MojAndroid

Falošné reakcie na Bazoš inzeráty či podvody zneužívajúce dobré mená slovenských bánk, pošty alebo kuriérskych spoločností máme dnes na dennom poriadku. Teraz si však podvodníci našli nové zameranie, na ktoré upozorňuje Polícia SR prostredníctvom stránky Hoaxy a podvody.

Na tieto SMS správy pozor!

Používatelia dostávajú SMS správy o lákavej pracovnej ponuke. Má ísť o brigádu s denným zárobkom 50 až 200 eur. Stačí si v aplikácii WhatsApp pridať číslo uvedené na konci správy a práca je vaša.

V skutočnosti však ide o podvod, čo hneď prezrádza adresa odosielateľa. Rovnako podozrivé je aj priložené telefónne číslo. Tieto SMS správy sa už nejaký ten piatok šíria medzi Slovákmi, avšak doteraz boli len v angličtine.

Nie je jasné, čo by nasledovalo po reakcii na ponuku. Polícia však odhaduje, že podvodníci by sa od vás pokúsili vylákať citlivé údaje alebo číslo bankovej karty na uhradenie vstupného poplatku. Môžu tak urobiť priamo vo WhatsAppe alebo vás môžu presmerovať na falošný web údajného zamestnávateľa. Tak či onak, žiadne peniaze nikam neposielajte a správu odignorujte.

Ako sa nestať obeťou?

Všeobecne platí, že je potrebné spozornieť, ak len tak z ničoho nič dostanete možnosť privyrobiť si. Či už prostredníctvom výhry v súťaži, do ktorej ste sa neprihlásili alebo brigády, na ktorej inzerát ste nikdy nereagovali. Taktiež veľmi dôležité je nezadávať údaje z vašej bankovej karty na neznámych weboch. V prípade, že ste sa stali obeťou tohto alebo iného podvodu, zablokujte si kartu a obráťte sa na políciu.

Náš tip
Hackeri oklamali Facebook a Apple. Čo sa im podarilo tentokrát?

12.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+