MojAndroid

Modulárne smartfóny by v budúcnosti mohli ďalšou veľkou vecou mobilného priemyslu. Rôzne prototypy skladateľných smartfónov sa objavujú pomerne často a veľkým hráčom na tomto poli je aj Google s projektom Ara. Svoju predstavu o tom, ako by mohli tieto zariadenia vyzerať a fungovať predstavil ale aj Fairphone, ktorý ukázal prototyp smartfónu Fairphone 2.

Novinka sa od ostatných modulárnych smartfónov ale odlišuje v jednej podstatnej veci. Zatiaľ čo zariadenia typu Ara sú konštrukčne upravené tak, aby moduly mohol používateľ vymieňať doslova za pochodu, pri Fairphone sa vývojári vydali trochu iným smerom. Navrhli totižto zariadenie, ktoré spája konštrukciu klasického smartfónu s možnosťou jednoduchej výmeny komponentov. K tým má však používateľ prístup až po demontáži. Spoločnosť však uvádza, že tá je veľmi jednoduchá zvládne ju aj menej znalý používateľ. V prípade potreby sa dá ale takýto smartfón zaniesť do servisu, kde vám dokážu v podstate v priebehu niekoľkých minút upgradovať RAM, vymeniť starší fotoaparát za lepší, alebo osadiť výkonnejší procesor. Samozrejmosťou je aj možnosť výmeny displeja.

Fairphone 2 ďalej ponúka vymeniteľné kryty zariadenia, ktoré tvoria ochranné púzdro pre elektroniku. V budúcnosti by sa mali na trhu objaviť viaceré verzie s rôznym konštrukčným vyhotovením a dizajnom. Štandardný set má mať hrúbku až 11 mm, no má údajne zniesť aj pády z výšky 2 metrov. Čo sa týka špecifikácií, zariadenie má prísť vybavené procesorom Snapdragon 801, 2 GB RAM, 32 GB vnútornej pamäte, podporou Dual SIM, 2420 mAh batériou a 8 Mpix fotoaparátom. Do budúcnosti má výrobca ponúknuť vymeniteľné komponenty ako lepší fotoaparát, kryt s podporou NFC a iné.

Fairphone 2 by sa mal začať predávať v Európe na jeseň tohto roka za cenu 525 eur.

Zdroj: Phonearena

17.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

10 odpovedí na “Fairphone 2: Modulárny smartfón trochu inak”

  1. Osobne v tom nevidím budúcnosť, pretože dnešné smartfony majú optimalizovaný SW k danému HW. Ako to bude potom vyzerať keď bude mať každý iný HW?

    Ak sa mýlim a niekto ma vysvetlenie tak to kľudne napíšte budem len rád. :)
    Teda pokiaľ sem nepríde nejaký mudrlant ktorý bude útočiť kvôli rozdielnemu názoru.

    • Pozri, Windows tiež musí podporovať XY komponentov, no a síce nie vždy ideálne, ale funguje to. Možno to bude vyžadovať, aby OS podporoval inštaláciu driverov pre jednotlivé komponenty, ktoré by už sprostredkovali správne a optimalizované fungovanie telefónu. ;)

      Taký môj osobný názor – či sa tento nápad uplatní záleží najmä od toho, aká bude podpora takýchto telefónov. Keď budú dostupné dobré servisy a podpora na internete tak, ako pre Windowsové počítače s rozmanitými komponentami, nevidím dôvod, prečo by užívatelia nemohli postupne prechádzať na takéto telefóny :) Určite však v tejto chvíli ešte potrebujú určitý čas, než sa stanú zaujímavými.

  2. Je pravda, ze parametre su slabe v porovnani s cenou. No kolko stoji etika prace a doplnkov? Nikto sa k tomu nevyjadruje. Vsetci vidia iba cenu a parametre. Toto je telefon pre ludi, ktorych zaujima ako, kde a za akych podmienok je ich telefon vyrabany, na kolko napomahaju skodeniu zivotneho prostedia a vidia viac nez len SW a HW a cisla okolo toho. Tu ide viac o zivotne prostredie a o kvalitu prostredia pre ludi, ktori ich vyrabaju, nehovoriac o tom, ze takmer vsetko je vymenitelne a za ovela menej, nez, ako keby ste si chceli dnes dat niektory iny zo smartfonov opravit. Dnes uz na smartphone ani baterku nevymenite, ked sa znici. Musite vyhodit cely telefon… A kvoli tymto vsetkym dovodom sa teda neodhodlam vycislit spravnu cenu tohto telefonu… Zalezi od uhla pohladu a prioritach… Moj nazor, nestrielajte ma! ;)

Pridaj komentár

+