MojAndroid

Špecializovaná organizácia Bluetooth Special Interest Group (SIG) dnes oznámila príchod novej verzie bezdrôtovej technológie Bluetooth 5.0. Tá bude do zariadení implementovaná už koncom tohto roka a ponúka niekoľko naozaj zaujímavých noviniek. Základnou zmenou je 4-násobné väčší dosah a 2-násobná rýchlosť oproti verzii Bluetooth 4.0, ktorá sa používa dnes.

Nová verzia technológie Bluetooth nebola vyvinutá kvôli mobilným zariadeniam, ale kvôli Internetu vecí, kde by mali práve bezdrôtové spojenia tvoriť základ komunikácie medzi jednotlivými vecami. Aj preto obsahuje Bluetooth 5.0 jednu výbornú novinku – prenos súborov medzi zariadeniami bez párovania. V budúcnosti chce dokonca SIG párovanie Bluetooth zariadení úplne vynechať.

Náš tip
Bluetooth 5 už je na ceste. Čaká nás veľký update

Namiesto párovania zariadení bude Bluetooth 5.0 natoľko inteligentný, že bude vedieť analyzovať typ pripojenia, ktoré si vyžaduje daný prenos dát (napr. automaticky spojí klávesnicu s počítačom, pretože spojenie s inteligentným kávovarom nemá zmysel) a automaticky prenesie údaje medzi zariadeniami, ktoré sú predurčené na spoluprácu. Napríklad skenovanie produktov v regáloch bude možné len tak, že predavač okolo nich iba prejde so zariadením, kde bude zapnutý Bluetooth 5.0.

Zvýšenie dosahu umožní rozšírenie pripojení zariadení v Internete vecí, ktoré by mali byť schopné komunikovať aj cez steny typického domu, pričom zariadenia budú komunikovať rýchlejšie a rýchlejšie si odovzdajú aj aktualizácie s potrebnými údajmi. Bluetooth 5.0 má zmysel najmä dnes, keď vieme zdieľať čoraz väčšie množstvo informácií a služby s rýchlym prenosom údajov bez zbytočného párovania sú relevantnou súčasťou Internetu vecí. – povedal Mark Powell, výkonný riaditeľ organizácie Bluetooth SIG.

Niektorí z vás si možno myslia, že Bluetooth je zastaralá technológia a Internet vecí by sa mal zameriavať skôr na Z-wave alebo Wi-Fi, no SIG tvrdí, že na svete je ešte stále aktívnych viac ako 8,2 miliardy Bluetooth zariadení, pričom v roku 2020 bude až tretina všetkých zariadení v Internete vecí schopná komunikovať cez Bluetooth.

Zdroj: PCMag

17.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+