MojAndroid

Samsung je najväčším svetovým výrobcom telefónov aj smartfónov a za túto pozíciu v nemalej miere vďačí práve operačnému systému Android. Napriek tomu spoločnosť údajne uvažuje o opustení tejto mobilnej plaformy a zameraní sa na vlastný operačný systém. Zdrojom informácií sú súdne podklady pre spor s Apple.

Náš tip
Patentová bitka medzi Samsungom a Apple pokračuje

Ďalší veľký patentový spor, v ktorom sa proti sebe postavia dvaja veľkí rivali Apple a Samsung, je už teraz zdrojom viacerých interných dokumentov, ktoré poskytujú množstvo detailov zo zákulisia oboch výrobcov. Obe spoločnosti ich proti sebe využívajú ako tromfy a Samsung tak na Apple vytiahol ich vlastný dokument, v ktorom sa americký výrobca obáva Androidu a progresu, ktorý sa výrobcom okolo neho podarilo dosiahnuť. Apple kontroval dokumentom, v ktorom je uvedené, že Samsung v minulých rokoch predal oveľa menej tabletov, než deklaroval. Juhokórejský výrobca sa totiž pochválil že do konca roka 2010  predal 2 milióny tabletov Galaxy Tab, v skutočnosti sa však jednalo o počet kusov, ktoré boli expedované predajcom. Počet Galaxy Tabov, ktoré boli skutočne predané koncovým zákazníkom, bol podstatne nižší a ešte v júni 2011 predstavoval približne len 1 milión kusov.

Náš tip
Uniknutý interný dokument ukazuje, ako veľmi sa Apple bojí konkurencie

samsung-vs-apple

Ďalší interný dokument z prostredia Samsungu odhaľuje názory jeho predstaviteľov nielen na vlastnú spoločnosť a Apple, ale tiež na ostatných výrobcov. Dá sa zrekapitulovať do štyroch bodov, pričom názory a tvrdenia v ňom uvedené pochádzajú z obdobia rokov 2011 a 2012:

  • nie je určite prekvapením, že Samsung za svojho najväčšieho rivala považoval Apple a jeho prvoradou snahou bolo spomaliť rast predaja zariadení amerického výrobcu. Keďže predaje iPhonov rástli o desiatky miliónov kusov ročne, Samsung v dokumente konštatuje, že jeho “budúci úspech závisí od ‘otupenia’ Apple
  • Samsung rozhodne nepovažoval ostatných Android výrobcov za spojencov. Dokument upozorňuje na úspechy zariadení HTC u predajcov a operátorov a oceňuje ich jednotný a konzistentný vzhľad u všetkých modelov. Doslova ich spomína ako “celkom dobré” telefóny, ktoré majú potenciál zaujať v ponuke operátorov.
  • ďalší bod sa týka priamo Samsungu. Výrobca sebakriticky uvádza, že jeho najväčším vnútorným problémom je zlé vnímanie značky Samsung. Zákazníci ju mali považovať za slabú a s nízkou kvalitou. Na zdôraznenie tohto tvrdenia je uvádzaný príklad z operátorského prostredia, kde bola trikrát vyššia pravdepodobnosť, že ich zamestnanci  zákazníkovi odporučia zariadenie od Apple než od Samsungu.
  • Samsung si uvedomoval, že za vzostup prístrojov Galaxy vďačí predovšetkým Androidu a jeho ekosystému, napriek tomu ho však plánoval v nasledujúcich rokoch opustiť tak rýchlo, ako by to len bolo možné. Cieľom bolo úplne prejsť na vlastný systém.

Toľko teda k internému dokumentu, ktorý vypovedá o názoroch a úmysloch juhokórejského výrobcu. Slovo “úmysly” treba v tomto kontexte zdôrazniť, pretože od nich mnohokrát býva k reálnym činom ďaleká cesta. Samsung by zrejme skutočne rád opustil Android kontrolovaný Google a uprednostnil vlastný operačný systém, momentálne sa to však zdá byť prakticky nereálne. Hoci je Samsung bohatá firma a možno ako jediná má potenciál a možnosti na presadenie vlastného úspešného mobilného OS, odklon od Androidu by pre ňu mohol mať fatálne následky. Už teraz Samsungu tvrdo konkurujú draví čínski výrobcovia ako ZTE, Huawei, Xiaomi či  Meizu a tí by s radosťou ihneď zaplnili pozície uvoľnené Samsungom. Otázny je tiež prístup ľudí, ktorí si už zvykli na Android a nemuseli by byť ochotní začínať na novej platforme. Pre príklad firmy, ktorá si myslela, že trh sa bude prispôsobovať jej a nie naopak, netreba chodiť ďaleko. Stačí si spomenúť na Nokiu a jej dramatický ústup z popredných pozícií.

Náš tip
Epický príbeh Nokie – vzostup až ku hviezdam a strmý pád

Hoci sa dokument vzťahuje na roky 2011 – 2012, nezdá sa, že by teraz pre Samsung nastal príhodnejší čas na opustenie Androidu. Práve naopak, Android je stále najrozšírenejším mobilným OS, svoj podiel ešte stále mierne zvyšuje a nevyzerá to tak, že by mal v najbližších rokoch ustúpiť do pozadia. Existuje okolo neho veľký ekosystém, podpora kumunity a záujem verejnosti. Oproti tomu má Samsung len skúsenosti zo skrachovanej Bady a neustále odkladaný Tizen, ktorý sa zatiaľ objavil iba v prototypoch a inteligentných hodinkách. Prejsť zo zabehnutého a osvedčeného systému na neoverený produkt s otáznou úspešnosťou a budúcnosťou by bol úplný hazard.

Keď to teda zhrnieme, úplný prechod Samsungu z Androidu na Tizen je zatiaľ krajne nepravdepodobný. Hoci je symbióza výrobcu a operačného systému vzájomne prospešná pre oboch, Samsung momentálne potrebuje Android viac, než Android potrebuje Samsung. A aj keď juhokórejská spoločnosť bude určite aj naďalej hľadať cestičky, ako znížiť svoju závislosť na operačnom systéme Googlu, v najbližších rokoch zostane jej prioritným OS práve Android.

Zdroj: businessinsider.com

14.4.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+