Sony Xperia Z3+, v zahraničí známa aj ako Xperia Z4, patrí dnes nepochybne do portfólia zariadení, ktoré ponúkajú to najlepšie z mobilného trhu. Novinka so sebou prináša novší procesor Snapdragon 810, 3 GB RAM a kvalitný 5,2-palcový displej. Oproti svojmu rok starému predchodcovi sa však toho veľa nezmenilo. Z3+ prešla akurát menšou odtučňovacou kúrou, po dizajnovej stránke však ostáva v podstate totožná s Xperiou Z3. Novinkou je otvorený nabíjací konektor, ktorý uľahčuje nabíjanie a zároveň znižuje pravdepodobnosť “utopenia”. Sony však prišiel s inovovanou vlajkovou loďou pomerne neskoro, na trhu nájdete už viacero podobne vybavených vlajkových lodí. Navyše, nastáva čas v roku, kedy na trh začnú postupne prichádzať ďalšie. Sony Xperia Z3+ má však predsa len čo to ponúknuť.
Konštrukcia: Rozdiel takmer nespoznáte
Sony Xperia Z3+ je po dizajnovej stránke, až na niekoľko detailov, rovnaká ako Xperia Z3. Novinkou je však tenší profil konštrukcie a kompaktnejší kovový rám, ktorý sa dočkal aj zmeny povrchovej úpravy. Tá je teraz lesklá a zároveň aj hladšia ako u predchodcu. Ostatné rozmery ostávajú rovnaké, poteší však o takmer 10 gramov nižšia hmotnosť, ktorú pocítite už pri prvom uchopení do ruky.
Nový smartfón od Sony je samozrejme odolný voči vode a prachu. Výrobca Xperiu Z3+ skonštruoval tak, že odolá ponoreniu v hĺbke 1,5 metra po dobu 30 minút. To je o pol metra viac ako pri Z-trojke. Navyše, veľkým plusom je zabudovaný microUSB konektor, ktorý nechránia žiadne krytky a je štandardne prístupný v strede spodnej hrany prístroja. Zabudnite teda na pracné otváranie a zatváranie krytky, ako tomu bolo pri predchodcovi. Teraz môžete bez obáv pripojiť nabíjačku a nemusíte sa ani báť nadmerného opotrebovania tesniacich gumičiek, ktoré by pri nadmeron používaní, mohli po čase začať prepúšťať vodu.
Až na nový typ mriežky reproduktorov je inak ale všetko ostatné po starom. Typické okrúhle tlačidlo zapnutia nájdete napravo, spolu s ďalšími ovládacími prvkami, vrátane ovládania hlasitosti a spúšte fotoaparátu. 3,5 mm audio jack sa nachádza navrchu a pod krytkou naľavo sa ukrýva dvojitý slot pre nanoSIM a pamäťovú kartu microSD.
Predná strana obsahuje veľký 5,2-palcový displej, nad ktorým výrobca umiestnil kameru a niekoľko senzorov. Nad a pod displejom sa nachádzajú aj stereoreproduktory. Zadná strana nie je odnímateľná a je pevnou súčasťou unibody konštrukcie, ktorá je už pre Sony typická. Aj preto šošovku fotoaparátu a LED blesk nehľadajte nikde inde, ako v ľavom hornom rohu. Obidve strany sú chránené odolným sklom, ktoré sa však podobne, ako aj na iných smartfónoch, dokáže veľmi rýchlo poškriabať. Najmä zadný kryt, ktorý je hladký a pri položení na stôl alebo iné plochy prichádza do styku s nečistotami, ktoré ho môžu ľahko poškodiť. Aj pri opatrnom používaní sa teda po čase, chtiac či nechtiac, určite objavia nejaké tie mikroškrabance.
Konštrukčné spracovanie smartfónu patrí už tradične medzi najlepšie. Hlavnými výhodami novinky sú ale tenší profil (6,9 vs. 7,3 mm), nižšia hmotnosť a otvorený nabíjací konektor. Viac sa nám páči aj vyhotovenie mriežky reproduktorov, ktorá je viac skrytá a elegantnejšia ako u predchodcu.
Displej: Výborný jas aj farby
Vlajkové lode od Sony sú už od Xperie Z2 známe svojim výborným displejom. Xperia Z3+ ponúka viacero technológií a funkcií, ktoré zobrazenie vylepšujú. Patrí medzi ne napríklad Triluminos, pri ktorom je biele svetlo nahradené modrým. To dopadá na tenký film tzv. kvantových bodiek (quantum dots), čoho výsledkom sú čistejšie a rýdzejšie farby. Nechýba ani funkcia X-Reality, ktorá dodatočným spracovaním obrazu napomáha vylepšovať fotografie alebo videá. Ich otvorením, napríklad v albume, sa upravia farby, ostrosť, kontrast a redukuje sa šum. Na displeji tak fotografie a videá môžu vyzerať lepšie ako v skutočnosti.
Zobrazovací panel má uhlopriečku 5,2-palca a aj tu ostalo zachované rozlíšenie Full HD, čiže 1080 x 1920 pixelov. Hoci nejde o žiadne rekordy trhajúce hodnoty, Full HD aj dnes postačuje. Zobrazenie je dostatočne detailné aj pri malom texte, čo platí aj pri prehrávaní videa, či prezeraní fotografií a obrázkov. Displej ponúka verné podanie farieb, ktoré nie sú ani príliš presaturované alebo inak deformované, čo platí aj pri pohľade z uhla. Pozorovacie uhly sú teda výborné. Čierna dosahuje obstojných hodnôt, SuperAMOLED displeju Samsungu Galaxy S6 sa ale samozrejme nevyrovná. Na druhej strane ponúka výborné a verné zobrazenie bielej.
Pozitívne hodnotíme aj čitateľnosť na priamom slnku, ktorá z nášho subjektívneho hľadiska patrí k tomu najlepšiemu, čo dnes môžete získať. Hravo sa môže porovnávať aj s vlajkovými loďami Samsung Galaxy S6, či HTC One M9. Funkcionalitu displeja dopĺňa možnosť zmeny vyváženia bielej, či režim rukavice, ktorý zvýši citlivosť dotykovej plochy a umožní ovládanie aj v rukaviciach. Sony integrovalo aj tzv. Inteligentné podsvietenie, pri ktorom ostane obrazovka podsvietená vtedy, keď zariadenie držíte v ruke. To príde vhod napríklad pri pozeraní fotografií alebo čítaní.
Výkon: Malými krokmi vpred
Sony sa vydalo po stopách svojej konkurencie a do zariadenia osadilo procesor Snapdragon 810, spolu s 3 GB operačnej pamäte RAM. Oproti Snapdragonu 801 nie je nárast výkonu drastický a pravdepodobne ho pri bežnom používaní ani nepostrehnete. Samozrejme, reakcie zariadenia sú rýchle, aplikácie spúšťa takmer okamžite a problémy vám nebude robiť ani prehliadanie webových stránok, či sledovanie Full HD a 4K videí. V našom meraní sme v AnTuTu benchmarku získali 49-tisíc bodov, v GeekBenchi to bolo zas 3631 bodov.
Ako grafickú jednotku používa Snapdragon 810 výkonný Adreno 430. Ten zabezpečuje plynulý chod aj tých najnáročnejších herných titulov, ktoré dnes na Google Play môžete získať. Hranie však zároveň patrí aj medzi činnosti, ktoré procesor preveria najlepšie. Na vykresľovanie grafiky je potrebný veľký výkon, čo sa už po pár minútach hrania prejaví na zvýšenej teplote zariadenia. To sa prehrieva viac ako sme zvyknutí. Po asi 10 minútach hrania Modern Combat 5 sme sa s Xperiou Z3+ dostali na teplotu 46 stupňov, čo je asi najviac, koľko sme doteraz namerali. Napríklad taký Samsung Galaxy S6 edge pri hraní rovnako dlhej pasáže Modern Combat 5 dosiahol teplotu len 37 stupňov, čo je už citeľný rozdiel.
Pamäťové možnosti Xperia poskytujú úložný priestor s kapacitou 32 GB, z ktorého asi 9,42 GB zaberá operačný systém. Interné úložisko je možné ďalej rozširovať prostredníctvom pamäťových kariet do veľkosti 128 GB, žiaľ externé USB úložiská podporované nie sú, čo bude mať pravdepodobne čo to dočinenia s otvoreným microUSB portom, do ktorého keby sa dostala voda, mohla by pri napájaní zariadenie poškodiť.
Multimédiá: Stereo reproduktory aj kvalitný audio výstup
Sony Xperia Z3+ disponuje dvojicou reproduktorov, ktoré sú elegantne skryté za mriežkou nad a pod displejom. Ich umiestnenie zaručuje dobrý stereovnem a zároveň aj to, že pri hraní hier s orientáciou displeja naležato nedôjde k stlmeniu zvuku. Kvalitatívne sú Xperia Z3 a Z3+ podobné, no rozdiel v reprodukcii tu je. My v redakcii sme sa zhodli, že Xperia Z3 hrá o niečo lepšie, má plnší, menej plechový zvuk a lepšie vykreslené výšky. Z3 plus nehrá o moc horšie, no pri priamom porovnaní by sme sa priklonili skôr k staršej Z3. V tejto kategórii zariadení tiež zvykneme zvuk reproduktorov porovnávať s BoomSound reproduktormi od HTC, ktoré sa už stali akousi referenciou na kvalitné stereoreproduktory na mobilných zariadeniach. Na tie však Sony Xperia Z3+ ešte stále nedorástla. Plusom oproti Z-trojke je, že pri zvonení hrajú už obidva reproduktory.
V smartfónoch od Sony samozrejme nájdete aj dobre známe tituly Album, Filmy a Walkman, ktoré ponúkajú intuitívne a výborne spracované používateľské prostredie. Filmy triedia multimediálne súbory do niekoľkých kategórii podľa umiestnenia vo vnútornej pamäti. V každej z nich sa zobrazujú náhľady a po spustení aj ďalšie informácie získané z databázy Gracenote. Album poskytuje miesto pre vaše fotografie, a umožňuje triedenie snímkov podľa viacerých kritérií. Priamo v aplikácií sa dajú zobraziť aj súbory zo vzdialených zariadení alebo sociálnych sietí Facebook, Picasa, či Flickr. Zábery je možné označiť ako obľúbené a samozrejmosťou je aj vstavaný editor fotografií s niekoľkými efektmi a nástrojmi na úpravu. Walkman je podobne ako aj ostatné aplikácie od Sony intuitívny na ovládanie a poteší svojim pekným používateľským prostredím. K dispozícii sú základné funkcie, triedenie podľa viacerých kritérií, či sťahovanie informácií o hudbe z databázy Gracenote.
Aj najnovšia Xperia sa môže pochváliť kvalitným audio výstupom, ktorý poteší každého hudobného fajnšmekra. Výstup cez 3,5 mm audio jack ponúka dostatok výkonu a kvalitu, s ktorou si na svoje prídu poslucháči všetkých hudobných žánrov. Sony za týmto účelom do zariadenia integrovalo niekoľko technológií a funkcií, ako napríklad Digital Sound Enhancement Engine (DSEE HX), pre získanie maxima najmä z menej kvalitných skladieb, či High-res audio, ktoré znižuje skreslenie a šum v širšom frekvenčnom spektre a zabezpečuje presnú a detailnú reprodukciu vysokých tónov. Nechýba ani už dobre známe ClearAudio+, ktorý zabezpečí automatickú optimalizáciu zvuku a zvýraznenie výšok a stredov. K dispozícii je aj vlastný ekvalizér fungujúci naprieč celým systémom. Ten ponúka niekoľko prednastavených profilov, ako aj možnosť nastavenia vlastných hodnôt. Basy zvýrazníte pomocou špeciálneho filtru Clear Bass a zvuk môžete pri počúvaní cez slúchadlá vylepšiť aj priestorovým efektom. Z ďalších funkcií spomenieme Dynamický normalizér pre vyrovnávanie rozdielov v hlasitosti hraných skladieb a efekt S-Force Surround pre virtuálny 3D zvuk. Prítomné je aj digitálne potlačenie okolného hluku, ktoré funguje s kompatibilnou náhlavnou súpravou.
Operačný systém: Lollipop a TimeScape
Android Lollipop je v Xperii Z3+ už natívne predinštalovaný, a to aj spolu s nadstavbou Sony TimeScape. Android sa tu nachádza ale ešte v staršej verzii tohto OS, konkrétne funguje na Androide 5.0.2.
Nadstavba výrobcu je príjemným doplnením čistého Androidu. Výrobca svojimi úpravami zasahuje do prostredia tak akurát a vychádza z pôvodného posolstva tohto operačného systému. V jednoduchosti je krása, čo platí aj v tomto prípade. Nečakajte systém s desiatkami funkcií, ktoré by ste aj tak nevyužili, spoločnosti Sony ide o praktickosť.
Čo sa týka funkcií, tak vhod príde napríklad triedenie aplikácií v launcheri podľa niekoľkých kritérií. Notifikačný panel je takmer na vlas rovnaký s čistým Androidom Lollipop, poradie, ako aj typ rýchlych ovládacích prvkov, však môžete jednoducho meniť. V podobnom štýle sa nesie aj multitasking, ktorý zobrazuje naposledy spustené aplikácie v kartách. Tu nájdeme aj známe miniaplikácie resp. malé aplikácie, ako ich nazval výrobca. Tie sú v systéme zobrazené vždy navrchu, teda sú na popredí, nech robíte čokoľvek. Dostupná je napríklad kalkulačka, časovač, Gmail, kalendár, prehliadač a iné, pričom ďalšie je možné stiahnuť aj z obchodu Google Play. Zaujímavá je možnosť vytvoriť si takúto malú aplikáciu aj z akéhokoľvek nainštalovaného widgetu. K dispozícii sú aj používateľské kontá, ktoré vám uľahčia zdieľanie zariadenia s inými osobami. Pre deti môžete teda vyhradiť jeden účet, v ktorom sa budú môcť napríklad len hrať a vaše súkromné dáta budú pred nimi v bezpečí.
Obrazovka uzamknutia ukazuje aktuálny čas, dátum, operátora a tlačidlo pre rýchly prístup k fotoaparátu. Obrazovku je možné modifikovať len zmenou pozadia. Oceňujeme však možnosť prebudiť zariadenie dvojitým ťuknutím po obrazovke, čo je funkcia známa aj z iných konkurenčných zariadení. Pri jej zapnutí sa však častokrát stávalo, že sa nám displej odomkol vo vrecku nohavíc sám.
Z nastavení spomeniem najmä možnosť ovládania prijímania a zrušenia hovoru prostredníctvom pohybov, tzv. inteligentného telefonovania. Prichádzajúce hovory môžete prijať priložením zariadenia k uchu, odmietnuť zatrasením zariadenia alebo vypnúť zvonenia otočením smartfónu obrazovkou nadol. K ďalším nastaveniam patrí možnosť vybrať aplikácie, ktoré môžu odosielať upozornenia alebo možnosť výberu systémových ikon, ktoré sa majú zobrazovať v stavovom riadku. Už samozrejmosťou je podpora motívov, ktoré je možné sťahovať z obchodu Play alebo z interného obchodu spoločnosti. Tieto však nedisponujú pokročilými nastaveniami a nie je možné samostatne vybrať napríklad vzhľad ikon, pozadia alebo iné nastavenia. Odkázaní ste tak len na preddefinované motívy, ktoré sa vám budú páčiť.
Sony ponúka aj vlastné riešenie pre zabezpečenie voči krádeži alebo straty, ktoré nazýva myXperia. Vďaka tomu máte možnosť v prípade straty vyhľadať svoje zariadenie, vydať zvukové upozornenie, aby ste ho mohli nájsť alebo uzamknúť zariadenie a vzdialene vymazať dáta.
Ako to býva zvykom v každej používateľskej nadstavbe výrobcu, aj TimeScape prichádza so sériou predinštalovaných aplikácií. Ich zoznam si môžete prečítať nižšie.
- Budík a hodiny – Funkciami sa veľmi neodlišujú od natívnej aplikácie Androidu. Okrem nastavenia alarmu tu však nájdete aj možnosť sledovať čas v rôznych svetových metropolách, zapnúť stopky alebo spustiť časovač.
- Track ID – Aplikácia, ktorá počúva zvuk z televízora a rozpozná program, ktorý sledujete alebo hudbu, ktorú počúvate.
- Smart Connect – Aplikácia, pomocou ktorej môžete nastaviť špecifické akcie po pripojení nabíjačky, slúchadiel alebo náhlavnej súpravy.
- Centrum aktualizácií – Miesto, kde si môžete skontrolovať, či má váš smartfón najnovšiu verziu operačného systému a či sú všetky jeho súčasti dostupné takisto v najnovšej verzii.
- File Commander – správca súborov pre Android
- Navigation – Xperia edícia navigácie od spoločnosti Garmin (náš testovací kus nedokázal aplikáciu aktivovať)
- OfficeSuite Pro – platená verzia kancelárskeho balíka pre prácu s dokumentmi, prezentáciami či tabuľkami, ktorý sa zíde v každom tablete
- PlayStation – aplikácia pre pripojenie k najnovšej hernej konzole PlayStation 4.
- Podpora – skratka, ktorá otvorí internetovú stránku Xperia Care pre starostlivosť o zákazníka
- Video Unlimited – miesto pre sledovanie televíznych programov. Na území slovenskej republiky však nie je služba dostupná.
- Správy Sociallife – agregátor sociálnych služieb a spravodajských stránok. Vďaka funkcii inteligentné triedenie dokážete vybrať len také správy, ktoré vás budú zaujímať
- Sony Select – miesto, kde spoločnosť odporúča rôzne nové aplikácie, hry či témy pre vaše zariadenia
- Skica – nástroj pre kreslenie
FOTOAPARÁT | Len minoritné vylepšenia
Xperia Z3+ obsahuje rovnaký fotoaparát ako jej predchodca. To znamená, že tu nájdete 20,7 Mpix snímač Exmor RS a širokouhlú optiku Sony G Lens. Fotografie v maximálnom uvedenom rozlíšení je však možné vytvárať len v režime s pomerom strán 4:3. Ak budete chcieť do záberu vtesnať viac, budete sa musieť uspokojiť s 15,5 alebo 8 Mpix rozlíšením, ktoré nastavíte len v manuálnom režime. Na automatike je rozlíšenie pevne nastavené na 8 Mpix.
V manuálnom móde môžete zvoliť vlastné hodnoty vyváženia bielej, zapnúť stabilizátor obrazu, či zmeniť citlivosť ISO. HDR je taktiež k dispozícii, ale len pri rozlíšení 8 a menej megapixelov. To isté platí aj o ďalších nastaveniach a použití scénických režimov. Vo výbave fotoaparátu nechýbajú ani rozšírenia, ktoré je možné doinštalovať z obchodu Play. Tie umožňujú napríklad natočiť spomalené zábery, fotografie s rozmazaným pozadím, vytvoriť štýlový portrét, zamaskovať tvár, nahradiť ju za inú tvár alebo napríklad fotiť z dvoch zariadení Xperia súčasne z rôznych uhlov. Motion Shot zachytí niekoľko záberov pohybujúceho sa objektu a spojí ich do jednej fotografie. Fotoaparát ďalej podporuje rozpoznanie úsmevu, geoznačkovanie a samozrejmosťou je aj samospúšť. S viacerými režimami si užijete skutočne veľa zábavy a pobavili nás aj v redakcii.
Už v recenzii na Xperiu Z3 sme uviedli, že má jeden z najlepších fotoaparátov. Výnimkou samozrejme nie je ani Z3+, ktorej však, podobne ako predchodcovi, stále chýba optická stabilizácia. Tá by sa hodila najmä pri zhoršených svetelných podmienkach. Výrobca ju nahradil softvérovou stabilizáciou SteadyShot, ktorá najmä pri natáčaní videa funguje pomerne spoľahlivo. Fotografie vytvorené Xperiou Z3+ sú detailné a farebne verné, aj šum sa drží na prijateľnej úrovni. Zábery v náročných svetelných podmienkach s protisvetlom alebo jasnou oblohou boli problém a nepomohlo ani zapnutie HDR. To sú však nedostatky, s ktorými sa stretáva väčšina smartfónov. Inak ale považujeme Z3-plus za výborný fotomobil, ktorý má skutočne čo ponúknuť. Z radu však nevyčnieva a bez problémov sa mu kvalitou dokážu vyrovnať Samsung Galaxy S6 či LG G4. Tie navyše ponúkajú aj profesionálny manuálny režim, ktorý umožňuje podrobnejšie nastavenia. S Xperiou Z3+ vytvoríte pekné zábery aj v noci. Niekedy sa však treba pohrať trochu s nastaveniami a najmä mať pevnú ruku alebo použiť statív.
Natáčanie videa je vylepšené Sony technológiou SteadyShot, ktorá s inteligentným aktívnym režimom kompenzuje pohyby a otrasy. Táto analyzuje desiatky záberov v pozadí aj v popredí, vďaka čomu predvída vaše ďalšie kroky. Sledovanie objektu je plynulejšie a zábery sú stabilnejšie. Nevýhodou však môže byť, že pri zapnutí tejto funkcie sa ukrojí časť obrazu. Video môžete natáčať aj v rozlíšení 4K, ktorého kvalita je na vysokej úrovni.
Pri práci s fotoaparátom sa tiež pripravte na to, že sa Xperia Z3+ môže zahriať na vyššie teploty, na čo hláškou upozorňuje aj výrobca. Pri asi 15 minútovej manipulácií s nastaveniami a hraním sa s funkciami fotoaparátu sa teplota zariadenia vyšplhala až na 46 stupňov. Dobrou správou však je, že ani po 6 minútach natáčania 4K videa sa aplikácia pre vysoké teploty nevypla. To však bolo pri bežných izbových teplotách. Ak budete pracovať s Xperiou Z3+ v horúčavách, pripravte sa na to, že s hláškou o prehriatom zariadení vás bude otravovať oveľa častejšie, čo je dosť nepríjemné. Pri letných teplotách okolo 32 stupňov stačilo na vypnutie fotoaparátu vytvoriť 10 fotografií a natočiť asi minútové 4K video.
KONEKTIVITA: Hlavne rýchlo
Hlavnou zmenou, ktoré Sony urobilo pri konektivite, je implementovanie rýchlejšieho LTE, ktoré teraz podporuje prenosy rýchlosťou 300 Mbps pre download a 50 Mbps pre upload. Okrem toho tu nájdeme aj novší štandard Bleutooth 4.1. Po ostatných stránkach je však Z3+ rovnaká ako Z3. Podporuje teda NFC, 3G siete s rýchlosťou do 42 Mbps, Wi-Fi v štandardoch a/b/g/n/ac s možnosťou zdieľať multimediálny obsah prostredníctvom DLNA alebo Wi-Fi Direct. Nechýba ani microUSB s štandardu MHL 3.0, ktorý s príslušnou redukciou umožní prenos videa.
Pochváliť musím aj dobrú kvalitu telefónneho reproduktoru, ktorý zabezpečuje komfortnú komunikáciu aj v hlučnom prostredí. Zaujímavým doplnkom je odkazovač Xperia, ktorá dokáže automaticky prebrať hovor, prehrať určený pozdrav a nahrať správu, ktorú vám nechá druhá strana. Nastaviť si môžete aj čas, po ktorom sa odkazovač spustí. K dispozícii je odmietnutie hovoru preddefinovanou správou, či funkcia potlačenia šumu mikrofónu. Nastaviť môžete ekvalizér hovoru, zapnúť zlepšenie hlasu volajúceho či spustiť pomalú reč, ktorá spomalí rýchlosť reči druhého účastníka hovoru.
BATÉRIA: Výdrž išla dole
Aj keď sme Xperiu Z3 chválili za jej výdrž, pri Xperii Z3+ už takí zhovievaví nebudeme. Sony do nej integroval síce o 170 mAh menšiu batériu, no to sa pravdepodobne nepodpísalo pod tak výrazne zníženie výdrže. Zatiaľ čo pri predchodcovi sme dokázali dostať z batérie 33 hodín a až 5 – 6 hodín zapnutého displeja, Xperia Z3+ dosahovala oveľa nižšie hodnoty. Bežne sme sa s výdržou dostali na 1 deň používania s tým, že displej ostával v priemere zapnutý 2-3 hodiny. Pri Xperii Z3 sme na jedno nabitie dokázali pri nenáročnejšom používaní fungovať aj dva dni, pri Z3+ si budete musieť vystačiť s jedným, prinajlepšom s 1,5 dňom. Zariadenie sme počas nich používali predovšetkým ako komunikačný nástroj. Mali sme nonstop zapnutý mobilný internet a niekoľko hodín sme boli pripojení aj cez Wi-Fi. Už tradične sme synchronizovali dva e-mailové účty, ktoré sme aktívne používali a mobil sme využívali aj na prehliadanie webových stránok, či na fotenie a hranie hier.
Sony Xperii Z3+ samozrejme nechýba ani šetriaci režim STAMINA, či funkcia Wi-Fi podľa miesta, ktorá podľa polohy dokáže automaticky aktivovať alebo deaktivovať Wi-Fi. Režim slabej batérie môže znížiť jas obrazovky, vypnúť synchronizáciu alebo niektoré ďalšie funkcie, ktoré by mohli beh na batériu skrátiť. Prítomný je aj Režim Ultra Stamina, ktorý sprístupní len základné funkcie zariadenia a ušetrí tak viac energie. Klasický režim STAMINA je doplnený o Rozšírený pohotovostný režim a Režim rozšíreného používania. Prvý menovaný vypne prenos mobilných dát a Wi-Fi pri vypnutej obrazovke, pričom vybrať si môžete aplikácie, ktoré budú aj v tomto režime fungovať bez obmedzení. Druhý režim zas obmedzí výkon zariadenia. Nastaviť je možné hodiny, kedy má byť STAMINA aktivovaná, prípadne sa dá zapnúť aj zaraďovanie dát na pozadí do frontu, pri ktorom sa batéria šetrí tým, že dáta sa posielajú len v zhlukoch a len v stanovených intervaloch.
ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE | S cenou to Sony preháňa
Sony Xperia Z3+ je akýmsi medzistupňom pred predstavením ďalšej vlajkovej lode. Oproti svojmu predchodcovi totiž neprináša žiadne výrazné inovácie, ktoré by nás presvedčili o tom, aby sme Z3+ uprednostnili pred rok starou Xperiou Z3. Áno, nájdete tu výkonnejší procesor, lepšiu prednú kameru a konštrukciu s menšou hrúbkou, hmotnosťou a otvoreným microUSB konektorom, no to jednoducho nie je dosť. Navyše, Z3+ pravdepodobne aj v dôsledku použitého procesora už nedosahuje výbornú výdrž, za ktorú sme chválili Xperiu Z3. Problémom sa zdá byť aj zohrievanie zariadenia, ktoré sa prejavuje najmä pri používaní fotoaparátu, natáčaní videa, hraní hier, ale aj pri prehliadaní webu s použitím mobilného internetu. Fotoaparát, ktorý síce stále robí výborné fotografie, neprešiel žiadnymi zmenami a stále mu chýba optická stabilizácia. A tá cena. Odporúčaná koncová cena pre Xperiu Z3+ je stanovená na 759 eur, čo je podľa nás skutočne prehnané, aj keď sa dá už teraz v obchodoch zohnať za cenovku od 650 eur. Táto suma je ale aj tak vysoká, najmä ak zoberieme do úvahy sumu, za ktorú sa predáva nie tak veľmi odlišný predchodca. Xperiu Z3 si totižto môžete kúpiť už od 420 eur. V rovnakej cenovej kategórii navyše zoženiete napríklad aj nový LG G4, či Samsung Galaxy S6.
Plusy:
- Vode a prachu odolná konštrukcia
- Oproti predchodcovi tenšia, ľahšia + otvorený microUSB
- Displej
- Kvalitný audio výstup
- Nadstavba výrobcu
Mínusy
- Cena
- Fotoaparát bez optickej stabilizácie
- Prehrievanie zariadenia
- Dobrá ale inak slabšia výdrž oproti predchodcovi