MojAndroid

Rozmery displejov smartfónov stále rastú a vlajkové lode výrobcov sa nezastavili ani na „okrúhlom“ míľniku 5 palcov. Dnešné topmodely už disponujú uhlopriečkou displeja okolo 5,2 až 5,5 palca a úmerne tomu proste museli narásť aj ich rozmery. Jedným zo spôsobov, ako aspoň trochu udržať na uzde ich rozmery, je stenčovanie ich rámikov, alebo okrajov okolo displejov.

samsung-galaxy-s4-vs-galaxy-s3-button-layout-aa

Rámik okolo displeja u Samsungu Galaxy S III a Galaxy S4

Jedným z prvých známych smartfónov, ktorý sa hrdí takýmito okrajmi, je LG G2. V čase jeho predstavenia to bola jedna z jeho hlavných predností, ktorú si všímali médiá aj používatelia a stala sa inšpiráciou aj pre ďalších výrobcov. Dnes je už takýchto smartfónov viac, okrem následníka LG G3 majú veľmi tenké okraje displeja napríklad aj niektoré modely od Samsungu a majú byť pýchou aj pripravovaného Meizu MX4.

Náš tip
Objavila sa uniknutá fotografia predného panelu Meizu MX4, zaujme veľmi tenkými okrajmi

Meizu MX4 a Meizu MX4 b

Ešte ďalej šiel Sharp s modelom Aquos Crystal, ktorý má tenké okraje dokonca až z troch strán displeja. Telefón vyzerá skutočne štýlovo a imidžovo, ale ergonómia a pohodlie pri používaní, hlavne v režime naležato, sú veľmi otázne.

Náš tip
Sharp Aquos Crystal má tenučké okraje z troch strán displeja

Sharp Aquos Crystal f

V dôsledku stenčovania rámikov tak súčasne neustále stúpa podiel plochy prednej strany, ktorú zaberá displej. Na predné priečky sa v tomto smere radia modely ako LG G2, G Pro a Samsung Galaxy Note 3.

Náš tip
Akú plochu zaberá displej na vašom zariadení?

ramik okolo displeja

Tenké okraje displejov však môžu mať aj okrem zmenšovania rozmerov aj podstatné nevýhody. O niektorých si povieme v tomto článku.

Nechcené náhodné dotyky

Toto je základný problém tenkých okrajov a stretnú sa s ním mnohí majitelia nových smartfónov a tabletov s ultratenkými okrajmi. Takéto zariadenie síce na pohľad vyzerá nádherne, ale pri používaní sa ihneď objavia nedostatky v podobe nechcených dotykov dlaňami či inými časťami rúk na okrajoch displeja. Sám som sa s tým stretol v čase, keď som začal používať LG G2, časom som si však na tenké okraje zvykol a v súčasnosti s tým už zásadnejší problém nemám.

Recenzia LG G2

Tenké okraje však môžu predstavovať výraznejší problém u tabletov, ktoré sú väčšie, ťažšie a v rukách ich držíme inak ako smartfóny. U nich ešte našťastie nedospeli okraje až do takých extrémnych štádií ako v prípade smartfónov, ale aj tu sa nájdu modely s relatívne úzkymi rámikmi, kde pri používaní často hrozí nechcený dotyk. Uvedomili si to zrejme aj v spoločnosti Apple, ktorá do svojho iPadu Mini implementovala softvérový nástroj, ktorý vyhodnocuje neželané dotyky na okrajoch a zariadeniu dáva pokyny na ich ignorovanie.

nexus-7-vs-ipad-mini

Ipad Mini má na tablet tenké okraje, má však aj softvér na odfiltrovanie neželaných dotykov

Tenšie je slabšie a ľahšie sa poškodí

Ak aj vynecháme problémy s ergonómiou, zostane ešte ďalší nedostatok spôsobený tenkými okrajmi. Je ním oslabená konštrukcia, keďže tenké okraje neumožňujú výrobcom spevniť zariadenie dostatočne hrubým a pevným rámom. Tým, ako sa smartfóny stávajú čoraz zložitejšími zariadeniami a zároveň sa zmenšujú ich okraje, stávajú sa aj veľmi zraniteľnými hlavne pri pádoch.

Spomínate si ešte na Nokiu 3310, „nezničiteľný“ telefón? Dokázala prežiť množstvo najrôznejších pádov a ak sa občas pri niektorom z nich aj rozpadla, stačilo jednotlivé diely poskladať dokopy a fungovala ďalej. Moje HTC Desire HD v r. 2011 prežilo pád z 1,5 metrovej výšky na žulovú dlažbu len s malou odreninou na pravom hornom rohu a obrube objektívu fotoaparátu. Samozrejme, najviac mu zrejme pomohla masívna kovová konštrukcia, ale myslím, že hrubé okraje okolo displeja sa tiež podpísali na tom, že pád prežil bez úhony. Obávam sa, že ak podobný pád absolvoval niektorý zo súčasných moderných smartfónov, dopadol by oveľa horšie.

nokia-3310-bulletproof-vest nokia-3310-jackhammer

Nokia 3310 ako nepriestrelná vesta a zbíjačka:-) (zdroj: phonearena.com)

Nejedná sa pritom o nejaký môj subjektívny dojem, rovnaký názor majú redaktori portálu androidauthority.com, ktorí sú známi vďaka svojim droptestom rôznych mobilných zariadení. Ako sami tvrdia, podarilo sa im preukázať súvislosť medzi tenkými displejmi a náchylnosťou mobilných zariadení na poškodenie. Nie je to koniec-koncov nič prekvapujúce a je to aj logické – všetky smartfóny, ktoré majú tenké okraje, sú zároveň veľmi slabé.

lg-g2-drop-test-aa-47-645x362 LG-G-Flex-Drop-Test-Outdoors-AA-11-of-25-645x362

Obzvlášť sa to týka modelov ako LG G2, G Flex či Samsung Galaxy Note 3. Ich digitizéry, teda dotykové sklá displejov pri páde výrazne popraskali a v niektorých prípadoch odišiel do povestného kremíkového neba aj samotný displej. Najhoršie sú pochopiteľne pády, pri ktorých zariadenie padne na roh, pretože kinetická energia zariadenia pôsobí na veľmi malú plochu a slabá konštrukcia ju jednoducho nedokáže absorbovať bez poškodenia. Navyše, rohy displejov súčasných modelov sa nachádzajú oveľa bližšie k okraju konštrukcie zariadenia ako v minulosti, takže riziko poškodenia je oveľa vyššie.

Tenké displeje nezaručujú pekný dizajn a imidžový vzhľad

Tento bod je dosť subjektívny, pretože každému sa páči niečo iné. Faktom však zostáva, že aj zariadenia s tenkými okrajmi okolo displejov môžu byť škaredé a nevzhľadné. Redaktori z anroidcommunity.com ako príklady uvádzajú tri zariadenia – Sharp Aquos Pad, Aquos Phone Mini a LG Isai FL. Pozrite si ich fotografie a posúďte sami, či sú pekné alebo nie.

Bude tento trend pokračovať?

Nie všetci výrobcovia podľahli čaru tenkých okrajov. Zatiaľ čo LG a Samsung sa o ne snažia, HTC či Sony tomuto trendu nepodľahli a ich prístroje majú okraje hrubšie (zároveň však majú väčšinou aj rozmernejšiu konštrukciu).

Tenké okraje displejov sú však lákavou „inováciou“, ktorú je na smartfóne jasne vidieť, dá sa nimi argumentovať ako konštrukčnou zvláštnosťou a ľahko a názorne sa dajú porovnávať s konkurenciou. Pochopiteľne, najlepšie takou, ktorá ich až také tenké nemá. Je teda veľmi pravdepodobné, že tento trend bude pokračovať a podriadia sa mu aj mnohí ďalší výrobcovia. A tí súčasní budú chcieť vďaka nadobudnutým skúsenostiam rámiky okolo displejov svojich zariadení stenčiť ešte viac

lg-quad-hd-display LG’s 2560×1440 5.5-inch display has insanely thin bezels at 1.2mm thick.

5,5 palcový QHD panel od LG má okraje hrubé len neuveriteľného 1,2 mm.

Chul Bae Lee, viceprezident LG Mobile Communications Design Lab, krátko po predstavení LG G3 uviedol, že očakával od novej vlajkovej lode ešte tenšie okraje. Jeho predstavy, ktoré v tomto smere mal, však nedokázali inžinieri a dizajnéri naplniť. Navyše, ak by malo LG G3 kovovú konštrukciu, okraje okolo displeja by museli byť až dvakrát také široké ako sú teraz. Chul Bae Lee sa však svojej idey nevzdáva a naznačil, že je v silách výrobcu, aby boli rámiky na ich budúcich modeloch ešte o kúsok tenšie. Istotne to nebude ľahké, ale zrejme sa im to podarí.

Osobitnou témou sú displeje zahnuté okolo bokov zariadenia, ako v prípade prototypu od Samsungu na obrázku dole. Takéto riešenie by umožnilo napríklad zobrazovanie rôznych dodatočných informácií či virtuálnych tlačidiel, pohodlie pri používaní by však zrejme poriadne utrpelo. Pred časom sa dokonca hovorilo o tom, že s takto zahnutým displejom príde aj Samsung Galaxy Note 4, tieto fámy však neskôr utíchli a momentálne je podobný dizajn Galaxy Note 4 nepravdepodobný.

Náš tip
DOHADY | Samsung Galaxy Note 4 príde v dvoch verziách – s rovným alebo zahnutým displejom

Samsung zahnutý displej

Môže byť riešením kevlar a kompozitné materiály?

Tenké okraje displejov u mobilných zariadení sú teda realitou a s najväčšou pravdepodobnosťou budú aj v budúcnosti. Výrobcovia by teda mali hľadať riešenia dvoch hlavných problémov – ako spevniť konštrukciu a ako eliminovať nežiaduce dotyky na okrajoch displeja.

Riešením prvého môže byť kevlar a kompozitné materiály, teda také, ktoré sú zložené z dvoch či viacerých zložiek, ktoré výslednému materiálu dodávajú rozličné vlastnosti a súčasne vyššiu pevnosť či nižšiu hmotnosť. Kompozitné materiály sú hojne využívané pri konštruovaní lietadiel a pri mobiloch by mohli byť veľmi dobrou, hoci zrejme tiež drahšou alternatívou plastov a kovov.

Kevlar je podobným vhodným materiálom, ktorý by sa mohol výborne uplatniť pri výrobe mobilov vďaka svojej nízkej hmotnosti a vysokej pevnosti. S kevlarom experimentovala napríklad Motorola, ktorá ho použila pri výrobe modelu Droid Razr a jeho hodnotenia boli výborné

Motorola RAZR i (XT890) - Android telefón - 04

Druhý problém, neželané dotyky na okrajoch displejov, už celkom úspešne vyriešili v Apple a vyvinúť podobné softvérové nástroje na ich odfiltrovanie by nemal byť problém ani pre Google a výrobcov Android zariadení. V konečnom dôsledku by sa tak tenké okraje mohli presadiť aj za zachovania potrebnej pevnosti zariadení a dostatočnej ergonómie pri ich používaní.

Aký máte názor na tenké okraje displejov vy? Prekážajú vám pri používaní, alebo pre vás nepredstavujú problém? Vítate ich ako vhodnú možnosť na zachovanie rozumných rozmerov mobilných zariadení, alebo by ste mierne zväčšenie rozmerov obetovali v prospech väčšieho pohodlia pri používaní?

Zdroj: androidcommunity.com

24.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+