MojAndroid

Výsledky predajov v druhom kvartáli roka 2018 hovoria o tom, že Samsung je stále lídrom v počte predaných kusov smartfónov. Podľa prieskomov spoločnosti Counterpoint Research, globálny trh so smartfónmi poklesol medziročne o dve percentá. Celkovo sa v roku 2018 predalo 360 miliónov zariadení. Samsung sa stále drží na prvej priečke aj napriek tomu, že predaje firmy medziročne klesli až o 11 percent. Kórejská spoločnosť zatiaľ predala 71,6 milióna telefónov.

Náš tip
Predaje 4G smartfónov rapídne rastú. Vďačíme za to rozvojovým trhom
Náš tip
Predaje smartfónov celosvetovo tento rok narástli o 6,6%

Slabší dopyt po vlajkových lodiach Samsungu

Najväčším sklamaním je nižší dopyt po aktuálnych vlajkových modeloch Galaxy S9 a Galaxy S9+. Môže to byť spôsobené aj faktom, že zákazníci čakajú na predstavenie najnovšieho prírastku do rodiny Note, Samsung Galay Note 9, ktorý bude predstavený už onedlho a určite sa zaradí medzi najlepšie smartfóny súčasnosti. Samsung rovnako nedokázal zvýšiť priemernú predajnú cenu svojich zariadení, zatiaľ čo ostatným výrobcom sa to darí bez problémov.

Poradie na druhom mieste sa zmenilo

Čínsky Huawei predbehol Apple a v počte predaných kusov v druhom kvartáli 2018 je na druhom mieste. Dokázal predať 54,2 milióna  zariadení. Medziročne dosiahol 41 percentný nárast. O 0,3 percenta dokázal narásť aj americký Apple a predal 41,3 milióna  iPhonov. Dobre sa darí aj ďalšej čínskej firme Xiaomi, ktorá predala o 43 percent viac zariadení ako minulý rok. Celkový počet ich predaných zariadení stúpol z 23,1 milióna na 33 miliónov.

Nárast až o 782 percent zaznamenala firma HMD,  ktorá vyrába smartfóny pod značkou Nokia. Je to ale pochopiteľné, pretože minulý rok ešte len začínala. Predala pol milióna kusov, zatiaľ čo tento rok je to 4,5 milióna.

Samsung si drží približne 20 percentný podiel na trhu, Huawei poskočil z 11 na 15 percent. Apple sa drží stabilne na 11 percentách. Zaujímavosťou je fakt, že výrobcovia, ktorí sú za 10. miestom v tabuľke majú spolu až 22 percentný podiel na trhu. Sú to ale hlavne čínske značky, ktoré sú u nás menej známe a pravdepodobne neponúkajú ani oficiálnu distribúciu na Slovensko. U nás známy výrobca smartfónov Sony taktiež nefiguruje v prvej desiatke výrobcov s najvyšším podielom na trhu.

Smartfóny akého výrobcu preferujete vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+