MojAndroid

Nový zákon, ktorý schválila Európska únia, sa týka komunikačných nástrojov. Mohol by od ich vývojárov vyžadovať, aby komunikačné aplikácie medzi sebou spolupracovali. To by znamenalo spoluprácu aplikácií ako WhatsApp, Messenger či iMessage s ďalšími riešeniami na trhu, informoval portál Theverge.

Firmy si svoje aplikácie strážia

Momentálne to funguje tak, že s niekým si četujete cez Messenger, s iným cez WhatsApp, iMessage a podobne. V prípade zavedenia nových pravidiel by malo byť možné poslať správu napríklad cez Messenger a druhá strana by ju prijala cez iMessage alebo inú aplikáciu. To však neplatí len pre najväčších hráčov na trhu, ale aj pre menšie komunikačné nástroje. Všetky by mali byť schopné medzi sebou komunikovať.

V súvislosti s týmto sa nám vynára jedna veľká otázka. Každá z týchto služieb používa nejaké svoje šifrovanie, aby zabezpečila to, že sú tieto správy bezpečné a nečíta ich tretia osoba. A každá zo služieb sa tým patrične aj chváli. Ako by sa to vyriešilo v prípade, kedy by správu mohla prijať ktorákoľvek četovacia aplikácia?

WhatsApp
WhatsApp | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V každom prípade, toto rozhodnutie EÚ vidíme ako ďalší z protimonopolných krokov, keďže aj v tomto prípade platí, že len málo komunikačných aplikácií ovláda drvivú väčšinu trhu. Ako a kedy sa toto nové nariadenie dostane do praxe, zatiaľ nevieme, no na jeho implementáciu sme určite zvedaví.

Zákonodarcovia EÚ sa počas 8-hodinového rokovania dohodli na tom, že najväčšie četovacie služby budú musieť byť otvorené spolupráci s menšími službami, ak o to požiadajú. Používatelia riešení, ktoré majú na trhu menší podiel, by tak získali možnosť vymieňať si správy, posielať súbory či dokonca uskutočňovať videohovory s používateľmi iných platforiem.

Zákon ešte schválený nie je

Pripomíname, že zákon ešte schválený nie je, takže rozhodnutie nie je definitívne. Spomenúť môžeme napríklad spoločnosť Apple, ktorá sa striktne drží svojich riešení. Z biznis hľadiska je to logické, no takéto správanie v rámci ekosystému Applu je značne monopolné. Zatiaľ čo na iPhonoch môžu ľudia využívať napríklad WhatsApp, na Android si iMessage nainštalovať nemôžeme. Nová legislatíva by tak mohla ešte značne zamiešať kartami.

Ak návrh EÚ prejde, firmy ho budú musieť akceptovať. V prípade, že novú legislatívu nedodržia, môže im byť udelená pokuta do výšky až 10 % ich celosvetových ročných prijímov. Napríklad v prípade Applu ide o sumu 152,84 miliardy dolárov v roku 2021. 10 % z tejto sumy predstavuje viac ako 15 miliárd dolárov. A to rozhodne nie je málo. V prípade, že by firma novú legislatívu porušovala opakovane, výška pokuty sa môže zdvojnásobiť.

Náš tip
Pozor! Hackeri posielajú nebezpečné e-maily v mene Facebooku
25.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+