MojAndroid

Je známy fakt, že vyhľadávač spoločnosti Google prispôsobuje výsledky vyhľadávania danej osobe podľa podľa histórie jej vyhľadávania, jej nákupov alebo jej polohy. Vďaka týmto údajom a vlastnému algoritmu potom osobe predkladá na prvých miestach výsledky o ktorých predpokladá, že by na ne ako prvé klikla. Problém je, že podobné výsledky môžu byť často skresľujúce napríklad, keď hľadáte nejaký odborný text k téme a potrebujete skutočne objektívne a nezaujaté výsledky. V tom prípade väčšinu ľudí napadne odhlásiť sa zo svojho google účtu alebo vyhľadávať v režime inkognito. Podľa najnovšieho testu spoločnosti DuckDuckGo vám to ale k objektívnejším výsledkom nepomôže.

Spoločnosť DuckDuckGo prevádzkuje rovnomenný prehliadač, ktorý nezbiera cookies, takže sa jedná o priamu konkurenciu pre Google a niekto jej vyhlásenie môže brať za zaujaté. Spoločnosť urobila prieskum na 87 ľuďoch z USA, ktorí vyhľadávali rovnaké termíny (napr. kontrola zbraní alebo očkovanie) v rovnaký čas bez prihlásenia sa do Google účtu. Rovnakých výsledkov sa ale až 76 z nich nedočkalo. Okrem rozličných výsledkov, ich poradia aj rozdielnych výsledkov v položke Správy a Videá, niektorí dostali odkazy, ktoré druhí vo vyhľadávaní vôbec nedostali. Prieskum DuckDuckGo tým pádom na jednu stranu spochybňuje objektívnosť Google vyhľadávania a na druhú vyvoláva otázky okolo anonymity na službách Google.

10.12.2018
Zdroj: TechCrunch

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+