MojAndroid

Český Seznam písomne vyzval Google na úhradu škody, ktorú mu mal technologický gigant údajne spôsobiť. Nejde pritom o žiadne drobné. Seznam požaduje odškodnenie vo výške 9,072 miliárd korún (takmer 345 miliónov eur). Vo svojom blogu spomína, že Google obmedzoval hospodársku súťaž v oblasti služieb internetového vyhľadávania. Konkrétnejšie, Seznam naráža na zneužívanie dominantného postavenia Google v systéme a v aplikáciách pre OS Android.

seznam

Seznam žiada Google na uhradenie škody

Seznam žiada čiastku 9,072 miliárd českých korún za obdobie 2011 – 2018. Je to obdobie, odkedy sa stal Android dominantným systémom v Českej republike. Prečo len do roku 2018? Pretože v tom čase Európska komisia uznala Google vinným z nekalej hospodárskej súťaže. Od vtedy tiež dáva Android novým používateľom na výber, ktorý prehliadač chcú používať.

„Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2018, které potvrdilo, že se společnost Google dopustila porušení předpisů Evropské unie na ochranu hospodářské soutěže, nyní žádáme náhradu škody, která nám vznikla při snahách o rozšiřování našich aplikací a služeb na mobilní zařízení s operačním systémem Android,“ vysvetľuje predseda predstavenstva Seznam.cz Pavel Zima a dodáva, že čiastka 9,072 miliard korún, ktorú si firma nárokuje, bola za obdobie 2011-2018 odhadnutá zahraničnými ekonomickými znalcami.

Seznam.cz sa snaží aktívne bojovať proti prekážkam, ktoré vznikli na trhu spoluprácou s výrobcami mobilov. Uvádza však, že stále naráža na rôzne prekážky pri rozširovaní svojich aplikácií a služieb. Ide hlavne o problémy, na ktoré poukázala aj EÚ.

„Jde zejména o nedovolené podmiňování přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play využíváním vyhledávacích produktů Google na mobilních zařízeních, dále o pobídky Googlu vůči výrobcům těchto zařízení na předinstalace vlastních aplikací na úkor konkurentů a v neposlední řadě o bránění ve vývoji a distribuci konkurenčních operačních systémů Android. Google vytvořil sofistikovaný systém překážek, skrze který roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU. V důsledku toho vznikla Seznamu škoda,“ upozorňuje Michal Feix, ktorý háji záujmy Seznamu v Bruseli.

V Česku je Seznam.cz jednotkou v oblasti všeobecných vyhľadávacích služieb, služieb internetovej reklamy, reklamnej monetizácie, agregácie a prezentácie mediálneho obsahu. Jeho tržby prekonali v roku 2019 4,69 miliárd Kč a od roku 2011 zarobil cez 32 miliárd korún. Seznam.cz má aktuálne trhový podiel pohybujúci sa okolo úrovne 25 %.

Google poskytol českému portálu Seznam Zprávy svoje stanovisko prostredníctvom hovorkyne Alžbety Houzarovej:

„Android lidem poskytuje nebývalou možnost volby při rozhodování o tom, které aplikace si do svých zařízení nainstalují, které budou používat i které si nastaví jako výchozí. Tento operační systém taktéž umožňuje milionům vývojářů aplikací po celém světě budovat úspěšné firmy.“

Spoločnosť Google v týchto dňoch obdržala predžalobnú výzvu s termínom uhradenia požadovanej čiastky do 30 dní. Po uplynutí termínu je Seznam pripravený zahájiť vymáhanie súdnou cestou. Budeme sledovať či Seznam na súde uspeje.

Proti Googlu bojujú aj iní

Podobný súboj s Googlom vedie aj jeho väčší celosvetový konkurent – DuckDuckGo. Je to vyhľadávač zameraný na súkromie svojich používateľov. Ten však upozorňuje na všetky jeho praktiky a odsudzuje aj jeho aukciu vyhľadávačov. Tá sa koná každý štvrťrok a víťaz v nej získa prvú pozíciu vo výbere prehliadačov pri prvom spustení nového telefónu.

Čo si myslíte o týchto súbojoch? Má Google právo uprednostňovať svoje služby v operačnom systéme Android, ktorý koniec koncov vlastní a vyvíja? Niečo podobné už dlhé roky robí aj Microsoft, ktorý vo svojom systéme používa svoj vyhľadávač Bing, rovnako tak aj vo svojich programoch – napr. v Microsoft Edge.

Zneužíva Google svoje postavenie v Androide ?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
10.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+