Sony Xperia XZ1: Evolučne dospela | RECENZIA

5. októbra 2017 29

Sony so svojimi Xperiami opäť vyráža do boja s konkurenciou. A to nielen s jednou, ale hneď s niekoľkými novinkami. Okrem kompaktnej verzie Xperia XZ1 Compact to je aj Sony Xperia XZ1, ktorá je tohtoročnou vlajkovou loďou spoločnosti. A táto má skutočne čo ponúknuť. Nie sú to ale iba výkonné parametre, vodeodolnosť a špičkový fotoaparát, ale aj najnovší operačný systém Android 8.0 Oreo, ktorý tak majitelia tohto smartfónu môžu vyskúšať medzi prvými. Výbave ale odpovedá aj cena, ktorou sa Sony Xperia XZ1 tiež bez pochýb radí k tým drahším zariadeniam na trhu – aj keď stále nie k tým najdrahším.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia: Sony pokračuje v evolúcii

Konštrukcia a dizajn novej Sony Xperie XZ1 sa nedá prirovnať k ničomu inému ako ku evolúcii. Smartfón v tejto podobe totižto veľmi pripomína predchádzajúce generácie zariadenia. Stretávame sa tu teda už s dobre známym a osvedčeným dizajnom a konštrukciou, ktorá prináša svoje plusy aj mínusy. Čo sa musí uznať je, že Sony model od modelu dokáže vždy prísť s nejakým vylepšením, ktoré posúva konštrukciu opäť o niečo bližšie k dokonalosti.

Sony Xperia XZ1 nejde v šľapajách svojich konkurentov, ktorí sa predbiehajú v tom, kto prinesie displej s čo najmenším rámikom. Spoločnosti to nemáme za zlé, no určite ju za to ani nepochválime. Veľké brady pod a nad displejom sme kritizovali už aj v minulosti a inak tomu nie je ani teraz. Našlo sa v nich síce miesto pre predné stereo reproduktory, no oveľa viac by sme uvítali kompaktnejšie rozmery, ktoré by sa pri použití 5,2-palcového zobrazovacieho panelu dali dosiahnuť. Takto má mobil rozmery väčšie ako niektoré zariadenia s 5,5-palcovým, či dokonca ešte väčším displejom.

Držanie telefónu v ruke je príjemné a vďaka užšej konštrukcii a zaobleným bokom nie je problém ani s ovládaním. Zadná aj predná strana sú rovné a plynulo prechádzajú do strán, pričom až na prednú stranu s displejom je celé zariadenie zahalené v kovovom šasi, ktorého povrch je matný, príjemný na dotyk a odolný voči zachytávaniu nečistôt a mastnoty. Svojím spracovaním tak patrí ku skutočnej špičke, o čom nadovšetko svedčí aj certifikácia IP68. Tá zaručuje odolnosť zariadenia voči vode a prachu. Sony Xperia XZ1 je tak schopná pracovať pod vodou do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút.

Čo sa týka rozmiestnenia ďalších prvkov, tak tu Sony ostáva verné zaužívanému štandardu smartfónov Xperia. Ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapnutia so spoľahlivým a rýchlym snímačom odtlačkov je situované na pravom boku, a to spolu s hardvérovou spúšťou fotoaparátu. Slot pre pamäťovú kartu a nano SIM sa nachádza pod krytkou na opačnej strane. Výhodou je, že na manipuláciu s nimi nie je nutné mať pri sebe žiadny špeciálny nástroj. SIM kartu alebo pamäťovku tak vymeníte či vyberiete len za pomoci svojich prstov. Mimochodom, Xperii nechýba ani 3,5 mm audio jack, či USB C konektor.

Zaujímavá je tiež predná strana, ktorá, ako sme už spomínali, je okrem zobrazovacej jednotky osadená dvojicou stereo reproduktorov, prednou kamerou a niekoľkými senzormi. No a pri pohľade na zadnú stranu púta najväčšiu pozornosť mierne vystupujúca šošovka fotoaparátu, ako aj LED blesk, laserové zaostrovanie a špeciálny RGB senzor. Ten má pri fotografovaní za úlohu zvoliť správne vyváženie farieb.

Sony Xperiu XZ1 sme si samozrejme pri testovaní obľúbili. Dobre sa s ňou pracuje v jednej ruke a už na prvý pohľad pôsobí prémiovým dojmom. Stále si však myslíme, že Sony má čo vylepšovať, a to najmä veľké brady nad a pod displejom, ktoré zbytočne zväčšujú zariadenie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Sony so svojimi Xperiami opäť vyráža do boja s konkurenciou. A to nielen s jednou, ale hneď s niekoľkými novinkami. Okrem kompaktnej verzie Xperia XZ1 Compact to je aj Sony Xperia XZ1, ktorá je tohtoročnou vlajkovou loďou spoločnosti. A táto má skutočne čo ponúknuť. Nie sú to ale iba výkonné parametre, vodeodolnosť a špičkový fotoaparát, ale aj najnovší operačný systém Android 8.0 Oreo, ktorý tak majitelia tohto smartfónu môžu vyskúšať medzi prvými. Výbave ale odpovedá aj cena, ktorou sa Sony Xperia XZ1 tiež bez pochýb radí k tým drahším zariadeniam na trhu - aj keď stále nie k tým najdrahším.
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Konštrukcia: Sony pokračuje v evolúcii Konštrukcia a dizajn novej Sony Xperie XZ1 sa nedá prirovnať k ničomu inému ako ku evolúcii. Smartfón v tejto podobe totižto veľmi pripomína predchádzajúce generácie zariadenia. Stretávame sa tu teda už s dobre známym a osvedčeným dizajnom a konštrukciou, ktorá prináša svoje plusy aj mínusy. Čo sa musí uznať je, že Sony model od modelu dokáže vždy prísť s nejakým vylepšením, ktoré posúva konštrukciu opäť o niečo bližšie k dokonalosti. Sony Xperia XZ1 nejde v šľapajách svojich konkurentov, ktorí sa predbiehajú v tom, kto prinesie displej s čo najmenším rámikom. Spoločnosti to nemáme za zlé, no určite ju za to ani nepochválime. Veľké brady pod a nad displejom sme kritizovali už aj v minulosti a inak tomu nie je ani teraz. Našlo sa v nich síce miesto pre predné stereo reproduktory, no oveľa viac by sme uvítali kompaktnejšie rozmery, ktoré by sa pri použití 5,2-palcového zobrazovacieho panelu dali dosiahnuť. Takto má mobil rozmery väčšie ako niektoré zariadenia s 5,5-palcovým, či dokonca ešte väčším displejom. Držanie telefónu v ruke je príjemné a vďaka užšej konštrukcii a zaobleným bokom nie je problém ani s ovládaním. Zadná aj predná strana sú rovné a plynulo prechádzajú do strán, pričom až na prednú stranu s displejom je celé zariadenie zahalené v kovovom šasi, ktorého povrch je matný, príjemný na dotyk a odolný voči zachytávaniu nečistôt a mastnoty. Svojím spracovaním tak patrí ku skutočnej špičke, o čom nadovšetko svedčí aj certifikácia IP68. Tá zaručuje odolnosť zariadenia voči vode a prachu. Sony Xperia XZ1 je tak schopná pracovať pod vodou do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. Čo sa týka rozmiestnenia ďalších prvkov, tak tu Sony ostáva verné zaužívanému štandardu smartfónov Xperia. Ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapnutia so spoľahlivým a rýchlym snímačom odtlačkov je situované na pravom boku, a to spolu s hardvérovou spúšťou fotoaparátu. Slot pre pamäťovú kartu a nano SIM sa nachádza pod krytkou na opačnej strane. Výhodou je, že na manipuláciu s nimi nie je nutné mať pri sebe žiadny špeciálny nástroj. SIM kartu alebo pamäťovku tak vymeníte či vyberiete len za pomoci svojich prstov. Mimochodom, Xperii nechýba ani 3,5 mm audio jack, či USB C konektor. Zaujímavá je tiež predná strana, ktorá, ako sme už spomínali, je okrem zobrazovacej jednotky osadená dvojicou stereo reproduktorov, prednou kamerou a niekoľkými senzormi. No a pri pohľade na zadnú stranu púta najväčšiu pozornosť mierne…

Sony Xperia XZ1

Konštrukcia - 91%
Displej - 93%
Výkon a pamäť - 95%
Operačný systém - 92%
Fotoaparát - 92%
Batéria - 88%

92%

Sony opäť raz ukázalo, že vie ako sa robia smartfóny. A hoci Xperia XZ1 svojim dizajnom pripomína svojich predchodcov, opäť nás prekvapila niekoľkými novinkami.

User Rating: 2.55 ( 5 votes)
92
Zapojte sa do diskusie (29)

Tagy :

Pravidlá diskusie
Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.
Nahlásiť chybu v článku
 1. Loading ...
Diskusia k článku
 • No Xperie už niesú to čo bývali. Kde sú tie časy, keď tu boli Xperia Z2 a Z3…To boli vtedy predaje a obľúbenosť…Teraz tá značka je známa už len pre fanúšikov. Ale ani sa nečudujem, že tak táto značka dopadla. Minimálne zmeny v dizajne, stále slabý fotoaparát, odstraňovanie dobrých softvérových funkcií…

  • ko so

   suhlasim z tych cias mam doma niekolko telefonov od sony (Xperia pro, Zultra , Z1C, Z2) teraz by som si nekupil ani jeden nic premiove oproti konkurencii co by mna zaujalo totiz neponukaju co je skoda ich zariadenia som mal v oblube dlhe roky

  • Z2 bola plne konkurencioschopna vo vsetkom. Z3 uz mala dost problemov – reklamacii. Odlepeny displej atd. Jednu Z3 mam este nostalgicky doma v sufliku :)

   • Rastislav Salamon

    Z2 mala otrasny displej, asi najhorsi z vtedajsich vlajkovych lodi

    • To bolo Ztko, Z1 a ďalej už mali mať displej v poriadku.

   • Vlado

    Potvrdzujem Z3 compact problém s odlepujúcim sa displejom cca po roku a pol. Vyriešené výmenou displeja v ránci záruky. Po ďalšom roku a pol zatiaľ drží :)

   • Pepo

    Mne sa zdá, že prvé kusy Z2 mali nejaké problémy… Hneď na začiatku predaja boli nejaké kusy celosvetovo vyrobené s nejakou vadou, ale menili to kus za kus

  • Pepo

   Čo sa páči mne, je cena. Keď sa pozriem na ostatné flagship, aj zo začiatku roka, tak je to cca +100€. (Overené obchody). XZ1 čo sa týka ceny a to, že je to novinka, tak je to nastavené celkom v pohode

   • No cena je dobrá, za viac peňazí by toto nikto nekúpil aj tak.

    • Pepo

     Tak ale vieš. Predtým sa predávali za viac. Teraz išla cena nového modelu dole. Dnes každý iba na cene pridáva, SONY je prvé, ktoré na cene medzigeneračne ubralo. To sa dnes len tak nevidí ;)

     • No nevidí…Sony ešte asi má ten rozum, a vie, že nemôže za takú cenu akú ponúkajú ostatní predať svoje Xperie…To by bolo veľmi čudné, keby si mal Xz1ku za dajme tomu 1000-900€ , keď vieš že za podobný peniaz zoženieš napr. Note 8/iphone X. Kto by potom kúpil Sony, ktoré oproti ostatným vyzerá ako 4 roky starý nezaujímavý krám?

     • Pepo

      Tak nemyslím zrovna atakovať ceny Note8 alebo iPhonov. Skôr som myslel na tie klasické flagship, ktorým aj XZ1 konkurovať má. A to ako HTC 11, Samsung S8 či dokonca Huawei P10 Plus. XZ1 ich všetkých podlieza cenou a to je minimálne o 6 mesiacov novšia :)

     • Aj tak, do Sony by som už ja viac nešiel. Jeden flagship ktorý teraz vlastním mi od nich úplne stačil. A viem, že ďalšia vlajková loď od nich by za to u mňa už nestála :) .

     • Pepo

      Ja som na tom asi podobne s LG. Moja G6 mi viac než dosť postačuje a viac menej som na nej nenašiel nejaké vážnejšie nedostatky. Ale akosi to už nie je ten boom efekt ako pri G2 či G3. Mám v pláne ešte vyskúšať V30, ale tam závisí od ceny s akou príde – teda ak vôbec príde…

     • V30 by mala prísť tento mesiac, pýtal som sa na podpore. To,že príde neskôr ale zapríčini že cena klesne rýchlejšie :).

     • Pepo

      Uvidíme. Ak to bude tak ako pri G6, že po pol roku som ju kúpil z pôvodných 749€ za super 380€, , čo je teda cca 50% zľava, tak si asi aj V30 vyskúšam

     • Fyi de Will

      ja som si kúpil xz1c aj mnoho iných. mne sa ten starý nezaujímavý krám páči a vyhovuje. a musím povedať, že sa mi stále páči i moja skoro 4-ročná z1c a tie tzv. moderné bezrámikové posúchy zase mňa nezaujímajú a aj preto diskusie o nich nezasieram svojimi subjektívnymi názormi. ;-)

     • Pozri, zhodne sa na tom veľmi veľa ľudí a aj redakcií, že ten telefón vyzerá staro a nemoderne oproti konkurencii. Takých ako si ty je menšina. Povedal som Pen fakt, ale priznávam že v subjektivnom tóne. Inak som rád, že medzi prvými priniesli Oreo, ale aj ten nestihli ešte na 100% odladiť.

     • Fyi de Will

      adam, tak najskôr oreo, mobil behá ako besný, chyby, čo sú tam, sú chyby googlu, nie sony a nakoniec anketa na gsm aréne: z 15000 ludí xz1 zaujala skoro 10000, nezaujala 5000. takže k tej nemodernosti a menšine. väčšinou kričiaca menšina je viac, ako mlčiaca väčšina. pochopíš, keď narastieš. ;-)

     • Gratulujem ti :D :D

     • Fyi de Will

      Ďakujem, hoci za zaobídem i bez tvojich blbých pripomienok. ;-)

     • Nieje zac :D

 • Ze špičkový fotak :) Dobre vam zaplatili :D

  • Kde piseme o spickovom fotaku? Aj ste tu recenziu citali? :) Citujem text “Kvalita fotografií patrí tradične k tým lepším, aj keď nie najlepším.”

   • Cital. Pokial som nenatrafil na ten spickovy fotak :)
    Citujem: Nie sú to ale iba výkonné parametre, vodeodolnosť a špičkový fotoaparát, ale aj najnovší operačný systém Android 8.0 Oreo

    • Tak len stacilo docitat do konca :) Spickovy neznamena najlepsi, ale je schopny robit spickove fotografie. Cele vysvetlenie je v casti o fotoaparate :)

     • Pokial niekto napise o sony ze ma spickovy fotak, dalej necitam :) Sony nema ani najlepsi a duplom ani spickovy fotak :)

 • Pingback: Xperia Touch: Futuristický projektor dotykovej obrazovky realitou, cena vyrazí dych()

 • Pingback: Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact dostávajú aktualizáciu systému()

Potrebujete poradiť? Vyskúšajte AndroidForum.sk


Aktuálne témy a príspevky:


banner