MojAndroid

Dnešné smartfóny, ktorých hodnota sa bežne šplhá nad 600 eurovú hranicu, nie sú podľa najnovšieho výskumu ani zďaleka tak dobré, ako ich predchodcovia spred desiatich rokov. Nehovoríme o množstve funkcií alebo kvalite použitých materiálov, ale o základnej funkcionalite, ktorú poskytujú – príjem signálu mobilnej siete. Ak sa vám zdá, že vaša prachom zapadnutá Nokia 3310 chytí signál takmer všade, nie je to náhoda. Podľa najnovšej štúdie spoločnosti Ofcom ponúkajú 2G mobilné telefóny lepší signál ako ich technológiami nabití nástupcovia.

Výskum prebiehal v laboratórnych podmienkach medzi najpopulárnejšími smartfónmi a 2G mobilnými telefónmi. Zistilo sa, že práve staršie mobily poskytujú oveľa lepšiu citlivosť na príjem 2G mobilného signálu. Niektoré smartfóny dokonca potrebovali pre zavolanie alebo poslanie SMS minimálne 10-krát silnejší signál ako najlepšie ne-smartfóny. Zistenia Ofcomu potvrdzujú, že uprednostňovanie kovu pred plastom pri výrobe smartfónov vedie k častým výpadkom signálu v oblastiach s horším pokrytím. V priemere si jednoduché mobily vystačili so 7-krát menšou intenzitou signálu ako smartfóny. Tie podľa štúdie častokrát nespĺňajú ani základné odporúčania GSM asociácie (Groupe Speciale Mobile Association). Problém nastáva aj pri ich držaní v ruke, kedy úroveň prijímaného signálu ešte viac klesá.

Ofcom prevádzal výskum na malej vzorke súčasných smartfónov, ktorú bližšie nechcel špecifikovať. Samozrejme, niektoré smartfóny si lepšie počínali pri 2G signále, ale horšie pri 4G sieťach. “Testovali sme veľmi malú vzorku mobilných telefónov, nie pre ich hodnotenie, ale pre porozumenie toho, ako sa mobily správajú v rôznych podmienkach. Keďže žiadne zariadenie v sumáre výrazne nepredbehlo ostatné, rozhodli sme, že ich nebudeme menovať.” povedal hovorca spoločnosti Ofcom.

Ako ste na tom vy? Postrehli ste pri súčasných kovových smartfónoch horší príjem signálu ako u ich plastových predchodcoch?

Zhoršil sa podľa vás príjem mobilného signálu s nástupom smartfónov?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: telegraph

5.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+