MojAndroid

Systémové a bezpečnostné aktualizácie pre smartfóny sú vítanou vecou. Výrobcovia v pravidelných intervaloch opravujú chyby, optimalizujú systém a súčasne ponúkajú aj inovácie na novšie verzie celého systému Android.

Pri súčasných modeloch sú pravidelné aktualizácie prakticky istou vecou. Niektorí výrobcovia dokonca predlžujú obdobie počas ktorého budú svoje smartfóny aktualizovať. Ako upozornil portál PhoneArena, existujú aj výrobcovia, ktorí to ženú ešte o kúsok ďalej.

Majitelia smartfónu to už ani nečakajú, no potom zrazu pípne notifikácia s nečakaným prekvapením. Najnovšie sa príkladom tohto pomerne nezvyklého prístupu stal šesť rokov starý experimentálny smartfón Fairphone 2.

Samsung Galaxy A52


Android 9: Dve generácie starý systém

Na majiteľov tohto zaujímavého, hoci starého, modelu čaká nová aktualizácia, no o jej celkovej čerstvosti sa príliš nedá hovoriť. Ide totiž o inováciu operačného systému na Android 9. Napriek tomu, že ide o starší systém, Google ho stále podporuje a dokonca v ňom nedávno zaplátal viaceré bezpečnostné diery.

Na šesť rokov starý smartfón teda prichádza aktualizácia s operačným systémom, ktorý je dve generácie pozadu. Napriek tomu všetkému pre aktívnych používateľov nepochybne pôjde o malé víťazstvo. Pri takto starých zariadeniach je jednoducho každá aktualizácia vítaná.

Zaujímavá myšlienka v pozadí

Fairphone v súvislosti s vydaním predmetnej aktualizácie pripomína svoju filozofiu, kedy chce smartfón udržať čo najdlhšie pri živote. Teda aspoň do momentu, kedy ešte spĺňa aspoň základné požiadavky svojho majiteľa. Základným princípom je v podstate snaha o zníženie ekologickej záťaže, ktorú tradične predstavuje moderná elektronika.

Podľa prieskumu firmy Kantar Worldpanel zvyknú európski používatelia svoje smartfóny obmieňať každé dva až tri roky. Logiku to má aj intuitívne, pretože priemerná viazanosť paušálov je práve 24 mesiacov.

Fairphone so svojim modelom Fairphone 2 má za sebou už celých päť rokov softvérovej podpory, a práve v tomto duchu chce naďalej pokračovať – “čím dlhšie používate svoj smartfón, tým nižšia je jeho environmentálna záťaž”.

Ide o zaujímavú ukážku vytrvalosti pre šírenie dobrej myšlienky. Smartfón Fairphone 2 je vybavený procesorom Snapdragon 801, ktorý už nemá podporu od Qualcommu. Vývojári z Fairphone preto majú vždy čo robiť, aby dokázali vydať novú aktualizáciu.

Aby sa dostali tam, kde sú dnes, museli absolvovať 477 000 rôznych softvérových testov. Až po tom všetkom sa Fairphone 2 dočkal Androidu 9.

Náš tip
Fairphone 2: Modulárny smartfón trochu inak
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
29.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+