MojAndroid

Či už patríte medzi príležitostných fotografov, alebo sa o fotografovanie zaujímate aktívnejšie, určite ste už počuli pojmy ako clona, uzávierka či ISO. Tieto špeciálne slovíčka označujú pojmy úzko spojené s fotografovaním a ich správna kombinácia môže mať obrovský vplyv na kvalitu výslednej fotografie. Napriek tomu, že tieto pojmy sa spomínajú veľmi často, je možné, že ešte stále nie každý celkom rozumie tomu, čo tieto pojmy znamenajú a aký majú dopad na fotografiu.

Camera-Settings-Cheatcard

Na hore uvedenej fotografii je veľmi pekne znázornené, aký dopad majú jednotlivé hodnoty týchto nastavení. Ide o veľmi jednoduchú infografiku, ktorá ale v sebe skrýva základný stavebný kameň vedomostí každého fotografa. Aj keď nevlastníte digitálnu zrkadlovku alebo kvalitnejší fotoaparát, veľmi ľahko môžete tieto informácie využiť aj pri fotografovaní smartfónom. Novšie a lepšie modely totiž často ponúkajú plne manuálne nastavenia.

V skratke majú všetky tieto tri nastavenia vplyv na jas výslednej fotografie, prípadne ovplyvňujú aj niečo ďalšie. V prvom riadku je zobrazené, aký vplyv na fotografiu má clona. Okrem toho, že nižšia clona má vplyv na menšiu hĺbku poľa a následné rozostrenie pozadia, ovplyvňuje toto nastavenie aj množstvo svetla, ktoré dopadá na snímač. Predstaviť si to môžete ako ľudskú zreničku – čím viac je otvorená, tým viac svetla cez ňu môže prejsť. V strednom riadku je znázornený efekt, ktorý má na fotografiu uzávierka. Čím rýchlejšia uzávierka, tým lepšie je možné objekt “zmraziť”. Tu je ale tiež potrebné myslieť na to, že rýchlejšia uzávierka spôsobí, že na snímač prenikne menej svetla. Posledná hodnota ISO znázorňuje citlivosť snímaču na svetlo. Táto hodnota je úzko spätá so snímačom, pričom vyššia hodnota ISO znamená vyššiu citlivosť na svetlo a potenciálne svetlejšie fotografie. Negatívom je potom vyšší digitálny šum, pričom práve v tejto oblasti sa v súčasnosti fotoaparáty stále zdokonaľujú.

Samozrejme, toto zhrnutie je veľmi stručné, no prakticky znázorňuje informácie obsiahnuté v tabuľke. Ak si teda neviete zapamätať, čo ktoré nastavenie spôsobí, môžete si napríklad vytlačiť túto tabuľku a mať ju poruke vždy, keď sa chystáte niečo fotografovať. Viaceré dnešné smartfóny už podporujú manuálne nastavenie týchto hodnôt, takže tabuľka môže menej skúseným používateľom prísť naozaj vhod.

Zdroj: Fotoblog Hamburg via PhoneArena

22.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+