortex A15 big.LITTLE ARM Cortex A15 (4) + Cortex A7 (4) x86 ARM Cortex A15 (4) + Cortex A7 (1)
Max. frekvencia  1,9 GHz  2,3 GHz 1,8 GHz (4) + 1,2 GHz (4) 1,8 GHz 1,9 GHz 
Grafický procesor Adreno 320 Adreno 330 PowerVR SGX-544MP3 (533MHz)  PowerVR SGX 545 (533 MHz) 72 jadrové GPU
Výrobný proces  28 nm   28 nm 28 nm 32 nm 28 nm
Ďalšie špecifikácie a vlastnosti Podpora pre LPDDR3 RAM, o 40% vyšší výkon ako S4 Pro  Podpora pre LPDDR3 RAM ~ 800 Mhz, o 75% vyšší výkon ako S4 Pro, podpora 4k UltraHD videa, podpora 55 Mpix fotoaparátu 5-násobne vyšší výkon ako terajšie CPU, nízka energetická náročnosť  nízka energetická náročnosť,  Podpora pre Dual-channel LPDDR3 RAM, podpora pre UltraHD 4k video, podpora rozlíšenia 2,560 x 1600, podpora pre USB 3.0 

Ktorý procesor bude kráľom benchmarkov v roku 2013?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: Wikipedia (1), (2), (3), (4)

3.2.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+