MojAndroid

Európska únia prerokuje návrh Samsungu, ktorý spoločnosť podala v snahe ukončiť dlhotrvajúce patentové spory a vyhnúť sa možnej pokute za údajné zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Samsung v tejto súvislosti navrhol, že ukončí súdne spory s ostatnými spoločnosťami a na obdobie piatich rokov im umožní prístup k „základným štandardným“ patentom, ktoré vlastní. Tento návrh predložila juhokórejská spoločnosť ešte v septembri, krátko po tom, ako bola protimonopolnými regulátormi EÚ obvinená z toho, že bráni konkurenčnému výrobcovi Apple a iným firmám v prístupe k spomínaným základným štandardným patentom.

Joaquín Almunia, viceprezident Európskej komisie zodpovedný za politiku hospodárskej súťaže v tejto súvislosti vo vyhlásení uviedol, že ochrana vlastných patentov spoločnosťami je plne legitímna, ale ak sa jedná o základné štandardné patenty, musí sa zabrániť ich zneužívaniu a negatívnym konzekvenciám, ktoré pre spotrebiteľov vyplývajú z tzv. patentových vojen.

Samsung

Dnešné vyhlásenie prichádza viac než dva mesiace po tom, ako americký prezident Barack Obama vetoval rozhodnutie americkej Komisie pre medzinárodný obchod, ktorým sa mal zakázať dovoz iPhone 4 a niektorých modelov iPadu na americký trh. Samsungu sa podarilo dosiahnuť vydanie tohto zákazu v júni práve na základe spomínaných štandardných základných patentov, ale Biely dom zákaz zrušil, pričom ako dôvod boli uvedené obavy, že juhokórejská spoločnosť by získala nenáležitú výhodu voči svojim konkurentom.

Európska únia formálne obvinila Samsung z porušenia protimonopolných predpisov v decembri 2012, pričom výška potenciálnej pokuty by v najhoršom prípade mohla dosiahnuť až 18,3 miliardy dolárov (v prepočte približne 13,3 miliardy eur). Teraz, v súvislosti s návrhom Samsungu, určila Európska komisia lehotu jedného mesiaca, počas ktorej môžu zainteresované strany k nemu podať pripomienky, alebo námietky. O návrhu Samsungu sa tak bude rozhodovať až po uplynutí tejto lehoty.

Zdroj: theverge.com, The Associated Press, Európska komisia

17.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+