MojAndroid

História sa opakuje. Ale nie tak celkom. Pred štyrmi rokmi prvýkrát Microsoft experimentoval s možnosťou spúšťania Windows aplikácií na mobilných procesoroch, no výsledok nebol najlepší. Platforma Windows RT je oficiálne mŕtva, no zdá sa, že Microsoft myšlienku nezavrhol úplne. Microsoft teraz začal spolupracovať so spoločnosťou Qualcomm, aby budúci rok mohol priniesť laptopy s mobilným čipom, ktoré ale budú plne podporovať klasické Windows aplikácie a programy.

Náš tip
Prečítajte si všetky novinky zo sveta Windows!

Výsledkom bude laptop, ktorý bude na prvý pohľad vyzerať presne tak, ako klasický Windows počítač. Rovnako bude vyzerať aj systém a bežný používateľ si možno ani nevšimne, že je niečo iné. Klasické aplikácie a balíčky MSI a EXE by mali fungovať tak isto ako na bežnom počítači. Výhodou ale bude oveľa lepšia výdrž batérie ako pri klasických procesoroch pre počítače a aj možnosť pripojenia k mobilným sieťam. Finta bude spočívať v emulácii aplikácii platformy x86 win32. Bez problémov tak budete môcť spustiť plnohodnotné aplikácie ako Chrome či Photoshop.

Microsoft Surface RT
Pôvodný Microsoft Surface RT tablet

Samozrejme, kompromisy budú na úrovni výkonu. Síce už terajšia generácia mobilných procesorov konkuruje niektorým slabším počítačovým procesorom a budúci rok by to malo byť ešte lepšie, stále bude výkonnostný rozdiel oproti plnohodnotným PC procesorom priepastný. To ale neznamená, že Snapdragon 835 prácu nezvládne. Väčšine používateľov bude možno tento čip stačiť a odmenou pre nich bude fantastická výdrž batérie, akú sme ešte na notebookoch nezažili.

Hoci sa to na prvý pohľad tak nemusí zdať, môže ísť o skutočne veľký krok vpred. Inovácie zo strany klasických výrobcov počítačových čipov, ako napríklad Intel, boli veľmi mierne a zdá sa, že Microsoft má toho už plné zuby. Naopak, vývoj mobilných čipov neustále napreduje a teraz to Microsoft chce využiť vo svoj prospech. Nám sa tento nápad pozdáva a sme veľmi zvedaví, ako skutočne budú fungovať počítače s čipom, ktorý bude budúci rok možno poháňať aj niektoré vlajkové lode medzi telefónmi a tabletmi.

Zdroj: The Verge

8.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+