MojAndroid

Tablet. Prístroj, ktorý už dnes používa skutočne málokto, avšak istí jednotlivci sa stále nájsť dajú. Patria tu najmä tí, ktorí na tablety jednoducho nedajú dopustiť. Ide o zariadenie, ktoré má blízko ako k osobnému počítaču, tak aj k smartfónu. Na tých drahších modeloch je dokonca možné pracovať minimálne podobne pohodlne, ako v prípade klasického notebooku.

Uhlopriečka displeja je dôležitá

Ak si budete v najbližšej dobe kupovať tablet, mali by ste zvážiť, aké veľké by malo toto zariadenie byť. Do 9 palcov poslúžia pre tých, ktorí požadujú predovšetkým skvelú prenosnosť a plánujú ho používať skôr ako väčší smartfón. Sekcia od 9 do 10,5 palcov je už klasickou a v tomto rozmedzí uhlopriečok sa nachádza zrejme najväčšie množstvo predávaných tabletov.

Na prácu, ktorá sa má už podobať notebooku ľudia požadujú aj väčšie prístroje, ktoré častokrát presahujú spomínanú uhlopriečku 10,5 palcov. Na druhú stranu ide však už o menej praktický tablet do rúk. V tomto zozname sme vybrali tablety všetkých veľkostných kategórií. Pokiaľ hľadáte nového dotykového pomocníka za rozumnú cenu, tieto modely by vo vašom hľadáčiku rozhodne nemali chýbať.

Tablety do 9 palcov

Lenovo TAB M8

Prvým tabletom na našom zozname je Lenovo TAB M8. Ide o vcelku kompaktný tablet, ktorého displej má uhlopriečku veľkú 8 palcov. Rozlíšenie zobrazovacieho panela pritom činí 1280 x 800 pixelov, avšak kvôli menším rozmerom budú filmy, videá a hry vyzerať na 720p veľmi dobre, vzhľadom na skvelú cenu, za ktorú sa tablet predáva.

Vo vnútri sa okrem čipsetu MediaTek Helio A22, ktorý má štyri jadrá, nachádza aj operačná pamäť, ktorá má veľkosť 2 GB. Do interného úložiska sa zmestí 32 GB dát. Z konektivity na záver poteší Wi-Fi, Bluetooth a GPS.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Lenovo TAB M7

Ako už samotné pomenovanie tabletu naznačuje, Lenovo TAB M7 je zariadenie s malým, iba 7-palcovým IPS displejom, ktorý má rozlíšenie 1024 x 600 pixelov. Vo vnútri si miesto našiel čipset MediaTek MT8321, ktorý jednoznačne asfalt netrhá, no na druhú stranu aj vďaka týmto menej hodnotným parametrom sa podarilo cenu tohto tabletu udržať v tej najnižšej úrovni, aby si ho mohol dovoliť každý.

1 GB RAM a 16 GB internej pamäte je na dnešné pomery už veru málo, no pre niektorých na tie najzákladnejšie operácie to bude samozrejme plne postačovať. Aj vďaka plnej konektivite, v podobe Wi-Fi, Bluetooth a GPS ide o skvelý tablet pre tých najviac nenáročných používateľov. Nájdeme tu na obidvoch stranách 2 MP kamery a microUSB port sa dá v tejto cenovej kategórii s ľahkosťou odpustiť.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Samsung Galaxy Tab 8.0 (2019)

Teraz sa oboznámime s pozoruhodným tabletom z dielne juhokórejského Samsungu. Ide o prístroj s 8-palcovým TFT displejom, ktorého rozlíšenie činí 1280 x 800 pixelov. Jeho cena je vzhľadom na veľkosť celkom primeraná a vo vnútri hostí procesor Snapdragon 429, spolu s 2 GB RAM a 32 GB interným úložným priestorom na používateľské dáta.

Nejde o žiadne prelomové parametre, tak očakávajte nanajvýš plynulé každodenné používanie, no ani nejaké tie videá spolu s menej náročnými hrami samozrejme nebudú menším problémom. Nájdeme tu 8 MP webkameru, no taktiež aj 2 MP snímač na zadnej strane. Nanešťastie sme sa dočkali stále prítomného a dnes už zastaraného portu microUSB.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Tablety od 9 do 10,5 palca

Lenovo Yoga Smart Tab 10

Ako väčšina tu spomínaných tabletov, Lenovo Yoga Smart Tab zaujme predovšetkým svojim 10,1-palcovým IPS displejom s rozlíšením 1920 x 1200 pixelov. Niet pochýb o tom, že ide o skutočne elegantný tablet, ktorého konštrukcia dovoľuje jeho vodorovné postavenie na rovné povrchy.

 

O výkon sa stará procesor Snapdragon 439, ktorý sa radí k nižším radám, no 4 GB operačnej pamäte a 64 GB interného úložiska dokážu túto menšiu muchu vynahradiť. Z konektivity nesmie chýbať Wi-Fi, Bluetooth či GPS. Narozdiel od niektorých ďalších, Yoga Smart Tab sa môže pochváliť aj uspokojujúcou, 5 MP webkamerou, 8 MP zadným snímačom, údajne 10-hodinovou výdržou na batériu, konektorom typu USB-C či veľmi kvalitnými reproduktormi.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Samsung Galaxy Tab 10.1 (2019)

Pre milovníkov juhokórejskej spoločnosti Samsung sme pripravili vydarený tablet Samsung Galaxy Tab 10.1 (2019). Ten poteší skutočne pekným, 10,1-palcovým displejom s rozlíšením 1920 x 1200 pixelov. Sledovanie akéhokoľvek obsahu na tejto obrazovke bude teda zážitkom. Nachádza sa tu už osemjadrový procesor Exynos 7904A, od ktorého by sme očakávali lepší výkon, ako od predošlých modelov.

Škoda, že veľkosť operačnej pamäte ostala na hodnote 2 GB. Interné úložisko má taktiež stále kapacitu 32 GB. Veci, ako Wi-Fi, Bluetooth a GPS sú už samozrejmosťou. Cena tohto tabletu je už však o čosi vyššia, avšak tento prístroj prináša mnohé dôležité vylepšenia, oproti konkurencii od firmy Lenovo.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Huawei MediaPad T5 10

Nesmieme zabudnúť ani na populárne tablety z dielne čínskeho Huawei. Konkrétnejšie sa dostalo na MediaPad T5 10, ktorý má 10,1-palcovú obrazovku s rozlíšením 1920 x 1200 pixelov. Opäť očakávame, že kvality displeja by mali byť na tom podstatne lepšie, ako v prípade prvých dvoch modelov. Rozlíšenie na tak veľkej uhlopriečke totiž dokáže urobiť poriadnu zmenu.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Pokiaľ ide o výkon, vylepšenia museli nastať i v tomto segmente. Osemjadrový Kirin 659 a 3 GB RAM sľubujú predsa len niečo viac. Teda, aspoň pokiaľ ide o lacné tablety pre deti. Interná pamäť sa stále drží na primeranej hodnote 32 GB a tabletu nechýbajú ani základné možnosti pripojenia, ako Wi-Fi, Bluetooth a GPS.

Lenovo TAB P10

Ďalším zariadením je Lenovo TAB P10, ktorý je skutočne zaujímavým kúskom. 10,1-palcový displej sa pýši rozlíšením 1920 x 1200 pixelov a technológiou IPS. O výkon sa stará čipset Snapdragon 450, spolu so 4 GB RAM. Ide o procesor pre smartfóny nižších tried, no v pomerne lacnejších tabletoch nasadenie podstatne výkonnejších procesorov nevídame.

Interný ukladací priestor na používateľské dáta má kapacitu 64 GB. Wi-Fi, Bluetooth a GPS sú už štandardmi v rámci konektivity moderných tabletov. Nachádza sa tu aj zadná kamera, spolu s tou prednou na občasné videohovory. Ich rozlíšenia činia 8 MP + 5 MP. Lenovo sa údajne môže chváliť aj skvelou výdržou, ktorá sľubuje až 15 hodín na jedno nabitie. Na záver spomenieme aj fakt, že tento model disponuje aj moderným konektorom typu USB-C, čo poteší.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Lenovo TAB M10

Lenovo TAB M10 je ďalším zariadením z obľúbeného a predovšetkým cenovo dostupného modelového radu čínskeho výrobcu. Tentokrát prístroj disponuje rozmernejším, 10,1-palcovým displejom s rozlíšením 1280 x 800. Tým pádom je prístroj lepší predovšetkým na vzájomnú komunikáciu. Videá teda budete môcť sledovať iba v 720p rozlíšení, čo nie je na tak veľkej obrazovke nejako oku lahodiace.

Na príležitostný film však samozrejme nejde o žiadnu katastrofu. Dobrý výkon by mal zabezpečovať procesor Snapdragon 429, ktorý má štyri jadrá. RAM má 2 GB a interné úložisko zas 32 GB. Ako môžete vidieť, ide o tablet pre základné potreby, avšak vďaka nízkej cene si získa svojich potenciálnych kupcov. Okrem Wi-Fi mu totiž nechýba ani Bluetooth či GPS.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Tablety nad 10,5 palca

Samsung Galaxy Tab S5e 10.5

S narastajúcou uhlopriečkou obrazoviek pomaly narastá nielen cena, ale aj výbava. Skvelým dôkazom je napríklad výborný tablet Samsung Galaxy Tab S5e 10.5. Ten má krásny, 10,5-palcový Super AMOLED displej s jemným rozlíšením 2560 x 1600 pixelov.

 

samsung galaxy tab s5e

Zariadenie disponuje vcelku výkonným procesorom Snapdragon 670 a nechýba tu ani 4 GB operačnej pamäte. Na používateľské dáta je pripravených hneď 64 GB interného úložného priestoru, pričom nechýba podpora pre pamäťové karty do kapacity až 512 GB. Je tu aj 13 MP predná kamera, spolu s 8 MP zadným snímačov. Výdrž batérie sľubuje až 14 a pol hodín. Na záver poteší moderný port typu USB-C.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Samsung Galaxy Tab S6 10.5

Samsung má v tejto veľkostnej kategórii aj druhé vskutku zaujímavé zariadenie. Ide o model Galaxy Tab S6 10.5, ktorý má opäť 10,5-palcovú Super AMOLED obrazovku s rozlíšením 2560 x 1600 pixelov. Rozdiely však nastali v rámci výkonu, pretože pre tento raz je tu extrémne výkonný procesor Snapdragon 855, ktorý sa i dnes radí medzi absolútnu špičku.

samsung galaxy tab s6

Skvelému používateľskému zážitku napomáha i 6 GB operačná pamäť, spolu s objemným, 128 GB úložným priestorom na používateľské dáta. Okrem Wi-Fi, Bluetooth a USB-C portu tablet podporuje i SIM karty, čiže nie je problém sa s ním pripojiť k 4G LTE sieti.

Kamery majú rozlíšenie 13 MP + 8 MP. Absolútnou čerešničkou na torte je však S Pen, ktorá sa pripína k zadnej časti tabletu. Zariadenie tak môže pokojne nahradiť i váš notebook. Dokúpiť sa dá i príslušenstvo v podobe Samsung DeX, ktorý z vášho tabletu spraví plnohodnotného pomocníka do kancelárie.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Lenovo TAB M10 Plus

Na samotný záver sme nezabudli ani na prepracovaný tablet od čínskej firmy Lenovo. Reč je o modeli TAB M10 Plus, ktorý okrem svojho elegantného dizajnu zaujme predovšetkým väčším, 10,3-palcovým IPS displejom s rozlíšením 1920 x 1200 pixelov.

lenovo tab m10 plus

V rámci výkonu môže zamrzieť trošku slabší MediaTek Helio P22T, avšak 4 GB RAM by mali zabezpečiť bezproblémový chod tabletu. Na používateľské dáta je prichystaných 64 GB internej pamäte. Okrem Wi-Fi, Bluetooth a GPS tu našťastie nechýba ani nabíjací a dátový port USB-C. Webkamera má rozlíšenie 8 MP a zadný fotoaparát zas 5 MP. Batéria sľubuje približne 8 a pol hodín výdrže na jedno nabitie.

{{shop_name}} od {{product_price}}

19.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+