MojAndroid

Po množstve uniknutých informácií a včerajšej správe obsahujúcej všetky novinky v procesore Snapdragon 835 teraz Qualcomm konečne odhalil svoj najnovší mobilný čip. Hoci na prvé zariadenia s týmto procesorom si budeme musieť ešte počkať, aktuálne informácie naznačujú skutočne veľký krok vpred oproti poslednej generácii zariadení.

Menší a výkonnejší

Snapdragon 835 je prvým čipom spoločnosti, ktorý bol vyrobený 10 nm technológiou. Prvou výhodou tohto výrobného procesu je veľkosť čipu, ktorý je o 30 % menší ako Snapdragon 820. Ruka v ruke ale prichádzajú aj ďalšie výhody – čip je o 27 % výkonnejší a až o 40 % energeticky úspornejší. Tieto zlepšenia s hodnotami v desiatkach percent sľubujú citeľné zlepšenie oproti poslednej generácii, ktoré zrejme aj uvidíme v reálnom svete. Čip obsahuje osem jadier Kryo 280 CPU, grafiku Adreno 540 GPU, podporu pre Google Daydream, gigabitové LTE, niekoľkogigabitové pripojenie k Wi-Fi, podporu pre Bluetooth 5 a Quick Charge 4.0.

snapdragon-835-1

Výkon novej generácie

Spomínaných osem jadier procesoru je uložených v prispôsobenej štruktúre big.LITTLE. Štyri jadrá pracujú na frekvencii 2,45 GHz a zvšné štyri sú úspornejšie s frekvenciou 1,9 GHz. Tieto štyri jadrá sú pritom využívaní asi 80 % času a štyri najvýkonnejšie sa používajú iba pri tých najnáročnejších operáciách. Čip tiež podporuje rýchle LPDDR4X pamäte. Nová grafika Adreno 540 zasa podporuje OpenGL ES 3.2, OpenCL 2.0, Vulkan API a DirectX 12. Ak neviete, čo to všetko znamená, jednoducho ide o lepšie možnosti, ktoré využijete najmä v nových hrách. Podpora pre DirectX 12 zasa poslúži pri plánovanom použití procesoru v plnohodnotných Windows počítačoch.

snapdragon-835-2

Vyšší výkon = nižšia spotreba energie

Táto rovnica neplatí vždy, no v prípade Snapdragon 835 je skutočne reálna. Vďaka modernejšej výrobnej technológií je čip nielen výkonnejší, ale aj oveľa úspornejší. Podľa výrobcu spotrebuje čip iba polovicu energie oproti procesoru Snapdragon 801, čo nie je až taký starý čip. Ak skombinujeme dlhšiu výdrž na batériu s novou technológiou Quick Charge 4.0, dostaneme skutočne skvelú kombináciu. Nová technológia je oproti predchodcovi rýchlejšia o 20 % a efektívnejšia o 30 %, takže by mali zariadenia aj pri nabíjaní ostať chladnejšie.

snapdragon-835-3

Ešte krajšie fotografie

Snapdragon 835 prináša zlepšenia aj po fotografickej stránke. Podporuje až 32 MP fotoaparát, resp. 16 MP duálny fotoaparát. Nechýba podpora pre hybridný autofokus, nahrávanie HDR videa, optický zoom, hardvérovú detekciu tváre, lepšiu stabilizáciu videa, nahrávanie 4K videa s 30 FPS a prehrávanie 4K videa so 60 FPS.

Lepšia grafika a rýchlejšie pripojenie

S nástupom virtuálnej reality musia držať krok aj výrobcovia mobilných čipov. Qualcomm nie je výnimkou a Snapdragon 835 ponúkne všetko pre ešte lepší zážitok z VR. Odozva pri VR sa znížila na 15 ms, čo už prakticky nepostrehnete. Grafický čip Adreno 540 zobrazí až 60-krát viac farieb a je o 25 % rýchlejší pri renderovaní 3D grafiky ako minuloročný model. Zvládne prehrávanie HDR10 videa a vylepšené bolo aj spracovanie zvuku.

snapdragon-835-4

Samozrejme, nový čip podporuje aj lepšie možnosti pripojenia. Nechýba podpora pre LTE cat. 16 Wi-Fi s podporou 2×2 802.11ac Wave-2 a 802.11ad s rýchlosťami do 4,6 Gb/s. Samotný čip spotrebuje pri pripojení k Wi-Fi až o 60 % menej energie. Čip podporuje aj Bluetooth 5, pričom Snapdragon 835 je prvým komerčným produktom, ktorý je certifikovaný pre tento čisto-nový štandard.

Snapdragon 835: Konečne výrazné zlepšenie

O nových procesoroch píšeme každý rok, no tentokrát všetko nasvedčuje tomu, že Snapdragon 835 je výrazným krokom vpred. Posledné generácie procesoru priniesli iba inkrementálne zlepšenie a hoci Snapdragon 835 nie je niekoľkonásobne výkonnejší alebo efektívnejší ako jeho predchodca, stále spravil oveľa väčší skok dopredu ako napríklad desktopové či laptopové čipy. Aj preto sa môžeme tešiť na to, čo s novými možnosťami spravia vývojári, ktorí majú k dispozícii oveľa viac výpočtovej sily. A, samozrejme, už teraz sa môžeme tešiť na nové zariadenia, ktoré budú s procesorom fungovať. Prvé z nich by sa mali objaviť už v priebehu prvého polroka tohto roku, takže nebudeme čakať veľmi dlho.

Zdroj: Android Central

4.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+