MojAndroid

Predchádzajúce vlajkové lode série Samsung Galaxy S sa na Slovensku predávali s čipsetmi Exynos. Na tie sa používatelia sťažovali, pretože boli v porovnaní s rovnakými modelmi so Snapdragonmi horšie. Či už samotným hrubým výkonom, ale aj výdržou batérie a prehrievaním. Najnovšia séria smartfónov Samsung Galaxy S23 to má napraviť.

Pretaktovaný Snapdragon 8 Gen 2 v hlavnej úlohe

Všetky modely totiž prichádzajú s čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, bez výnimky. Ide momentálne o to najvýkonnejšie, čo je možné v Android svete zohnať. Navyše, v prípade Samsungu, je tento čipset ešte pretaktovaný (vyššia frekvencia o 160 MHz) a špeciálne upravený pre potreby výrobcu.

Samsung Galaxy S23 môžete kúpiť v e-shope Alza.sk. Všetky novinky od Samsungu sú tu dostupné aj na splátky bez navýšena.

To má znamenať nielen vyšší výkon, ale najmä lepšie zvládnutý teplotný manažment a s tým spojenú aj dlhšiu výdrž batérie na jedno nabitie. V recenzii Samsungu Galaxy S23 Ultra sa tieto slová potvrdili a smartfón nemal problém s prehrievaním, výdrž batérie bola v porovnaní s predchodcom výrazne dlhšia.

recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ako je to so samotným výkonom a dokážu si ho novinky udržať aj pri dlhšej záťaži? Vyskúšali sme to práve so spomínaným Galaxy S23 Ultra. A výsledok je jednoznačný.

Na toto sme čakali

Na otestovanie výkonu sme použili starý známy benchmark AnTuTu. Prvý test je väčšinou hračkou pre všetky smartfóny a výsledné čislo je výborné. Avšak opakujúci sa test ukáže, ako dlho si zariadenie dokáže udržať maximálny výkon a ako rýchlo výkon klesá pri dlhšej záťaži. Nastupuje vyššia teplota procesora, smartfón sa začne prehrievať a tým znižuje výkon.

Samsung Galaxy S23 Ultra - 1
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V prípade Samsungu Galaxy S23 Ultra sa to prakticky nestalo. Ani 4 testy AnTuTu za sebou neukázali výraznejšiu zmenu výkonu. Prakticky plný výkon si zariadenie držalo počas celej doby testu. Takéto skvelé čísla väčšinou dosahujú len vyslovene herné smartfóny s maximálne prepracovaným chladením a väčším a hrubším telom.

Test 1 1 208 446
Test 2 1 164 217
Test 3 1 151 124
Test 4 1 144 634

Prvý test ukázal maximálny výkon a zariadenie presiahlo hranicu 1 200 000 bodov. V nasledujúcich testoch výkon klesal, no veľmi jemne. Pri reálnom použití by bol absolútne nerozpoznateľný. Smartfón sa síce počas testu zahrial, no prekvapením bolo, že nie až tak výrazne.

Zhrnuté a podčiarknuté

Problémy s výkonom či prehrievaním v sérii Samsung Galaxy S23 neexistujú. Výrobca zvolil výkonný a kvalitný čipset, zapracoval na chladení aj na optimalizácii softvéru. A výsledkom sú smartfóny, ktoré s vami bez problémov zvládnu aj tie najnáročnejšie dni.

Náš tip
Samsung a Motorola pracujú na nových skladačkách. Dostanú obrovské vonkajšie displeje
24.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+