MojAndroid

Česká vyhľadávacia jednotka – Seznam.cz, sa chystá chrániť svojich používateľov pred nedôveryhodnými webmi. Ak sa totiž vo vyhľadávaní objaví konšpiračný web, vyhľadávač ho vhodne označí, aby si používateľ premyslel, či sa chce skutočne prekliknúť na jeho obsah, spomína Seznam na svojom blogu.

„Dezinformace se staly každodenní součástí internetového obsahu a běžný uživatel už si nemusí být jistý, čemu má vlastně věřit. Proto jsme se v Seznamu rozhodli začít zvyšovat povědomí o nejčastějších konspiračních teoriích a ve výsledcích vyhledávání označovat weby, které se na jejich šíření nejvíce podílejí. Nezůstáváme ale pouze u označení. U každého webu v rámci informační karty vysvětlujeme hlavní důvody, proč by měl být uživatel při konzumaci daného obsahu obezřetný,“ vysvetľuje Tomáš Peroutka, produktový manažér Seznam.cz Vyhledávání, a dodáva, že poradie výsledkov zostáva nezmenené a upozornenie je možné vypnúť.

Seznam.cz upozorní na dezinformačné weby

Seznam.cz označuje aj slovenské konšpiračné weby

Seznam pracuje s databázou konšpiračných a antisystémových serverov, ktorú mu dodáva Nadačný fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ). Za Slovensko to je databáza Atlas konšpirácií, ktorú mu dodáva slovenská iniciatíva Konšpirátori.sk a firma Semantic Visions. Samotný Seznam weby nehodnotí.

„Seznam.cz jako technologická společnost není a ani nemůže být arbitrem nebo hodnotitelem pravdivosti či informační spolehlivosti vydavatelského obsahu. V našich produktech a algoritmech přistupujeme ke všem obsahovým zdrojům stejně, nezávisle na jejich názorové, politické nebo hodnotové orientaci. Vedle toho ale chceme našim uživatelům zpřístupnit i výsledky práce nezávislých organizací, které se hodnocením informační spolehlivosti vydavatelů zabývají. Je věcí každého uživatele, jakým způsobem s nimi naloží,“vysvetľuje Ondřej Procházka, predseda predstavenstva Seznam.cz.

Pritom už v roku 2018 dal Seznam svojim inzerentom možnosť nezobrazovať svoje reklamy na konšpiračných weboch, vtedy mal túto databázu od slovenského projektu Konšpirátori.sk. Neskôr sa zoznam rozšíril aj o média, ktoré v hodnotení od NFNZ získali hodnotenie nižšie ako C. Toto hodnotenie sa netýka len jednotlivých článkov, ale priamo celého webu.

Neskôr v roku 2019 spustil Seznam aktivitu “Seznam se s médii“, ktorej cieľom je podporovať pedagógov základných a stredných škôl s materiálom, aby mohli svojich žiakov vzdelávať v oblasti mediálnej výchovy. Jedna metodika je zameraná práve na dezinformácie, fake news a fact-checking. Na tie Seznam upozorňuje aj seniorov vo svojom programe Sherlock Senior. Má za úlohu naučiť ľudí v dôchodkovom veku bezpečne používať internet.

Náš tip
Český Seznam vyrazil do boja proti Google. Nárokuje si odškodné cez 9 miliárd korún
21.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+