MojAndroid

Pravdou je, že dnešné deti nikdy nebudú mať ani len podobné detstvo s tými, ktoré vyrastali pred 20 rokmi. Technologický pokrok napreduje míľovými krokmi a je nezastaviteľný. Tomu sa samozrejme prispôsobuje aj aktuálna doba celkovo. S tým neurobíme jednoducho nič. Dnes už každé dieťa chce vlastniť mobilný telefón alebo tablet.

Doba sa mení, moderné technológie hýbu svetom

V minulosti to tak nebolo, pretože tieto zariadenia neboli k dispozícii a deti si hľadali alternatívy. To, že majú dnes k dispozícii najmodernejšie výdobytky moderných technológií, ale neznamená, že nemôžu mať detstvo plné športu, zdravého životného štýlu a hier, ktoré sme niekedy hrávali aj my. Ak sa k tomuto všetkému pridá zábava v podobe technológií v rozumnom čase, nie je na tom nič zlé.

Problémom je, ak je toho priveľa. Veď ako sa hovorí, priveľa všetkého škodí. A pre deti, ktoré len vyrastajú a zoznamujú sa s nástrahami sveta, to platí ešte viac. Práve deti sú v online priestore tými najzraniteľnejšími, a preto je dôležité ich chrániť. Jedným z najväčších problémov sú sociálne siete. Tie sú k dispozícii prakticky na jeden klik a dieťa môže ich sledovaním tráviť dlhé hodiny denno-denne. Problém odolať majú aj niektorí dospelí, nie to ešte deti.

Radikálna zmena za posledných 10 rokov

Psychológ Jonathan Haidt píše, že za posledných 10 rokov pozoruje radikálnu premenu detstva na niečo, čo je z veľkej miery založené na používaní mobilu. A to určite nie je dobre. Napísal knihu, ktorá by mala byť publikovaná onedlho (The anxious aeneration: How the great rewriting of childhood is causing an epidemic o fmental illness). Na tému upozornil portál PhoneArena.

Svoje vyhlásenie Haidt podporuje tým, že napríklad dospievajúce dievčatá trávia viac ako 20 hodín týždenne na sociálnych sieťach. Zaujímajú ich nové statusy, samy často píšu aj svoje, pridávajú príbehy a nasávajú informácie zo sociálnych sietí. Kombinácia jednoduchej dostupnosti smartfónov a sociálnych sietí spôsobuje, že deti trpia nedostatkom spánku, sociálnou depriváciou či závislosťou.

Zdroj: ESET

Výsledkom tohto je, že dnešné deti sa stávajú najdepresívnejšou a najnepokojnejšou generáciou v histórii. Faktom stále zostáva, že dievčatá a chlapcov ovplyvňujú sociálne siete odlišne. Neustále porovnávanie sa s druhými, ktoré tu samozrejme bolo aj v minulosti, je na sociálnych sieťach prítomné oveľa viac. V domnienke, že všetci žijú skvelý život, akým sa chvália na sociálnych sieťach, môže byť frustrujúce. My dospelí síce vieme, že len málo ľudí sa v online priestore pochváli negatívne, no deti ešte v súvislostiach rozmýšľať nedokážu a myslia si, že všetci naokolo žijú lepší život.

Sociálne siete vplývajú na duševné zdravie detí

Profesor údajne našiel súvislosť medzi intenzívnym používaním sociálnych sietí a zlými výsledkami v oblasti duševného zdravia. Navrhuje, aby sa deti, najmä dievčatá, držali mimo dosahu smartfónov až do veku, kým nenastúpia na strednú školu. V reálnom svete si to ale úprimne nevieme veľmi predstaviť. Stačí, aby malo v škole smartfón jedno dieťa a už ho chcú všetky. Navyše nechcete, aby to vaše dieťa nemalo smartfón ako jediné v triede, pretože aj to môže veľmi negatívne vplývať na jeho duševné zdravie.

Riešením, ako dieťa odtrhnúť od sociálnych sietí, je rodičovská kontrola. Dnes už môžete nájsť množstvo aplikácií, prostredníctvom ktorých viete sledovať ich polohu, nastavovať im limity používania rôznych aplikácií a podobne. Navyše, všetky sociálne siete majú stanovený minimálnu vekovú hranicu, od ktorej ich je možné používať.

A aby sme túto tému ukončili, nezabúdajte, že na sociálnych sieťach a v online priestore neustále číhajú nebezpeční podvodníci, pričom opäť platí, že deti sú v tomto smere najzraniteľnejšie. Preto je dôležité pravidelné vzdelávanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti nielen pre deti, ale aj pre rodičov.

Náš tip
IKEA začala predávať dve rýchle nabíjačky s nízkou cenou
23.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+