MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá: Stereo reproduktory a bohaté možnosti zvuku

Hoci je Sony Xperia XZ1 Compact menšia než väčšina smartfónov súčasnosti, ponúka stále bohaté multimediálne možnosti. O veľkosti displeja v otázke pozerania dlhších videí by sme mohli polemizovať, no kto chce menší displej, bude si musieť zvyknúť. Inak nám HD rozlíšenie neprekážalo v žiadnom aspekte. Príjemne nás prekvapili reproduktory na prednej strane, ktoré hrajú v stereo režime a pomerne hlasno. Pri maximálnej hlasitosti však počuť značné skreslenie, čo však nie je pri smartfónových reproduktoroch žiadnou novinkou.

Bez problémov sme s novou Xperiou dokázali používať aj káblové a Bluetooth slúchadlá. Zvuk si v zariadení navyše viete upraviť pomocou viacerých funkcií (viď screenshot) a dostupný je aj 5-pásmový ekvalizér, priestorový zvuk (VPT) pre slúchadlá a podpora pre 24-bit/192 kHz audio. Celkové možnosti úpravy zvuku sú rozhodne rozsiahlejšie ako pri iných zariadeniach s Androidom. To dokazuje, že Sony má naozaj silnú zvukovú divíziu, ktorej prednosti sa snaží dostať aj do svojich smartfónov.

sony xperia xz1 compact

Fotoaparát: Slow-motion video s 960 FPS

Najväčším lákadlom nového 19 Mpix fotoaparátu od Sony, ktorý sa nachádza aj v Xperii XZ1 Compact, je rozhodne 960 FPS slow-motion video. Na našom webe sme vám už niekoľkokrát ukázali možnosti tejto funkcie a stále si myslíme, že medzi mobilnými zariadeniami zatiaľ nemá konkurenciu. Okrem toho dokáže toto zariadenie nahrávať aj 4K video (2160p@30fps), pričom ponúka aj možnosť zmeniť kodek (H.264/H.265), či zapnúť funkciu SteadyShot.

sony xperia xz1 compact

Už klasicky je potrebné pochváliť inteligentný automatický režim fotografovania Superior Auto. Ten konečne podporuje aj snímanie v maximálnom rozlíšení 19 Mpix (aj keď len vo formáte 4:3). Pre zástancov myšlienky, že “s mobilom sa dá odfotiť naozaj všetko”, je prítomný aj manuálny režim snímania, ktorý ponúka možnosť manuálne nastaviť zaostrenie, ISO, EV, vyváženie bielej, aj SS (shutter speed – uzávierka). Fotoaparát podporuje aj snímanie v HDR, no na oplátku mu chýba optická stabilizácia. Predná kamera ponúka obdobné funkcie (okrem manuálneho režimu, ktorý obsahuje len EV a vyváženie bielej) a má rozlíšenie 8 Mpix. Viac ako slová vám však o novom fotoaparáte v Sony Xperia XZ1 Compact povedia priložené ukážky fotografií a videa. Na nich si môžete všimnúť, ako sa fotoaparát snaží proti zhoršeným svetelným podmienkam bojovať vyššou hodnotou ISO a EV, čo vedie k zvýšenému šumu. Pri bežnom svetle sú však fotografie dostatočne ostré aj kvalitné.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Pripojenie a komunikácia: Malá klávesnica

Nemôžeme si pomôcť, ale Sony Xperia XZ1 Compact pôsobí v priemerne veľkých rukách ako naozaj malé zariadenie. Rozumieme, že časť používateľov vyhľadáva práve túto veľkosť smartfónu, no my sme fanúšikmi väčších displejov. Aj preto sa nám viaceré prvky systému zdali, povedzme, menej pohodlné. Reč je najmä o klávesnici, ktorej tlačidlá sú naozaj malé a na písanie si treba zvykať. Pri položení zariadenia na šírku sa situácia značne zlepší.

Čo sa pripojenia a hovorov týka, nemali sme absolútne žiadny problém. Zvuk pri hovoroch bol na oboch koncoch spojenia čistý. A rovnako bezproblémovo fungovali aj bezdrôtové siete. Wi-Fi ponúka profily 802.11 a/b/g/n/ac, cez sieť operátora sa aj na Slovensku pripojíte na 4G/LTE a navyše, nová Xperia XZ1 Compact ponúka aj Bluetooth 5.0 s podporou A2DP, aptX HD a LE. Nechýba ani už spomínané NFC a na pripojenie káblom slúži USB Type-C 1.0. Čomu však odzvonilo, je FM rádio. To sa v Xperiách novej generácie už nenachádza.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
27.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+