MojAndroid

Ohľadom Spotify vedú ľudia nekonečné diskusie: platiť alebo neplatiť za Premium verziu? Ja som takisto pôvodne len s údivom prizeral na tých, ktorí si zaň mesačne odrátajú 6 eur, dnes medzi nich patrím. Tento článok by vám mal priblížiť, prečo je tomu tak a prípadne prečo by ste si aj vy (ne)mali za Spotify Premium platiť.

Prechod zo stiahnutých pesničiek na online hudbu

Hudbu počúvam už približne 10 rokov. Teraz naozaj nerátam rádio alebo koncerty na základnej umeleckej škole. Rátam od toho obdobia, kedy som si začal do mobilu sťahovať obľúbené pesničky. Mať svoje pesničky offline mi prišlo naozaj pohodlné a prechod na online formu som považoval za zbytočný.

Postupom času som kvôli pesničkám niekoľkokrát kúpil väčšiu SD kartu. V čase, keď som prechádzal na Spotify, som ich mal niečo cez 700. V komentároch pokojne napíšte, koľko ich máte vy. Začalo ma otravovať, že sa mi raz za 3 mesiace nazbieralo 70 nových skladieb, ktoré som si chcel stiahnuť a nejako sa mi do toho nechcelo. Navyše mi sťahovanie po čase prišlo ako “okrádanie” tvorcov.

spotify hudba

Vtedy som si založil účet na Spotify prepojený s Facebookom. Neplatil som si ani cent a primárne som ho používal na to, keď som si k práci pustil napríklad nejaký jazzový podmaz. Konkrétne skladby som nehľadal a vlastné playlisty som nepotreboval.

V krátkosti by bolo ešte fajn spomenúť, prečo som si nevybral YouTube, ale Spotify. Je to jednoduché. V obidvoch prípadoch ma otravovali reklamy, ktoré mi prišli čoraz častejšie. YouTube však ešte vtedy neponúkal službu Premium, takže som sa nakoniec rozhodol pre Spotify. Ak by som si mal teraz vybrať znovu, YouTube by som zvažoval hlavne kvôli početným remixom, ktoré často na Spotify nemáte šancu nájsť.

Prechod z neplatenej na platenú verziu

Dôvody, prečo som sa nakoniec rozhodol “obetovať” 6 eur mesačne (čo je mimochodom len 72 eur za rok) sú dva. Prvý som načrtol vyššie: reklamy. Naozaj. Asi za každou treťou skladbou mi vybehla reklama a celkom to pri práci dokáže vyrušovať, keď zrazu namiesto Vivaldiho zimy človek počuje reklamu na Spotify Premium. Istý čas sa mi dokonca darilo reklamy obchádzať, ale neskôr to prestalo fungovať.

Druhým dôvodom bol výber vlastných skladieb. Naozaj často si hudbu púšťam len tak náhodne, niekedy skladby ani nemusia byť rovnakého žánru. Toto mi Spotify v základnej verzii nedovolilo. Dokonca som mohol preskočiť len tri skladby za hodinu. Aj toto bol teda pre mňa adekvátny dôvod. Prestal som si na internát nakupovať sladkosti a radšej tých 6 eur obetujem na hudbu.

Rodinný program Spotify Premium Family som, bohužiaľ, využiť nemohol. Hoci by som sa oveľa radšej skladal mesačne niečo okolo 1,50 eur, bol som jediný, kto by bol ochotný “platiť si za hudbu”. Takto som skončil na klasickom Spotify Premium. “Rodinné” Spotify má čo do seba :)

S hudbou to myslím celkom vážne

Ak počúvate hudbu, neznamená to hneď, že si musíte zaplatiť Spotify Premium. Mohla by to byť celkom zbytočná položka na zozname mesačných výdavkov. Ak je ale vaša situácia podobná tej mojej, potom je dobré pouvažovať nad tým.

Ja osobne počúvam hudbu niekoľko hodín denne. Keď je voľno v škole, keď píšem niečo do práce, alebo len tak, keď odpočívam. Takto by ste počas môjho dňa narátali aspoň tri hodiny hudby. Minimálne. A počúvam ju rôzne: len tak, z mobilu alebo na slúchadlách, prípadne cez notebook.

spotify

Tu prichádza ďalšia skvelá výhoda Spotify: kontinuita medzi viacerými zariadeniami. To znamená, že ak som playlist začal počúvať popri písaní tohto článku, ale za dve hodiny idem do mesta, jedným kliknutím si hudbu prepnem na mobil a bez problémov počúvam ďalej cez slúchadlá.

Oplatí sa platiť Spotify Premium aj vám?

Ako som už spomenul vyššie, toto dosť závisí od toho, ako a koľko hudby počúvate. V prípade, že si raz za čas pustíte nejakú pesničku z rádia, lebo sa vám páčila, tak radšej použite YouTube. Ak ale denne počúvate hudbu celé hodiny, radi si skladáte playlisty alebo máte viac zariadení, na ktorých by ste si hudbu púšťali, Spotify by mala byť dobrá voľba.

spotify anketa

Ako to máte vy? Koľko hodín denne počúvate hudbu vy? Platíte si Spotify alebo iné služby? Rozpíšte sa o tom dole v diskusii a nezabudnite zahlasovať v ankete.

Koľko hodín denne počúvate hudbu?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Náš tip
MôjAndroid Podcasty | Na týchto službách si nás môžete vypočuť
20.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+