MojAndroid

Jednou z najlepších funkcií smart hodiniek Samsung Galaxy Watch Active2 a Galaxy Watch3 je určite meranie krvného tlaku a EKG. Bohužiaľ tieto funkcie boli dlhú dobu dostupné len v niektorých krajinách.

To sa ale dnešným dňom mení a oficiálne ich môžu využívať aj slovenskí majitelia hodiniek. Upozornil na to nielen portál SamMobile, ale aj náš čitateľ Juraj, ktorému ďakujeme za screenshot.

Samsung Galaxy Watch3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Meranie EKG a krvného tlaku na Slovensku, v Českej republike a ďalších 29 nových krajinách

Pre aktiváciu merania tlaku a EKG je nutná aktualizácia na najnovší softvér cez aplikáciu Galaxy Wearable vo vašom smartfóne a aplikácia Samsung Health Monitor z obchodu Galaxy Store. Funkcie by mali byť dostupné na Slovensku, v Českej republike a v ďalších 29 nových krajinách. Celkovo by mali byť aktívne v 31 nových krajinách:

Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Čile, Chorvátsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Island, Indonézia, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Spojené arabské emiráty a Spojené kráľovstvo.

Dôvodom, prečo na rozdiel od bežného merania tepu srdca nebolo aktívne meranie krvného tlaku a EKG, je nutnosť povolenia úradov v danej krajine. Aplikácia Samsung Health Monitor ale v decembri 2020 získala certifikát CE, čo Samsungu umožnilo rozšíriť službu do 28 európskych krajín. Certifikát CE potvrdzuje, že výrobok spĺňa požiadavky na bezpečnosť, zdravie a ekologický štandard na území EÚ.

Aký je postup na meranie krvného tlaku a EKG v hodinkách Galaxy Watch?

Krvný tlak môžete pravidelné merať prostredníctvom aplikácie Samsung Health Monitor. Pred meraním tlaku je nutné hodinky Galaxy Watch 3 alebo Galaxy Watch Active 2 skalibrovať pomocou tradičného tlakomera s manžetou. Následne stačí jednoducho kliknúť na príkaz Merať a prístroj zmeria krvný tlak kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností.

Tlak sa meria pomocou analýzy pulzu, ktorý snímajú senzory na hodinkách. Program analyzuje pomer kalibrovanej hodnoty a zmeny tlaku a z toho odvodí existujúcu hodnotu tlaku. Výsledok následne vidí používateľ na displeji hodiniek aj svojho smartfónu. V aplikácii Samsung Health Monitor máte potom záznam jednotlivých meraní.

EKG alebo elektrokardiogram sa na hodinkách Galaxy Watch 3 alebo Galaxy Watch Active 2 meria pomocou analýzy srdcovej činnosti. Postup je nasledovný. Stačí sa pohodlne usadiť, otvoriť v smartfóne Galaxy aplikáciu Samsung Health Monitor a uistiť sa, že vám hodinky sedia pevne na zápästí.

Potom si položíte predlaktie na rovný povrch a špičkou prsta druhej ruky zľahka stlačte horné tlačidlo na hodinkách po dobu 30 sekúnd. Aplikácia zmeria vašu srdcovú činnosť a rytmus a zaradí ho buď do kategórie sínusoidy (bežný, pravidelný tlkot srdca) alebo do kategórie fibrilácia, ak srdce tlčie nepravidelne. Aj v tomto prípade sa výsledky synchronizujú s aplikáciou v smartfóne.

Náš tip
Xiaomi Mi Note 10 dostáva aktualizáciu na Android 11

 

 

 

23.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+