MojAndroid

Spoločnosť Sony je jedným z posledných výrobcov, ktorého portfólio ešte obsahuje zariadenie s modernými vnútornosťami a displejom s uhlopriečkou menšou ako 5 palcov. Nová Sony Xperia XZ1 Compact sa pritom nedá vôbec pokladať za menej hodnotné zariadenie. Svojimi parametrami a funkciami očarí aj náročnejšieho používateľa, ktorý nechce, aby mu trčal kus smartfónu z vrecka. Nájde sa však stále dostatok záujemcov o toto zariadenie?

Konštrukcia: OmniBalance dizajn

Sony aj pri modeli Xperia XZ1 Compact vsadilo na známy, pomerne hranatý dizajn. Ten sa okrem iného vyznačuje aj tým, že zariadenie môžete na rovnú plochu postaviť dolnou alebo hornou hranou a bude samo stáť. Naopak, boky zariadenia sú príjemne zaoblené, aby vás pri držaní “nerezali” do dlane. Niekomu sa tento dizajn páči, iní ho prirovnávajú k rozkošnej “tehličke”.

sony xperia xz1 compact

Subjektívne môžeme prehlásiť, že dizajn Sony sa oproti predchádzajúcim modelom takmer nezmenil, no nemáme k nemu väčšie výhrady. Ide o jednoduché tvary, ktoré sú vhodné pre všetky cieľové skupiny fanúšikov značky. Jediné mínus má od nás Sony za stále veľké brady zariadenia pod a nad displejom. V minulosti sme v nich našli aspoň kapacitné tlačidlá, no dnes už všetky zariadenia Sony ponúkajú tlačidlá priamo na displeji.

sony xperia xz1 compact

Japonský výrobca sa rozhodol, že pri modeli Sony Xperia XZ1 Compact a pri jeho novodobých súrodencoch prizná všetky prvky zariadenia. Aj preto môžeme pod a nad displejom vidieť mriežky reproduktorov. Nad displejom je okrem toho voľným okom badateľná aj notifikačná LED dióda, predná kamera, senzor priblíženia a logo spoločnosti.

Na opačnej, zadnej strane smartfónu nájdete nápis Xperia, značku, ktorá označuje umiestnenie NFC senzoru, ako aj nový fotoaparát. Ten ponúka 19 Mpix rozlíšenie. Novinkou je umiestnenie LED blesku a senzorov fázového a laserového zaostrenia ďalej od fotoaparátu. Musíme sa však priznať, že sa nám toto umiestnenie páči viac ako pri predošlých modeloch.

sony xperia xz1 compact

Ako jedno z mála zariadení, nová Xperia XZ1 Compact ponúka aj hardvérovú spúšť fotoaparátu. Tá je 2-fázová, čo vám umožní pred zachytením fotky záber aj zaostriť. Na náš vkus je trochu malá, no na kompaktnom zariadení toto výrobcovi nemôžeme vyčítať. Okrem toho nájdete v konštrukcii tohto zariadenia ešte dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti, USB-C konektor v dolnej časti a 3,5 mm audio jack hore. Vľavo sa nachádza integrovaný slot na nanoSIM kartu a microSD, ktoré dokážete vymeniť aj za chodu zariadenia a bez toho, aby ste pri sebe mali ihlu na vyberanie SIM.

Samotná konštrukcia je vyrobená z plastu obohateného o sklenené vlákno a odolného skla nad displejom. Ponúka naozaj kompaktné rozmery 129 x 64 x 9,3 mm a hmotnosť 140 gramov. Na zariadenie týchto rozmerov ide o trochu nadpriemernú hmotnosť, no zariadenie vďaka nej pôsobí masívnejšie a odolnejšie. A má na to aj právo. Konštrukcia Xperie XZ1 totižto ponúka aj odolnosť zaručenú certifikátom IP68. Pochváliť musíme aj čítačku odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza v tlačidle vypínania. Počas testovania fungovala bezproblémovo.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
27.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+