MojAndroid

Nový fínsky startup s názvom Varjo chce priniesť nový vietor do segmentu virtuálnej reality. Aktuálnym zameraním spoločnosti je rozlíšenie, inak povedané jedna zo slabín aktuálnej VR technológie. Generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Urho Konttori pracoval na vlajkovej lodi Nokia N9 a neskôr na smartfónoch Lumia pre Microsoft. Ďalší spoluzakladateľ spoločnosti má za sebou taktiež skúsenosti v rámci spoločnosti Nokia. Nie je tak prekvapením, že novým cieľom spoločnosti je profesionálny prístup a prínos nového VR headsetu pre virtuálnu a rozšírenú realitu.

Náš tip
Apple si vyberá HTC Vive ako exkluzívneho partnera pre VR

Svetoznáme spoločnosti ako Facebook, Google či Samsung majú rovnako plány na zdokonalenie technológie VR. Spoločnosť Varjo však prichádza s heslom napodobniť správanie ľudského oka a priniesť až 70x jasnejšie VR riešenie oproti súčasným headsetom. Headset od Varjo má vo svojom strede ponúknuť rozlíšenie dostatočné na tzv. “skrytie pixelov.” Ostrý obraz v jadre bude kompenzovaný obrazovkami s nižším rozlíšením po stranách. Podobne ako váš mozog a vaše oči odfiltrujú detaily, ktoré sú mimo vášho zamerania, slúchadlá Varjo budú používať sledovanie očí a softvér na lepšie vykresľovanie aktuálnej scény.

Nejde o úplne nový nápad, pokusy o podobné rozšírenie zobrazovacieho panelu pre virtuálnu realitu sa už objavili. Navyše aktuálna technológia si vyžaduje kabeláž naviac a použitie špecifickej technológie pre implementáciu nových zobrazovacích panelov do rozmerov priemerného headsetu. Spoločnosť Varjo sa však zaväzuje k použitiu vysoko kvalitných komponentov pre svoju novú technológiu.

Náš tip
Google prináša pokročilú 3D grafiku Seurat. Je určená najmä pre VR

Spoločnosť zatiaľ neukázala verejne svoj testovaný koncept. Namiesto toho prichádza experiment, kde spoločnosť Varjo rozšírila aktuálne dostupnú verziu headsetu Oculus Rift o svoj nový technologický koncept. Výsledok bol na demo príkladoch imaginárnej miestnosti či kokpitu lietadla viac ako uspokojivý. V rámci jadra pozorovanej scény boli prítomné ostré detaily (približne 15% obrazovky) a následne sa ostrosť znižovala podobne ako ju znižuje ľudské oko v rámci periférneho videnia. Aktuálne známe nedostatky sú spomínaná kabeláž naviac či zjavné “okno” medzi ostrým mikrodisplejom od Varjo a obrazovkou Oculus.

VR tím spoločnosti Varjo plánuje pre svojich vybraných partnerov priniesť novou technológiou nabitý VR headset už v priebehu roka 2017. Týmto vybraným partnerom bude headset poskytnutý bezplatne na testovanie. Oficiálne uvedenie na trh je plánované neskôr v roku 2018. Cenovo sa pohybujeme rádovo v tisíckach eur a cieľová skupina je najmä profesionálne využitie pre architektov, dizajnérov či vývojárov VR. Generálny riaditeľ spoločnosti Urho Konttori tiež povedal, že spoločnosť má väčšie ambície, pokiaľ ide o segment virtuálnej, rozšírenej reality či kombinácie oboch.

Zdroj: theverge

20.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+