MojAndroid

Modulárne smartfóny by v budúcnosti mohli ďalšou veľkou vecou mobilného priemyslu. Rôzne prototypy skladateľných smartfónov sa objavujú pomerne často a veľkým hráčom na tomto poli je aj Google s projektom Ara. Svoju predstavu o tom, ako by mohli tieto zariadenia vyzerať a fungovať predstavil ale aj Fairphone, ktorý ukázal prototyp smartfónu Fairphone 2.

Novinka sa od ostatných modulárnych smartfónov ale odlišuje v jednej podstatnej veci. Zatiaľ čo zariadenia typu Ara sú konštrukčne upravené tak, aby moduly mohol používateľ vymieňať doslova za pochodu, pri Fairphone sa vývojári vydali trochu iným smerom. Navrhli totižto zariadenie, ktoré spája konštrukciu klasického smartfónu s možnosťou jednoduchej výmeny komponentov. K tým má však používateľ prístup až po demontáži. Spoločnosť však uvádza, že tá je veľmi jednoduchá zvládne ju aj menej znalý používateľ. V prípade potreby sa dá ale takýto smartfón zaniesť do servisu, kde vám dokážu v podstate v priebehu niekoľkých minút upgradovať RAM, vymeniť starší fotoaparát za lepší, alebo osadiť výkonnejší procesor. Samozrejmosťou je aj možnosť výmeny displeja.

Fairphone 2 ďalej ponúka vymeniteľné kryty zariadenia, ktoré tvoria ochranné púzdro pre elektroniku. V budúcnosti by sa mali na trhu objaviť viaceré verzie s rôznym konštrukčným vyhotovením a dizajnom. Štandardný set má mať hrúbku až 11 mm, no má údajne zniesť aj pády z výšky 2 metrov. Čo sa týka špecifikácií, zariadenie má prísť vybavené procesorom Snapdragon 801, 2 GB RAM, 32 GB vnútornej pamäte, podporou Dual SIM, 2420 mAh batériou a 8 Mpix fotoaparátom. Do budúcnosti má výrobca ponúknuť vymeniteľné komponenty ako lepší fotoaparát, kryt s podporou NFC a iné.

Fairphone 2 by sa mal začať predávať v Európe na jeseň tohto roka za cenu 525 eur.

Zdroj: Phonearena

17.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+