MojAndroid

Ako každý z posledných rokov, aj na začiatku tohto septembra sa všetky technologické publikácie, fanúšikovia a nadšenci budú sústrediť na výstavu IFA. Tá začína už 4. septembra v Berlíne a keďže ide o hlavnú technologickú udalosť predvianočného obdobia, aj teraz sa očakáva predstavenie množstva zaujímavých zariadení a technologických noviniek. O mnohých z nich sme vám už písali, no v dnešnej téme prinášame zhrnutie toho, čo očakávame od tohtoročnej výstavy IFA 2015. Tej sa mimochodom zúčastníme aj tento rok osobne, a tak sa môžete tešiť na čerstvé informácie a vstupy priamo z Berlína!

Samsung

Posledné štyri roky sa najviac pozornosti na konferencii IFA sústredilo najmä na spoločnosť Samsung. Tá tu pravidelne predstavovala svoj najnovší tabletofón z radu Galaxy Note, ktorý vždy priniesol množstvo zaujímavých noviniek a potešil užívateľov hľadajúcich zariadenie s väčším displejom. Tento rok sa ale Samsung poponáhľal a svoje dva nové tabletofóny už predstavil. Napriek tomu ale môžeme očakávať, že si výrobca prichystal niečo aj na IFA.

note5-11.0

Náš tip
Samsung Galaxy Note 5 a Galaxy S6 Edge+ oficiálne predstavené

Predstavené budú hodinky Samsung Gear S2, ktoré prinesú okrúhly displej. Avizoval to samotný Samsung počas predstavenia Note 5 a S6 edge+ a naznačovali to aj iné uniknuté informácie. O nových hodinkách toho veľa nevieme, no môžeme predpokladať, že prinesú výrazné vylepšenia oproti aktuálnym modelom.

Náš tip
Okrúhle hodinky Samsung Gear S2 na oficiálnom videu

Okrem toho sme ale počuli aj o tom, že Samsung tento rok predstaví novinky z oblasti Internetu vecí a pripojených zariadení. Vzhľadom na to, že ide o tradičného výrobcu spotrebičov do domácnosti to nie je prekvapujúce. Pravdepodobne sa dočkáme ďalších inteligentných zariadení do domácnosti, resp. sa dozvieme niečo o plánoch spoločnosti v tejto oblasti.

Sony

Výstava IFA mala v minulosti veľký význam aj pre spoločnosť Sony, ktorá tu predstavila niekoľko svojich vlajkových lodí. Rôzne dohady naznačovali, že to bude tak aj tento rok a avizovaný model Xperia Z5 sa objaví práve na výstave v Berlíne. Najväčšími lákadlami novinky by mali byť skener odtlačkov prstov zabudovaný v tlačidle vypínania, ako aj vylepšený hardvér. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že Z5 bude prvým smartfónom so 4K displejom. Malo by ísť o 5,5-palcový panel s hustotou 808 PPI. Toto sú ale naozaj iba hrubé dohady a zdá sa to trochu nereálne, a tak si na oficiálne informácie budeme musieť počkať.

Sony_Xperia_Z3+_-8

Náš tip
RECENZIA | Sony Xperia Z3+: Nevyužitý potenciál

Okrem novej Xperie Z5 by sme sa mohli dočkať aj zmenšenej vlajkovej lode Z5 Compact, ale aj ďalších zariadení. Hovorilo sa aj o nových hodinkách Sony Smartwatch 4. Tie by boli určite príjemným prekvapením, keďže aktuálny model patril v našej redakcii medzi najobľúbenejšie inteligentné hodinky. Na posledných výstavách v Berlíne sme sa dočkali aj špeciálnych fotoaparátov QX1 či QX30, ktoré sa pridávali k mobilným zariadeniam a umožňovali vytvárať oveľa kvalitnejšie fotografie. Je preto možné, že Sony sa bude držať tradície a podobné zariadenie predstaví aj tento rok.

LG

Niekoľko zaujímavých noviniek si pre tohtoročnú výstavu IFA pripravila aj ďalšia kórejská spoločnosť LG. Už teraz je zrejmé, že po prvýkrát uvidíme naživo tablet LG G Pad II, ktorý už bol oficiálne predstavený. Okrem toho sme počuli aj o pripravovanom tabletofóne LG G4 Pro, ktorý by mal byť priamou konkurenciou pre novinky od Samsungu. G4 Pro by mal ponúknuť 6-palcový displej, prémiovú kovovú konštrukciu a stylus, s ktorým by mohli byť spojené nové funkcie.

LG-G4-recenzia2-5

Náš tip
RECENZIA | LG G4: Kandidát na fotomobil roka

Okrem toho je veľmi pravdepodobné, že sa dočkáme predstavenia nových hodiniek so systémom Android Wear. Samozrejmosťou sú aj ďalšie novinky a je možné, že uvidíme až štyri nové televízory so 4K rozlíšením a zahnutým OLED displejom.

Motorola

Je veľmi pravdepodobné, že počas konferencie v Berlíne sa dočkáme aj predstavenia nasledovníka obľúbených inteligentných hodiniek Moto 360. Pravdepodobne pôjde o dva modely – 360S a 360L, ktorý by mohli mať rozdielnu veľkosť a možno aj rozdielne špecifikácie. Vzhľadom na to, že originálne hodinky Moto 360 patria medzi absolútne najobľúbenejšie zariadenie so systémom Android Wear, nové modely by mohli znamenať ďalší vývoj tejto zaujímavej platformy.

moto-360-2-image-1-840x531

Náš tip
Nové Moto 360 na uniknutých fotografiách

Huawei

Na výstave v Berlíne očakávame aj predstavenia nových zariadení od spoločnosti Huawei. Hoci uniknuté informácie sú nejasné a nie je zrejmé, čo sa Huawei vlastne chystá predstaviť, pravdepodobne pôjde o novinku Mate 8. Ten by mal ponúknuť 6-palcový displej s 2K rozlíšením a 8-jadrový procesor od Huawei. Disponovať by mal aj 3 GB RAM a 32 GB rozšíriteľnej vnútornej pamäte. Ponúknuť by mal 16 MP hlavný fotoaparát, 8 MP prednú kameru a aj skener odtlačkov prstov.

Huawei Ascend Mate 7-1

Náš tip
RECENZIA | Huawei Ascend Mate 7: Na veľkosti záleží

Okrem toho je reálne, že Huawei pôjde v stopách ďalších výrobcov a tiež si do Berlína prinesie vlastné inteligentné hodinky. Pripravovaných zariadení od výrobcov je ale tak veľa, že týmto hodinkám sa zatiaľ veľa pozornosti nevenovalo, a tak bude mať Huawei moment prekvapenia. Veľa sa už ale popísalo o pripravovanom smartfóne Nexus práve od výrobcu Huawei. Množstvo uniknutých informácií v poslednej dobe naznačuje, že predstavenie nového Nexusu od Huawei je už za rohom. Ťažko ale predpokladať, že by Google predstavil svoj nový smartfón na obrovskej konferencii, kde sú každý deň predstavené desiatky iných zariadení. Skôr by sme mohli očakávať vlastnú udalosť, kde budú všetky médiá a fanúšikovia upriamovať pozornosť iba na Google a ich novinku.

Náš tip
Nexus od Huawei: Netradičný dizajn s vystupujúcim pásom pre kameru

HTC

Spoločnosť HTC už väčšinu zariadení tento rok predstavila. Či už sa jednalo o predstavenia na konferencii MWC v Barcelone, alebo o samostatné predstavenia rôznych ďalších smartfónov nadväzujúcich na vlajkovú loď HTC One M9, taiwanský výrobca svoje najsilnejšie zbrane už odhalil. Stále však má čo ponúknuť. V Berlíne uvidíme okuliare s virtuálnou realitou HTC Vive, keďže IFA patrí medzi zastávky svetovej tour, kde sú tieto okuliare demonštrované.

htc-vive-cover

Náš tip
HTC Vive: Nové okuliare s virtuálnou realitou v spolupráci s Valve

Je tiež možné, že sa dočkáme predstavenia nového smartfónu od HTC. Malo by ísť o model HTC Areo, resp. A9. Ešte stále je veľmi ťažké povedať, čo sa za týmto zariadením skrýva a či bude skutočne predstavené už budúci týždeň v Berlíne. Isté je iba to, že HTC musí niečo spraviť, aby zvrátilo otrasné finančné výsledky. Odpoveďou by mohol byť práve zaujímavý výkonný model, ktorý by odlákal zákazníkov od kúpy zariadení konkurenčných výrobcov. Pre začiatok by možno stačilo aj predstavenie avizovaného modelu HTC One M9 s procesorom od spoločnosti MediaTek. Všetko sú to ale iba hrubé dohady a je možné, že HTC nás prekvapí niečím úplne iným.

Náš tip
Pripravovaný HTC A9 sa nápadne podobá na iPhone 6

Takto by sa dali zhrnúť naše hlavné očakávania od výstavy v Berlíne. Samozrejme, ako každý rok, aj teraz bude predstavených množstvo ďalších zariadení, o ktorých zatiaľ nemáme ani tušenia. Uniknuté informácie naznačujú, že okrem množstva smartfónov uvidíme aj ďalšie zaujímavé zariadenia. Dominantnými budú zrejme inteligentné nositeľné zariadenia, ako aj novinky týkajúce sa Internetu vecí. Aj preto sa môžeme stále tešiť na to, čím nás výrobcovia prekvapia tento rok a aké zaujímavosti si pre nás prichystajú na blížiace sa vianočné nakupovanie. Na ktoré zo zariadení sa tešíte vy? Dajte nám vedieť v diskusii a môžete sa podeliť aj o to, čo od tohtoročnej výstavy IFA očakávate vy.

30.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+