Firefox je nový operačný systém určený pre mobilné zariadenia a zatiaľ čo Android sa teší veľkej populárnosti po celom svete, Firefox OS je len na začiatku svojej cesty. Či sa mu podarí uspieť v rozvinutom ekosystéme, ktorý vybudoval Google je otázne. Nakoniec však rozhodnú samotní používatelia. Na to aby tak mohli spraviť, si ale potrebujú nový OS vyskúšať. Hoci prvé Firefox smartfóny v podobe Geeksphone Peak a Keon boli už predstavené, určené sú predovšetkým pre developerov a testerov. Ak by ste si však nový OS chceli vyskúšať aj vy, tak je tu ešte jedna možnosť. Stačí ak vlastníte Sony Xperiu E.
Spoločnosť Sony pre tento smartfón totižto vydala experimetálnu ROM s Firefox OS. Veľmi sa však netešte. ROM s týmto operačným systémom nie je ani zďaleka dokončená a slúži výlučne na testovanie. Rozhodne nebude vhodná na denné používanie. Na Xperii E s nahranou Firefox ROM-kou zatiaľ totižto nefungujú mobilné siete a dokonca ani WiFi. Ak však patríte medzi zvedavcov čo chcú zakúsiť nový operačný systém na vlastnej koži, tak určite navštívte stránky spoločnosti Sony. Nájdete tam podrobnejšie informácie a návod k tomu, ako nahrať novú ROM do telefónu.
Zdroj: engadget

Je zaujimave, ako hladaju jednotlivi vyrobcovia alternativy a nespoliehaju sa len na jeden OS. Paci sa mi to. Aj ked moja predstava je, ze by som si chcel raz kupit mobil ako pocitac a ja sa rozhodnem, aky OS v nom budem mat…
nespoliehaju? ved je to linuxove jadro tak ako aj android a ios
To, ze nieco vyuziva Linuxove jadro este neznamena, ze tieto OS nejako spolu suvisia. Ako priklad ti uvediem UNIX a vsetky odnoze – Linux, Solaris, MAC … aj to je podla teba to iste??? A mimochodom Android vyuziva linux kernel kvoli ovladacom, zvysok je JAVA…
Teraz si ho zarezal trošku :D fackal by som sa ortopedickou šlapkou na jeho mieste.