MojAndroid

Doplnené 5. decembra o 09:00:

Čip Snapdragon 855 bol oficiálne predstavený a ponúka všetko to, čo sme od neho očakávali. Pripojenie k 5G zabezpečuje modem Snapdragon X50 5G. Samotné jadrá procesoru tikajú presne na takých frekvenciách, ako sme uviedli nižšie v článku. Čip je tiež vyrobený 7nm technológiou a vybavený novým viacjadrovým AI čipom, ktorý by mal priniesť trojnásobný výkon oproti svojmu predchodcovi.

Čip je tiež prispôsobený moderným požiadavkám používateľov mobilných zariadení. Qualcomm okrem toho predstavil aj vlastné riešenie Qualcomm 3D Sonic Sensor pre skener odtlačkov prstov v displeji prostredníctvom ultrazvukových vĺn. Takýto senzor by mal byť presnejší a bezpečnejší ako v súčasnosti používané optické skenery.

Pôvodný článok:

Qualcomm sa zrejme pripravuje na predstavenie nového, špičkového čipsetu pre mobilné telefóny Snapdragon 855, ktorého kódový názov je Snapdragon 8155. Denník TechCrunch nešťastnou náhodou publikoval článok, ktorý odhalil kľúčové vlastnosti tohto čipu.

Nová svetová elita?

Krátko po tom, ako si denník uvedomil svoju chybu stiahol článok z internetu. Tento článok nám však potvrdil, že názov Snapdragon 8155 bolo len kódové označenie a procesor sa bude oficiálne volať Qualcomm Snapdragon 855. Qualcomm tvrdí, že sa bude jednať o “svetovo prvú komerčnú mobilnú platformu s podporou multi-gigabitovej 5G”. Čipset je vyrábaný 7 nm procesom a príde s dedikovaným “Neural Processing Unit” (NPU), o ktorom sa hovorí, že zariaďuje trikrát lepší výkon oproti predchodcovi. Qualcomm je tak prvým výrobcom mobilných čipsetov na svete, ktorý túto jednotku zakomponoval rovno do samotného čipu.

Qualcomm Snapdragon 855 bude mať jadrá rozdelené na tri časti:

  1. 4x úsporné jadrá taktované na 1,78 GHz
  2. 3x výkonné jadrá taktované na 2,42 GHz
  3. 1x “zlaté” jadro taktované na 2,84 GHz

V čipe je integrovaný okrem modemu Snapdragon X24 LTE aj modem Snapdragon X50 5G, ktorý bude zabezpečovať samotné 5G pripojenie. Procesor je údajne optimalizovaný na herné využitie a disponuje funkciou, ktorú výrobca nazýva “Snapdragon Elite Gaming”. Viac o tejto funkcii sa dozvieme až po predstavení čipsetu. Zlepšenia sa dočkajú aj zhotovované fotografie, a to najmä v zhoršených svetelných podmienkach. Snapdragon 855 bude taktiež optimalizovaný pre senzory odtlačkov prstov ukryté v samotnom displeji, respektíve pod ním. Dočkáme sa tak presnejšieho a najmä rýchlejšieho rozpoznávania odtlačkov?

Tešíte sa na nový špičkový procesor? Údajne sa bude jednať o rekordéra v benchmarkových testoch. My sa na predstavenie rozhodne tešíme a sme zvedaví, v akom smartfóne sa bude nachádzať po úplne prvý krát.

Ďalšie články k téme Qualcomm Snapdragon:

Náš tip
Najvýkonnejšie smartfóny podľa AnTuTu: Rebríček ovládol Huawei a Kirin 980

Náš tip
Snapdragon 675 oficiálne: vyšší výkon a umelá inteligencia aj v strednej triede

Náš tip
Čipsety Snapdragon 429 a Snapdragon 439 poslúžia najmä v smartfónoch so systémom Android Go

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+