MojAndroid

Pokiaľ nevlastníte zariadenie priamo od Googlu, ktoré dostane najnovší Android ihneď po jeho predstavení, musíte jednoducho čakať, pokiaľ výrobca vášho smartfónu aktulizáciu sprístupní. Android Pie bol oficiálne predstavený len nedávno a okrem Pixelov sa momentálne nenachádza prakticky na žiadnom zariadení (výnimky sa však nájdu, je ich ale minimum).

Japonský výrobca sľúbil aktualizáciu na najnovší Android P v novembri tohto roka pre tieto zariadenia:

Sony zverejnil zaujímavý obrázok, ktorý zjednodušene vysvetľuje cestu najnovšieho Androidu od predstavenia až k samotnej aktualizácii. Táto cesta nie je vôbec jednoduchá a je potrebné urobiť množstvo krokov. V prvom rade je potrebné vytvoriť novú vrstvu, ktorá zabezpečí funkčnosť operačného systému s konkrétnym zariadením. Najvyššiu prioritu majú samozrejme funkcie spojené s telefonovaním a komunikovaním, ktoré prichádzajú na rad ako prvé. Následne sa pracuje na optimalizácii aplikácií ako fotoaparát a iných.

Dôležité je pripomenúť, že počas vývoja prejde smartfón a systém mnohými testami, ktoré zaberú veľa drahocenného času. Zariadenie prejde vstupnou a výstupnou kontrolou, no je potrebné zabezpečiť aj to, aby spĺňalo technologické štandardy. Prehovárajú  do toho aj operátori, ktorí trvajú na schvaľovacom procese. Samotná aktualizácia môže teda začať až vtedy, keď jej operátori dajú zelenú.

Proces aktualizácie skrátene:

  1. Výrobca dostane zdrojové kódy k novému Androidu
  2. Postaviť základy nového systému na smartfóne
  3. Dosiahnuť funkčnosť zariadenia bežiacom na novom systéme
  4. Optimalizácia základných funkcií (telefonovanie, sms, internet)
  5. Optimalizácia funkcií pridaných výrobcom (aplikácia fotoaparátu, zamykacia obrazovka…)
  6. Testovanie (interné)
  7. Ďalšie testovanie reálnymi používateľmi

Zatiaľ čo spoločnosť sľúbila aktualizáciu pre vlajkové modely ešte na november tohto roka, menej výkonné smartfóny, napríklad série XA2 dostanú najnovší Android P najskôr začiatkom roka 2019.

Náš tip
HMD sľubuje, že všetky Nokie dostanú aktualizáciu na najnovší Android Pie

 

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+