MojAndroid

Vítajte v našom starom známom seriáli, v ktorom si predstavujeme jednotlivé smartfóny a hovoríme si o kvalite ich fotoaparátov. S niektorými sme spokojní viac, s inými zas o čosi menej. Nedávno testované TCL 10 Plus je možné považovať za priekopníka strednou triedou. Jeho fotoaparáty očividne nebudú tou hlavnou prednosťou, no nezaradil by som ich ani k tým najhorším. Práve naopak, primárny senzor je celkom solídny.

Na zadnej strane zariadenia je síce možné vidieť až štyri fotoaparáty, no verte mi alebo nie, reálne by som využili iba jeden – primárny. Viac podrobností sa dočítate buď v samotnej recenzii TCL 10 Plus, alebo v pokračovaní tohto článku. Poďme si teda opísať fotoaparáty tohto nie drahého telefónu a pozrime si nejaké tie ukážkové fotografie.

Fotoaparáty: Na ten širokouhlý radšej zabudnite

Bez pochýb je tou najvýraznejšou črtou zadnej strany modelu TCL 10 Plus práve vodorovná zostava fotoaparátov. Tie sú tu hneď štyri a je takmer nemožné ich prehliadnuť. A to ani nevystupujú nad okolitý povrchu skoro vôbec. Dobrá práca, TCL! Hlavný snímač má 48 MP, svetelnosť f/1.8 a pixely s veľkosťou 0,8 mikrometra. Nejde o nič extra, takže je super, že softvér skladá štyri pixely do jedného a výsledkom sú lepšie vyzerajúce fotografie v rozlíšení 12 MP.

Ultra-širokouhlý snímač má rozlíšenie 8 MP, clonové číslo f/2.2, 1,12 mikrometrové pixely a 118-stupňové zorné pole. Toto kvarteto uzatvára ešte dvojica senzorov, ktoré sú tu z praktického hľadiska prebytočné. Disponuje nimi takmer každý nový telefón z nižšej cenovej kategórie. Reč je o 2 MP makro fotoaparáte s clonou f/2.4 a ďalšom 2 MP senzore s rovnakou svetelnosťou. Druhý spomínaný slúži na zmeranie hĺbky ostrosti.

TCL 10 Plus fotoaparáty

Žiaden zo snímačov sa nevyznačuje optickou stabilizáciou obrazu. Máme tu aj dva LED blesky a podporu nahrávania videa hlavným objektívom v 4k pri 30 fps či vo Full HD pri 30 fps. Spomalené video nahráte pri 120 fps v 1080p.

Predný „selfie“ snímač má rozlíšenie 16 MP, svetelnosť f/2.2 a 1 mikrometrové pixely. Všetko, čo som práve spomenul, sú ale špecifikácie „na papieri“. Aké sú výsledky z praxe? No, veľmi slušné, pokiaľ bude reč o tom primárnom snímači. Ostatok sa radí nanajvýš do priemeru. Najviac ma ale sklamal širokouhlý fotoaparát, ku ktorému sa ešte bližšie dostanem.

TCL 10 Plus zaujme svojim primárnym snímačom

Primárny fotoaparát robí cez deň veľmi pekné fotografie, no je očividné, že tu chýba nejaká forma stabilizácie obrazu. Isté časti snímky mi mnohokrát prídu mäkšie, ako ostatné časti obrázka. Okraje sú niekedy až priam rozmazané. Všeobecná ostrosť je však prekvapivo na úrovni. Fotografie v horšom svetle sú na tom už oveľa, oveľa horšie. Hodiny, kedy slnko zapadá, TCL 10 Plus zvláda ešte celkom fajn, no úplná tma s rozsvietenými pouličnými svetlami je pre smartfón hotovou katastrofou.

TCL 10 Plus fotoaplikácia

Nočný režim tu je, no jeho efektivitu nejako nevnímam. Fotografie s a bez jeho použitia mi prídu v podstatne rovnaké. Keby na tomto TCL v budúcich aktualizáciách popracovalo, išlo by o všestranný fotoaparát skoro do každej situácie. Potom tu je ten širokouhlý snímač, ktorý by som najradšej ani nepoužíval. Výsledky z neho sú neostré, tmavé a celkovo sa mi vôbec nepáčia. Farebným podaním sa od toho primárneho kompletne odlišujú.

Makro senzor využijete málokedy a ten objektív na zmeranie hĺbky ostrosti je tu taktiež iba do počtu. Takže z výraznej štvorice fotoaparátov prakticky využijete iba jeden. Škoda, veľká škoda. Aspoň že ten jeden pomerne kvalitnejší.

Ukážkové fotografie:

Zdroj: Tomáš Kanálik

Predný “selfie” snímač

Ukážkové video zo smartfónu TCL 10 Plus:

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu TCl 10 Plus? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Ako fotí konkurencia?

Náš tip
FOTOmánia: Hlasujte za najlepšiu fotografiu našich čitateľov! (4/2021)
25.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+