Slovenská pošta upozorňuje na podvod. Podvodníci cez falošnú stránku podobajúcu sa stránke pošty presviedčajú predávajúceho, že ide o bezpečný spôsob platby a snažia sa získať peniaze. Pokiaľ obeť zadá údaje zo svojej platobnej karty, podvod je dokonaný.
Ako podvod funguje
Podvodník osloví predávajúceho, ktorý svoj tovar inzeruje na inzertných portáloch. Predstiera záujem o ponúkaný tovar a vyžiada si zaslať ho poštou s tým, že kúpnu sumu uhradí predávajúcemu na účet. A v tomto kroku prichádza nebezpečenstvo.
Predávajúcemu pošle link na falošnú stránku pošty, ktorá sa podobá na tú skutočnú. Tí pozornejší si všimnú, že aj keď tento falošný web vyzerá na pohľad dôveryhodne, nachádzajú sa tu rôzne gramatické chyby a chýbajú niektoré brandové prvky.
Vyššiu dôveryhodnosť zabezpečuje aj to, že všetky presmerovania na oficiálny web pošty fungujú. Ak predávajúci s týmto typom transakcie súhlasí, podvodník mu oznámi, že zaplatil a pošle ďalší link, ktorý mieri na zahraničnú stránku. V tomto kroku má obeť kliknúť na tlačidlo “Prijať” a následne zadať všetky údaje z platobnej karty. Podvod je tak dokonaný.
Bolo podané trestné oznámenie
Slovenská pošta už podnikla právne kroky. Orgánom činným v trestnom konaní podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Občanov nabáda k ostražitosti. Indícií, prečo môže ísť o podvod, je viacero. Všímať by ste si mali tieto veci:
- Vzhľad a dizajn stránky – môžu chýbať niektoré prvky, ktoré oficiálny web má
- Gramatika – na podvodných stránkach častokrát nájdeme množstvo gramatických chýb
- URL – vždy si preverte, na akej stránke sa práve nachádzate
- e-mail – pozorne si skontrolujte e-mailovú adresu, cez ktorú s vami záujemca komunikuje
- Údaje z platobnej karty nikdy nezadávame s cieľom prijať peniaze
Slovenská pošta tiež pripomína, že nikdy nežiada úhradu poplatkov prostredníctvom e-mailov alebo SMS, ani za colné konanie či DPH, ani nesprostredkúva žiadne platby. Za zásielku sa platí buď pri preberaní na pošte, kuriérovi alebo v BalíkoBOXe.