MojAndroid

V e-mailových schránkach používateľov Facebooku sa v posledných dňoch objavujú správy s upozornením, že do ich účtu sa prihlásilo neznáme zariadenie. Na prvý pohľad nevinný e-mail, ktorý sociálna sieť bežne posiela pri podozrivej aktivite. Avšak v tomto prípade odosielateľom nie je Facebook, ale útočníci s nekalými úmyslami. Na hrozbu upozornila spoločnosť Malwarebytes.

Kedysi sa podvodné e-maily vyznačovali nepodarenou grafikou a hroznou gramatikou. Táto správa však pôsobí celkom dôveryhodne a ide hneď k veci.

“Niekto sa pokúsil prihlásiť do vášho účtu, ID používateľa

Používateľ sa práve prihlásil do vášho účtu na Facebooku z nového zariadenia Samsung S21. Tento e-mail vám posielame, aby sme si overili, že ste to naozaj vy.

Vďaka,

Tím Facebooku”

Hackeri ďalej v správe na prijímateľa naliehajú a spoliehajú sa, že si správu dôkladne nepozrie a len automaticky klikne na jedno z tlačidiel. Prvé hovorí „Nahlásiť používateľa“, zatiaľ čo druhé len „Áno, ja“. Práve text druhého tlačidla môže vzbudiť prvé podozrenia. V skutočnom e-maili od sociálnej siete by pravdepodobne bolo niečo vierohodnejšie, ako napríklad „Áno, som to ja“ alebo „Bol som to ja“.

Útočníci zvolili netradičnú stratégiu

Čo sa však stane, ak by ste na jedno z nich klikli? Prekvapivo by ste neboli presmerovaní na podozrivú stránku ani by sa do vášho zariadenia nestiahol malvér. Len by ste útočníkom poslali e-mail so zvláštnym dokumentom, ktorého obsah zatiaľ nepoznáme. Analytici z Malwarebytes sa však domnievajú, že práve pomocou tohto dokumentu vedia hackeri napáchať po vašom zariadení škodu.

Náš tip
Pozor na túto aplikáciu! Ukradne vaše prihlasovacie údaje do Facebooku

25.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+