MojAndroid

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorý sa od 1. 1. 2014 stal nástupcom Telekomunikačného úradu, verejne oznámil výsledky aukcie na frekvencie LTE. Ako bolo vďaka neoficiálnym informáciám už dlhšie známe, okrem trojice existujúcich operátorov vydražila frekvencie aj spoločnosť Swan, ktorá doteraz pôsobila ako virtuálny operátor a poskytovateľ internetového pripojenia a televíznych služieb v niektorých slovenských mestách. Tieto služby poskytuje vyše 13 rokov a vybudovala vlastnú optickú sieť. Je súčasťou holdingu Danubiatel, do portfólia ktorého patrí okrem iného aj dátové centrum, softwarehouse a národný správca domén.

Náš tip
Aukcia frekvencií LTE: najviac získal Telekom, príde aj štvrtý operátor

Spoločnosť pritom podľa vlastného vyjadrenia nechce byť len okrajovým hráčom pri troch súčasných operátoroch. „SWAN získal v tendri 2 x 15 MHz v pásme 1800 MHz, čo mu umožňuje výstavbu siete na prenos dát vysokou rýchlosťou a vstup medzi trojku operátorov s plnohodnotnými mobilnými službami na Slovensku,“ uviedol Miroslav Strečanský, generálny riaditeľ spoločnosti SWAN. V súlade s podmienkami vydanej licencie musí nový operátor spustiť využívanie pridelenej frekvencie do 8. júla 2014. Začiatok poskytovania komerčných služieb očakáva v druhom polroku tohto roka, v septembri by mal predstaviť konkrétnu ponuku služieb a zabojuje teda v lukratívnom predvianočnom období. „Máme pripravený biznis plán a vieme, ako využiť získané frekvencie. Rozsah a typ poskytovaných služieb bude naplno využívať možnosti novej technológie a kapacitu pridelených frekvencií“ doplnil M. Strečanský.

SWAN_4G

V stanovisku pre denník Pravda predseda predstavenstva spoločnosti Swan, Juraj Ondriš, uviedol, že licenciu získali v elektronickej aukcii za 6,6 milióna eur a chcú ju využiť na spustenie vlastnej siete. Ceny za hovory, správy a dáta však zatiaľ nechcel konkretizovať. Podľa jeho slov sa však zamerajú hlavne na poskytovanie dátových služieb, pričom poplatky za tieto služby budú nízke. „Ak by totiž v súčasnosti fungujúci slovenskí operátori ponúkli také ceny ako my, klesli by im zisky, čo by bolo nepríjemné pre ich akcionárov. My v tejto oblasti zisky teraz neprodukujeme, takže nám klesnúť nemá čo,“ doplnil J. Ondriš.

Náš tip
Orange spustí 4G/LTE sieť v prvom polroku 2014

Dátové služby sú pritom čoraz dôležitejšou zložkou mobilného spektra a za použitia niektorých z množstva dostupných aplikácií je možné cez internet telefonovať aj posielať správy zadarmo. Podstatným obmedzením však zostáva fakt, že nie sú také univerzálne ako bežné hlasové hovory a sms správy a obe komunikujúce strany musia mať zvyčajne nainštalovanú tú istú aplikáciu. Pre mnoho používateľov však táto skutočnosť nie je výrazným problémom.

Náš tip
Telekom zverejnil plány s LTE, prioritou sú Bratislava a Košice

Pri klasických hlasových službách, ktoré sú stále najpodstatnejšou zložkou mobilnej komunikácie, sa nový operátor zrejme spoľahne na národný roaming, podobne, ako O2. Získal totiž len frekvencie v pásme 1800 MHz, v ktoré zrejme využije na rýchly internet 4G/LTE. Ak by v tomto pásme totiž prevádzkoval aj hovory či správy, rýchlosť pripojenia by klesla. Problém s týmto pásmom by operátor mal aj v pohraničných oblastiach, kvôli kolízii s frekvenciami operátorov okolitých krajín. Z tohto dôvodu napríklad vynechal Telekom Bratislavu a Košice pri spúšťaní a rozširovaní LTE v prvých lokalitách.

SWAN_logo

Využitie národného roamingu Swan naznačuje aj v tlačovej správe, v ktorej poskytol vyjadrenie k aukcii. Získané frekvencie sú podľa neho vhodné najmä na mestskú aglomeráciu a na dosiahnutie celoplošného pokrytia môže využiť právo na národný roaming, ktoré je zakotvené priamo v podmienkach tendra.

Náš tip
Telefónica získala kľúčové frekvencie, ide budovať LTE sieť

Je teda možné, že v aktuálnom roku 2014 sa opäť trochu zavíria už dlhšiu dobu stojaté mobilné vody na Slovensku, z čoho budú mať úžitok predovšetkým zákazníci. „Aj zdanlivo obsadený telekomunikačný trh sa neustále vyvíja. Rok 2014 prinesie nové impulzy na slovenský telekomunikačný trh,“ uzatvoril Juraj Ondriš.

Zdroj: tlačová správa, pravda.sk, teleoff.gov.sk

9.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+