MojAndroid

Sony tento rok nezaháľal a na MWC 2017 predstavil doteraz svoju najvýkonnejšiu a najlepšie vybavenú vlajkovú loď. Nová Sony Xperia XZ Premium ide v šľapajách svojho predchodcu Xperie Z5 Premium. Tá tiež ponúkala high-end výbavu a v neposlednom rade aj 4K displej v prémiovom šate. Novinka od Sony však okrem toho prináša aj niekoľko výrazných inovácií. Tá najväčšia z nich prichádza vo forme 960 fps videa.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia: Zrkadlová kráska

Sony Xperia XZ Premium ostala verná dizajnovému jazyku Xperie XZ. Tá po Xperiách série Z3 a Z5 konečne priniesla výraznejšie dizajnové aj konštrukčné inovácie. Tie sa teraz preniesli aj do nového modelu – aj keď nie úplne všetky. Nechýbajú teda zaoblené boky a ploché časti vyrobené z kovu nad a pod displejom, ktoré dokonca umožňujú zariadenie položiť na stôl.

Novinka ostala samozrejme verná aj prémiovým materiálom. Boky však v tomto prípade lemuje plastový rám s lesklou povrchovou úpravou, ktorý na dotyk pôsobí trochu lacným dojmom. Prednú a zadnú stranu vypĺňa odolné sklo Gorilla Glass 5.0, ktoré by oproti predchádzajúcim verziám malo byť odolnejšie najmä voči pádom. Na obidvoch stranách je sklo mierne zahnuté a má 2,5D profil, vďaka čomu plynulo prechádza do bokov zariadenia. Smartfón sa tak príjemne drží v ruke, aj keď manipuláciu s ním sťažuje najmä hladký a šmykľavý povrch. Nehovoriac o veľkých rozmeroch a nemalej hmotnosti.

Sony Xperia XZ Premium nie je žiadny MINI smartfón, čo je na dnešné pomery škoda. Veľa výrobcov high-end zariadení sa dnes prikláňa už ku konštrukcií s bezrámikovými displejmi, čo im umožnilo výrazne zmenšiť rozmery zariadení, a to aj pri použití väčších uhlopriečok displeja. To však neplatí o Sony Xperii XZ Premium, ktorá aj napriek “menšiemu” 5,46″ panelu, má väčšie rozmery ako Samsung Galaxy S8 s 5,8″ displejom alebo LG G6 s 5,7″ panelom. Najviac to je viditeľné na bradách pod a nad displejom. Tie sú skutočne veľké. Výrobca do nich osadil predné stereoreproduktory, ako aj selfie kameru, signalizačnú LED diódu a niekoľko ďalších senzorov.

Zadná strana sa od iných Sony smartfónov veľmi neodlišuje. Nájdete tu šošovku fotoaparátu, LED blesk, laserové zaostrovanie a tiež špeciálny RGB senzor, ktorý má pri fotografovaní za úlohu zvoliť správne vyváženie farieb. Celý zadný kryt, podobne ako aj zvyšné časti konštrukcie (okrem displeja), funguje ako zrkadlo. Sklenená konštrukcia prináša okrem zvýšeného rizika poškodenia aj ďalší nedostatok v podobe zachytávania odtlačkov prstov a mastnoty. Samozrejme, je len na vás, či si vyberiete striebornú alebo čiernu verziu smartfónu. Na tej by odtlačky mali byť menej viditeľné.

Ovládacie prvky sú rozmiestnené po stranách tak ako sme zvyknutí. Dobrou správou je, že ovládanie hlasitosti sa na pravom boku premiestnilo trochu vyššie nad tlačidlo zapnutia. V porovnaní s Xperiou XZ je tak pri bežnej práci ľahšie a prirodzenejšie dosiahnuteľné. Tlačidlo zapnutia samozrejme v sebe ukrýva aj snímač odtlačkov prstov. Ten funguje spoľahlivo a veľmi rýchlo.

Sony s Xperiou XZ Premium predstavilo tiež nový slot pre pamäťové karty. Ten sa nachádza pod jednou krytkou spolu so slotom pre nano SIM. Micro SD teda vytiahnete bez toho, aby ste museli vyberať aj SIM kartu. USB C je už tradične umiestnené zospodu telefónu, 3,5 mm audio jack zas navrchu.

Nová Xperia je v skutku precízne zostrojené zariadenie. Výber materiálov, ako aj samotný dizajn sú na vysokej úrovni. Aj keď by sme uvítali, keby Sony zvolilo celokovový rám a nie len kovovú spodnú a vrchnú časť. Sklamaním sú tiež spomínané veľké brady telefónu, ako aj väčšie rozmery a hmotnosť, ktoré z tohto telefónu robia jeden z najväčších a najťažších smartfónov vo svojej triede. To samozrejme pocítite aj pri nosení vo vrecku nohavíc, či pri držaní v ruke. Mínusom je tiež zachytávanie odtlačkov prstov a mastnoty, či väčšia náchylnosť k poškriabaniu zariadenia. To je však niečo, s čim sa v dnešnej dobe musíme naučiť žiť. Podobné konštrukčné spracovanie totižto ponúkajú viacerí výrobcovia. Plusom je odolnosť voči vode a prachu IP68, vďaka čomu je Xperia XZ Premium schopná pracovať pod vodou do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. Nemusíte sa tak báť pracovať počas dažďa, v sprche alebo kdekoľvek pri vode.

Zadná strana môže pri zanedbanej staroslivosti vyzerať aj takto
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
18.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+