MojAndroid

Štát plánuje rozdať dôchodcom špeciálne upravené tablety a pripraviť pre nich vzdelávanie, ktoré by ich s nimi naučili robiť. Podľa tzv. návrhu plánu obnovy by štát mal nakúpiť a úplne zadarmo rozdať približne 280 tisíc tabletov, spomína DSL.sk.

štát nakupuje tablety pre dôchodcov
Zdroj: Huawei.com

Štát zaplatí aj pripojenie na internet až na 3 roky

Tablety budú určené hlavne pre osamotených seniorov, ktorým štát sprostredkuje aj zaškolenie. Navyše bude tablet obsahovať aj predinštalované aplikácie pre napojenie na vybrané elektronické služby. Malo by ísť o zdravotné aplikácie, komunikačné a multimediálne nástroje, aplikácie pre prístup k správam a vyhľadávanie. Spomína sa aj nejaká “špeciálna sociálna platforma prepájajúca používateľov týchto tabletov”.


Samsung Galaxy Tab S7

“Tablet bude uspôsobený iba na sprístupnenie vopred definovanej množiny aplikácií a funkcionalít, aby sa zamedzilo zneužívaniu tohto systému v rámci rodiny alebo predajom na čiernom trhu,” spomína návrh.

Samozrejmosťou bude aj mobilné pripojenie zadarmo na obdobie rokov 2022 – 2025. Hodnota tohto pripojenia vychádza na 4 € mesačne na používateľa. Pri takejto cene to môže byť 500 MB balíček od jedného z operátorov, prípadne sa možno s operátormi dohodnú výhodnejšie podmienky a nakoniec pôjde až o 1 GB balíček.

Tablet samotný má stáť 100 € a je označený ako “SeniorPad”. To v nás evokuje názov dostupných tabletov od Huawei MediaPad. Tablety by mal štát začať nakupovať v poslednom štvrťroku tohto roka a ich nákup by mal skončiť v prvom štvrťroku 2022. Následne by ich od konca roka 2022 začal distribuovať ich novým používateľom.

Na to všetko je vyhradených 70 miliónov eur z prostriedkov EÚ. V tom sú zahrnuté aj náklady na vývoj a adaptáciu aplikácií a centrum podpory.

11.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+