MojAndroid

Japonská spoločnosť Sony tento rok uviedla na trh dva vlajkové smartfóny. V prvej polovici roka to bol model Sony Xperia 1, ktorý pred nedávnom doplnila kompaktnejšia verzia Sony Xperia 5.  Obidva smartfóny majú už tradične kvalitný a elegantný dizajn, špičkový displej, výborný fotoaparát a výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 855. Narozdiel od konkurenčných vlajkových modelov s týmto čipsetom, neponúkajú verziu s 5G modemom. Podľa serveru PhoneArena by sme sa takého smartfóny od Sony mali dočkať až ďalší rok.

Prvý 5G smartfón od Sony až na MWC 2020

Rok 2019 bol rokom príchodu prvých 5G smartfónov. Hlavnú zásluhu na tom má americký výrobca čipov Qualcomm, ktorý ešte koncom minulého roka uviedol svoj 5G modem Snapdragon X50. Spolu s čipsetom Qualcomm Snapdragon 855 respektíve Snapdragon 855 Plus ho do svojich smartfónov osadili viacerí poprední výrobcovia ako Samsung alebo Xiaomi.

Konkurenčný Huawei využíva vlastné riešenie. Bohužiaľ, spoločnosť Sony je pri tejto technológii zdržanlivá. Podľa Sumahoinfo predstaví prvé 5G smartfóny až budúci rok a to na veľtrhu MWC 2020 v Barcelone.

Sony Xperia 5 fotografovanie

Absencia 5G nieje jediné mínus Xperia smartfónov

Podporu 5G technológie majú na MWC 2020 mať všetky prémiové modely Sony. Nieje to ale jediná hardvérová funkcia, ktorá smartfónom tohto inak kvalitného výrobcu chýba. Väčšina konkurencie využíva už aj v modeloch strednej triedy snímač odtlačkov prstov v displeji.

Sony ho v svojich vlajkových lodiach umiestňuje na pravý bok. Ešte väčším mínusom je ale absencia bezdrôtového nabíjania. Bez tohto vylepšenia, ktoré zvyšuje komfort nabíjania, si už veľa zákazníkov nevie špičkový smartfón ani predstaviť. Tohtoročné modely Sony ho bohužiaľ nepodporujú. Minuloročné ho paradoxne podporovali.

Náš tip
Tieto smartfóny od Sony dostanú aktualizáciu na Android 10
25.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+